Sëmundje Botkin s


Një nga pak prognozës të rrezikshme dhe të favorshme në lidhje me llojet e hepatitit është lloji Një ose sëmundje Botkin-së. Përkundër faktit se sëmundja është mjaft e vështirë për pacientin, ai zakonisht nuk shkakton efekte negative në mëlçi dhe të dobishme përfundon në shërim të plotë të imunitetit formulimit individual të përjetshëm.

Sa është verdhëz apo sëmundja Botkin s?Konsiderohet si një natyrë sëmundje virale infektive dhe bartet përmes fekal-orale, përmes përditshme. Kjo do të thotë se një bartës të hepatitit B, të cilat nuk i përmbahet rregullave të higjienës personale, të tilla si jo larë duart pas përdorimit të tualetit, janë potencialisht të rrezikshme. Kur ndarjen vegla, një person i tualetin e tillë, rreziku për t'u infektuar është shumë e lartë. Gjithashtu, verdhëz transmetohet në ushqim dhe ujë.

Vini re se Kontakt i drejtpërdrejtë me një bartës të hepatitit A nuk është e nevojshme.

Simptomet e verdhëz


Periudha e inkubacionit zhvillohet pa simptoma klinike, këtë herë nga 2 javë deri në 50 ditë.
Pas periudhës së specifikuar nga shenjat e para të verdhëz:

 • temperaturë të lartë;

 • dobësi e dukshme, lodhje të vazhdueshme dhe të qenët i përgjumur;

 • pranë ashpërsia e mëlçisë;

 • dhimbje në rajonin e sipërme epigastrike;

 • të përzier, të vjella;

 • uljen më tej temperaturën e trupit të subfebrile vlerave;

 • anoreksia, anoreksia;

 • Zgjerimi i mëlçisë në madhësi;

 • urina e errët;

 • blerjes fron ngjyra shumë të lehta, deri në të bardhë;

 • siklet në lakimi dhe nyje papërkulshëm;

 • yellowing e lëkure të mbuluar dhe të bardhët e syve dhe shije.


 • Duhet të theksohet se kulmin e sëmundjes ndodh shumë shpejt pas yellowing të plotë të lëkurës dhe sclera personi fillon të ndjehen shumë më mirë, mëlçisë është reduktuar në vëllim. Për më tepër, nga ky moment pacienti nuk është ngjitëse.

  Hepatiti infektive ose sëmundja Botkin-së - Trajtimi


  Në fakt, trupi i njeriut të shëruar veten dhe në disa raste verdhëz kryer "në këmbët e tyre" pa trajtim të veçantë.
  Në mënyrë që të përshpejtojë procesin e shërimit, pacienti është i pajisur me pjesën tjetër krevat, dietë të kërkuara (№5a parë dhe pastaj №5), detoxification pritjes së drogës dhe vitamina. Është gjithashtu e rekomanduar për të rritur volumin e përditshëm të lëngjeve pije - rreth 3 litra ujë në ditë. Mbajtja e bilancit me ujë kripë dhe funksionet mbrojtëse caktuar intravenoz Ringer-Locke, glukozë.

  Shumica hepatologists gjithashtu praktikohet infuzion i sorbents (Rheosorbilactum) dhe gepatoprotektoram (GLUTARGIN). Trajtim simptomatik nganjëherë përfshin injektimin e papaverine dhe vikasol - drogës, duke i lejuar për të hequr vrull e muskujve të lëmuar të zgavrën e barkut.
  Kështu, terapi për qëllim kryesisht në eliminimin e simptomave të hepatitit A dhe përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm të pacientit. Në të ardhmen do të përdoret për hepatoprotectors preroralnoho pritjen (Gepabene, Ursosan).
  Është e rëndësishme të kujtojmë se, pavarësisht nga mungesa e komplikimeve të sëmundjes Botkin-së, është një sëmundje serioze që shkakton dëme në të gjitha sistemet e trupit me anë të helmimit me komponimet toksike. Prandaj, kohëzgjatja e trajtimit është rreth 1 muaj, pas së cilës personi i është dhënë leje nga puna për një periudhë është 2 javë. Për më tepër, dobësia nuk kalon menjëherë dhe të mbahen edhe për 3-6 muaj, të cilat duhet të vazhdojnë të ndjekin një dietë dhe të përpiqet të shmangë stresin si fizike dhe emocionale.

  Parandalimi i verdhëzës


  E vetmja masë që do të ndihmojë në parandalimin e infeksionit - respektojë higjienë të mirë. Nevoja për të monitoruar pastërtinë e duart, ushqimit dhe konsumin e ujit. Provoni pak kontakt njerëz të paskrupullt nuk hanë në vende të dyshimta dhe jo të përpiqet manaferrat palarë, frutat në tregje.