Sëmundja beriberi atë


Jo shumë kohë më parë, të marrë, të mbuluar sëmundje fshatra të tëra dhe kërcënuar shëndetin e pothuajse çdo njeriu. Aktualisht, megjithatë, dukshëm ka zvogëluar rrezikun e sëmundjeve në vendet e zhvilluara, ka raste vetëm të izoluara. Përkthyer nga synhalezskoho fjala "marrë" do të thotë dobësi. Kjo është karakteristikë e sëmundjeve të shkaktuara nga mungesa e vitaminës B1 thiamine ndryshe në trup. Patologjia shoqëruar polynevrytom, si dhe shqetësime në funksionimin e sistemit kardiovaskular. Procesi i shkaktoi një sasi të vogël të vitaminës hyn ose paaftësia për të asimiluar ushqimin e nevojshëm për gjëra normale të jetës. Është e njohur se thiamine ndihmon rrjedhën e proceseve metabolike. Në qoftë se kjo është një mungesë e rritjes së përqendrimit të acidit Pyruvic në gjak dhe, rrjedhimisht, në sistemin nervor. Si rezultat, thekson polyneuritis, dëme serioze në sistemin nervor ose Wernicke encefalopati, lezione të midbrain. Është vënë re se sëmundjet ishin njerëzit më të ndjeshëm menu cilit përbëhet kryesisht nga drithërat, duke përfshirë oriz, plotësisht i lirë i mbuluar. Sot sëmundja është e lehtë të shërueshëm. Megjithatë, para se të Bury sëmundje të ziejnë, që ndikojnë në vendbanime të tëra, duke shkaktuar ndryshime të pakthyeshme shpesh të çojë në vdekje. Që vendet e orizit Azisë Juglindore është konsideruar si një, sëmundje tradicionale nuk është çudi, është manifestuar shpesh. Për herë të parë në gjendje për të përballuar me sëmundjen e mjekut Japanese ushtarake K. Takako. Ai arriti të reduktojë ndjeshëm incidencën në mesin e detarë në 1882 - 1886 vjet, thjesht duke ndryshuar ushqimin dietë. Nga ky moment fillon historinë e kërkimeve dhe ndikimin pozitiv të vitaminave.


Në vendet e zhvilluara e sotme, vitaminë mangësi është gjithashtu e zakonshme. Por zakonisht mungesa e vitaminës zhvillon kundër polyneuritis, alkoolizmi kronik, probleme me traktit dhe endokrine organet gastrointestinale. Sëmundja më e zakonshme tek burrat kanë tendencë për periudhën mosha nga 15 deri në 30 vjet. Edhe pse sëmundja mund të zhvillohet në fëmijët, gratë dhe të vjetër. Gjithashtu, mungesa e thiamine mund të ndodhë në kombinim me mungesën e vitaminave tjera të grupit. Shkakton mangësi vitaminë janë të shtatzënisë, puna fizike, gji, diabeti, hyperthyroidism, ethe. Ju duhet të monitorojnë me kujdes dietën e tyre, duke siguruar nevojat e përditshme thiamine të paktën 2 mg. Sëmundja mund të ndodhë shpejt. Kjo simptoma të rënda të ndodhë brenda 2 ditëve. Kjo humbje e oreksit, vjellje, si dhe një tendencë për kapsllëk dhe pagjumësi. Atje muskujt paresthesia viç. Ndërsa në këmbë personi ndjen dhimbje në këmbë. Rritja e nervozizëm, duke qarë shumë pacientit. Rënia e kapacitetit fizik dhe një përkeqësim të ndjeshëm në gjendjen mendore. Mashkull pak hollë. Pranë këmbët dhe këmbët ul ndjeshmërinë. Të bëhet reflekset dobët gilcë e gjymtyrë të ulët. Pacienti duket ritëm të veçantë. Pacienti ka tendencë për të këmbimit thembra dhe nuk vjen të gjithë këmbë, duke përdorur vetëm buzë e jashtme të këmbës dhe këpucë me majë. Së shpejti këmbët e tij të bëhet i dobët mjaftueshme që njerëzit duhet të lëvizë duke përdorur paterica. Manifestimi i simptomave që lidhen me karakteristikat e sëmundjes. Dallojnë dy lloje të sëmundjeve: thatë dhe i lagësht. Forma e thatë është shkaktuar nga dëmtimin e sistemit nervor, e lagur - kardiovaskulare. Emrat ndodhur për shkak të karakteristike foto klinike. Në llojin lagësht të sëmundjes në njerëz nuk ka ënjtje. Tipit të thatë të çon në lodhje. Sëmundjeve Merrni, merrni, lloji i lagësht është e karakterizuar nga ënjtje në zonën pleural, gulçim, uchaschennostyu normën e zemrës, ënjtje dhe ndjesi të dhimbshme në këmbë, lodhje konstante. Në llojin e thatë të sëmundjes tek njerëzit mund të gjurmohen lëvizje të pakontrolluar sy, të vjella, paraliza. Pacienti ndjenjë të pakëndshme përndjekur, probleme me kujtesën dhe logjikën. Ajo është mjaft e palidhur, koordinimin reduktuar motorike dhe ndjeshmëri në gjymtyrë. Një person përjeton vështirësi të konsiderueshme në lëvizje. Për të zgjidhur këtë problem, pacienti duhet t'i nënshtrohen trajtimit ambulator. Kryesor drejtim - dietë Emërimi me shumë vitaminë B1. Në rastin e vitaminës mangësi të rënda rekomandohet trajtim në departamentin spitalor. Brenda 2 - 3 ditë intramuskulare injektuar zgjidhje thiamine klorid. Duke treguar injeksione ndërmuskulor aspirinë, amidopirina zgjidhje dhe acid nikotine. Të ndihmojë normalizimin e gjendjes së pacientit dhe fizioterapi. Këto përfshijnë ndikimin e rrymave Bernard, rrezatimit ultravjollcë, vaske halor-kripë, stërvitje, masazh. Së bashku me eliminimin e aktiviteteve Beriberi kryera ne trajtimin e traktit gastrointestinal. Mungesa e trajtimit të duhur mund të çojë në një numër të komplikacione të padëshirueshme, duke përfshirë edhe të tilla si humbja e vetëdijes, koma, dështim të zemrës. Rezultati vdekjeprurëse zakonisht vjen nga edemë, dështimi akute të zemrës, paraliza e muskujve të frymëmarrjes. Emërimi i një dietë të pasur me thiamine, me një mungesë të plotë të oriz të rafinuar për herë të parë, shpejt eliminon simptomat e sëmundjes. Ënjtje Subvencionet, kthehet në normë normale të zemrës, dështimi i zemrës zhduket. Shumë më të gjatë është eliminuar çrregullimet ndjeshmëri dhe paralizë. Në mënyrë tipike, kurë mund të kërkojë muaj. Për të përjashtuar manifestime yyazytsirnist e beriberi, në vend të monitoruar shëndetin e tyre dhe të marrin masa parandaluese. Kryesor i tyre - dietë të ekuilibruar dhe mënyrë jetese aktive.