Spondylitis ankylosing - trajtim, simptomat, shkaqet


Spondylitis Spondylitis (spondylitis ankylosing) - një sëmundje kronike inflamatore sistemik i nyjeve dhe shtyllës kurrizore, i përket grupit të polyarthritis seronegative. Kjo sëmundje burrat të ekspozuar kryesisht moshës pesëmbjëdhjetë deri në tridhjete vjet, dhe numri i tyre e tejkalon numrin e pacientëve femra në 5-10 herë. Edhe pse besohet se në fakt sëmundja Bechterew në gratë nuk është aq e pazakontë dhe, vetëm në lumë i saj është zakonisht shumë më e lehtë se sa burrat, dhe për këtë arsye më shumë të diagnostikuar


Shkaqet e spondylitis sëmundjes


Të besueshme sot shkaku spondylitis i sëmundjes është i panjohur. Por ne e dimë se sëmundja shpesh ndodh në njerëzit me një predispozicion gjenetik dhe karakteristikat specifike gjenetike. Pas shumë vëzhgime dhe studime kanë treguar se shumica e njerëzve të tjerë Spondylitis sëmurë spondylitis, bartës të gjenit HLA-B27. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se njerëzit pa këtë gjen nuk mund të merrni ankylosing spondylitis sëmurë - mund, por me shumë më pak yyazytsirnistyu.

Megjithatë, për shkencëtarët - Rheumatologists mbetet një mister pse disa bartës të gjenit HLA-B27 të sëmurë dhe të tjerët nuk e bëjnë. Ishte supozuar se roli në zhvillimin e sëmundjes luajnë një infeksion viral, ftohjet, traumat apo infeksion fshehur. Në të vërtetë, të gjithë këta faktorë në një shtet si shkas i spondylitis sëmundje dhe përkeqësohet kursin e saj. Por shkencëtarët moderne janë bërë vetëm kohët e fundit e qartë se spondylitis ankylosing është sëmundje kryesisht psikosomatike, dukuri e cila mund të jetë shkaktuar nga veçantitë e sistemit nervor dhe psikikën e pacientit, si dhe stresi shumë të fortë ose të zgjatur.

Pas një analize psikologjike të pacientëve me spondylitis ankylosing është bërë supozuar të paarsyeshme që sëmundja gjeneron në disa raste përgjithmonë përmbajtur zemërimin, dhe në disa të tjera - nuk kanë fleksibilitet psikologjike në vlerë prej zhgënjimit në marrëdhëniet familjare, punën apo jetës. Në situata të tilla, njerëzit vetëdijshëm për pamundësinë për të ndryshuar situatën është e përbërë nga një kuptim që (edhe në qoftë se kjo nuk e bëri), ai do të jetë i detyruar punë jointeresant, bashkëshortin, etj Në këtë blooms emocionale sfond të ndritshme të mjaftueshme vetë-keqardhje dhe vazhdimisht e madhe zemërimi në rrethana të jetësSi është ankylosing spondylitis


Kur kjo sëmundje pari ndikon inflamatore zonë plagë lidhje ilium dhe kryqe, dhe pastaj të zbatohet për herë të parë në shpinë mesit dhe deri rreth shtyllën kurrizore. Në rastin e zhvillimit të mëtejshëm, inflamacion mund të mbulojë çdo nyje të trupit të njeriut - nyjet e këmbëve në hip. Megjithatë, më shpesh me spondylitis ankylosing kyçin e këmbës përflakur ose gju, Akilit gilcë dhe ose "Spurs" (rajoni podpyatochnoy gilcë). Akilit gilcë në këtë mënyrë mund të mjaft të bymehet blerjen veretenoobraznuyu formë. Në disa raste, shkatërrimi ose Akilit gilcë podpyatochnыh dhe dhimbje në thembra, është simptomë kryesor i spondylitis sëmundjes, shumë më përpara e inflamacion të përbashkët dhe shpinë.

Nëse inflamacion dhe dhimbje në pjezë Akilit dhe thembra të ndodhë para moshës tridhjetë vjet (pa marrë parasysh burrë apo grua) - duhet të jetë veçanërisht i kujdesshëm. Nëse kjo inflamacion nuk është paraprirë nga trauma dhe kjo është e shoqëruar me ënjtje tendons fortë - pothuajse 90% e kjo sugjeron natyrën inflamatore e sëmundjes dhe pacienti duhet domosdoshmërisht perevirytysya për reumatoid, artrit psoriatic ose reaktive dhe sëmundje spondylitis.
Për fat të mirë, inflamacion gilcë dhe spondylitis sëmundje shumë e rrallë aq i fortë sa në psoriatic ose artrit reumatoid. Në shumicën e rasteve është relativisht e lehtë për të shtypur ndihmën e drogës. Shumë më keq, sëmundja spondylitis zhvillon ashtuquajturën lidhje kockëzim të dy shpinë dhe disqe intervertebral saj dhe nyje. Vazhdon proces gradual të "bashkim" në mes të një rruaza, duke shkaktuar shpinë humbet lëvizshmërinë e saj dhe fleksibilitet. Pa trajtim adekuat adekuat, disa vjet që nga fillimi i sëmundjes, nuk mund të jetë një fazë e plotë shpinë obezdvyzhennosty kur të gjitha rruaza tij te perziera, duke formuar një strukturë nehnuschuyusya skeletik. Kjo gjendje quhet "ankylozuvannya"

Simptomet e spondylitis ankylosing


Spondylitis ankylosing në rreth 10% të rasteve fillon me dhimbje të nervit shiatik e qafës së mitrës apo mesit - pacienti ndihet i quajtur dhimbje mesi nga qafa në krah ose prapa një / dy këmbët. Edhe pse më shpesh, spondylitis ankylosing fillon gradualisht. Në fillim të simptomave shumë të ngjashme me simptomat e zakonshme të osteoarthritis. Pacienti në fjalë dhimbje të moderuar, të rënduara pas pushimit apo paqe, dhe gjithashtu në rastet e luhatjet e motit. Por pas ngrohja edhe stërvitje të vogla, ndjenjë të pakëndshme në pjesën e prapme të reduktuar në mënyrë të konsiderueshme.

Fillimisht, dhimbje prapa pa probleme janë eliminuar, duke përdorur drogë jo-steroidal anti-inflamator, dhe në shumicën e rasteve ata nuk shkaktojnë pjesën më të madhe nga mjekët dyshojnë se kjo është një osteokondroza pastër. Dyshimet fillojë shumë më vonë, kur bëhet brenda muajve të terapisë të tillë "osteoarthritis" jo vetëm që zvogëlon dhimbjen, por edhe aty rritet gradualisht. Në një situatë të tillë mjeku me përvojë duhet të kini parasysh se dhimbje prapa janë provokativë në natyrë: një dhimbje të vogël të largohem një ditë (zakonisht në pasdite) dhe natën anasjelltas rritur ndjeshëm pas mesnate (llogaritë e pikut dhimbje 3 - 05:00).

Në një ritëm mjaft tipike e dhimbje, një diagnozë e mundshme e spondylitis ankylosing tregon se ka një mëngjes theksuar përsëri ngurtësi, pothuajse krejtësisht të zhduket para drekë, si dhe moshë shumë të re e pacientit (dhimbje të ulët mbrapa është diagnostikuar zakonisht në njerëz të moshuar, dhe spondylitis ankylosing më shpesh fillon në 20-27 vjet).
Pothuajse 50% e pacientëve në fillim të sëmundjes vërejtur reduktimin e peshës, përmirësimin temperaturën e përgjithshme të trupit, inflamacion të syve ("rërë në sy" skuqje). Në rreth 60% të pacientëve me spondylitis ankylosing lezionet inflamatore të shpinë në të njëjtën kohë e kombinuar me dëme të përbashkët, dhe kur një formë kryesisht përflakur kyçin e këmbës dhe gju nyje, ndërsa një tjetër (ryzomyelycheskoy) - shpatull dhe këllk.

Ekziston edhe një të ashtu-quajtur "skandinave opsion" spondylitis sëmundje, e cila, si në artrit reumatoid përflakur nyje të vogla të këmbët dhe duart. Megjithatë kyçet sëmundje spondylitis nuk përshtatshme për shkatërrimin në mënyrë të ngurtë si në artrit reumatoid dhe mjaft mirë për terapi. Në 40% të rasteve të pacientëve me spondylitis ankylosing nuk përflakur nyjeve, dhe inflamacion vetëm ndikon në shpinë.
Në të gjitha këto shenja të sëmundjes, ndoshta simptomë më karakteristike është duke u rritur gradualisht thyer mobilitetin shpinë dhe lëvizshmëri të kufizuar në frymëmarrje gjoks, duke çuar në stanjacion të ndryshme në mushkëri dhe provokon zhvillimin e komplikimeve të ndryshme: pneumoni, bronkit, etj sa forcon shpinë gradualisht çon në faktin se me kalimin e kohës mbrapa pothuajse tërësisht ose plotësisht humb fleksibilitetin e saj origjinale. Pacienti fillon të lëvizë si në qoftë se në vend shufrën e tij shpinë ngurtë (të kthehet dhe anim një njeri i vetëm mund të gjithë trupit).

Shfaqja e pacientit është mjaft tipike. Në fazën fillestare të sëmundjes zhduket kurbë normale mesit e shtyllës kurrizore, duke rezultuar në shpinë është e drejtë dhe e sheshtë. Në një fazë të mëvonshme shpinë kraharorit ngurtësohet dhe formoi një lloj "jashtë azil." Kur duke ecur këmbët e pacientit janë gjithmonë pak prirje në gjunjë.

Shenjat të cilat pacientët me spondylitis ankylosing mund të dallohen me saktësi nga një person që vuan nga osteokondroza:
- Shenja e parë. Një person që vuajnë nga osteokondroza pa hequr këmbët nga dyshemeja dhe duke qëndruar në këmbët drejt, në shumicën e rasteve mund të jetë anësore mjaft të thellë të ligët - majtas ose djathtas. Por pacienti me spondylitis sëmundjes, pa hequr këmbët nga kthese kati larg pala nuk do, sepse bending prapa në këtë sëmundje shpërthyer në të gjitha drejtimet: anash, e kështu me radhë. Përveç kësaj, një person vuan nga spondylitis ankylosing me vështirësi të mëdha mund të bëjë lëvizjet rrotulluese (rotacionet trupi majtas / djathtas) përgjatë boshtit të këmbëve të punës nga dyshemeja

- Shenja e dytë. Në fazën fillestare të sëmundjes spondylitis, përdorimi i drogës nonsteroidal anti-inflamator në doza adekuate të nevojshme, janë pothuajse gjithmonë menjëherë (në orët e para pas administratës) i jep edhe pse efekti i përkohshëm, por të fuqishme analgjezik. Por osteokondroza, përdorimi i drogës nonsteroidal anti-inflamator i jep efektin e dëshiruar është shumë e rrallë, dhe madje edhe në qoftë se dhimbja shfaqet, ajo është e rrallë e plotë dhe është gradualisht


Komplikimet e shkaktuara nga spondylitis ankylosingMë të rrezikshme janë zemra dhe lezione aortic që zhvillojnë në 20% të pacientëve dhe janë ndërprerje në zemër, dhimbje gjoksi, gulçim. Në 30% të pacientëve të zhvilluar amiloidosis - çon në dështim të veshkave degjenerim të veshkave. Sepse duke zvogëluar lëvizjen e ndryshme sëmundjes gjoks të mushkërive në zhvillim, mund të zhvillohet TB. Për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve të tilla, është e rëndësishme për të zbuluar, të diagnostikuar dhe të fillojnë trajtimin e duhur të kësaj sëmundjeje në kohë të hershme të mundshme.

Në dyshimin më të vogël të spondylitis ankylosing, pacienti domosdoshmërisht drejtuar menjëherë në X-ray kryqe dhe shpinë. Kryer më tepër gjak dhe gjaku klinike nga një mënyrë për indikatorë te sakte inflamatore

Trajtimi i spondylitis sëmundjes


Komponenti kryesor i trajtimit të sëmundjes spondylitis vepron drogë nonsteroidal anti-inflamator që janë të emëruar me spondylitis ankylosing kurse të vazhdueshme, zgjati nga një deri pesë vite. Në periudhat e sëmundjes akute, pacienti tregon përdorimin e drogës nonsteroidal anti-inflamator dozim sa më shumë që të jetë e mundur, dhe pas recesionit mprehje kthimin e nevojshme në mënyrë mbështetës: merrni 1/3 ose 1/4 e dozës lejueshme maksimale (të specifikuar në shënimin me medikamente). Efekti maksimal është dhënë drogë anti inflamatore josteroidale si ketoprofen, indometacine, phenylbutazone, Diclofenac dhe ilaçe anti-inflamator Movalis.

Këto fonde shpejt reduktuar ngurtësi dhe dhimbje në nyje dhe shpinë, përmirëson lëvizshmërinë e tyre, ekziston një trend pozitiv në shëndetin e përgjithshëm të pacientit.
Si në artrit reumatoid, spondylitis sëmundje si trajtimi standard i përdorur sulfasalazine antimicrobial drogës. Pavarësisht nga fakti se efekti terapeutik i pranimit duhet të prisni një kohë të gjatë (rreth 2-3 muaj ose më shumë), ajo ndihmon rreth 60-70% e pacientëve.
Pretty themeluar mirë enzimë vobэnzym. Pas marrjes së kësaj droge që ajo përmban enzimat zhytur me shpejtësi në zorrë dhe pastaj të hyjnë në gjak. Pastaj enzimat, duke lëvizur nëpër enët e gjakut depërtojnë në inflamacion qelizave dhe të fillojnë të grumbullohen në të. Enzimat e përfshira në vobэnzyme kanë anti, efekt anti-inflamator dhe imunitetit-rregullimin në trup. Përveç kësaj, drogës rrit aktivitetin e kreshtë të ulët.

Injeksione e kortikosteroideve direkt nga zgavrën e përbashkët dhe kompresa dimexide administrohen direkt në nyje përflakur për ndikim lokal.
Në spondylitis ankylosing efekt mahnitëse prodhon Cryotherapy lëngshme azotit mbrapa. Pacientët në 90% të rasteve ndodh lehtësim të qartë të shpejtë, dhimbje të reduktuara dhe të reduktuar ngurtësi e shpinë. Duhet të theksohet se cryotherapy në shtëpi duke përdorur mjete të improvizuara, vështirë se ndihmon.
Mjaft e dobishme për ankylosing spondylitis është kthyer masazh i cili ka një ndikim pozitiv në rangun e prekur, dhe në përgjithësi të gjithë organizmit. Në disa raste, kjo sëmundje dhe të ndihmojë shushunjat mjekësore. Shumë të mira për spondylitis ankylosing provuar projektuar posaçërisht dietë proteina. Përveç kësaj, njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje tregon fizioterapi dhe spa - trajtim spa.