Entamoeba sëmundje histolytica tek njerëzit


Sëmundja - Entamoeba histolytica - i referohet një numri të thjeshta organizmave të vetme-qelizor. Ajo merr një person i shëndoshë nga një i infektuar apo zgarë. Ju mund të infektohen nëpërmjet duarve të kontaminuara, Thief, manaferrat, fruta, ushqimore. Infiltruar trupin, sëmundja histolytica Entamoeba në njerëz dhe spore e saj aktive pjekur shumohen në cecum.
Si rezultat, jeta Entamoeba histolytica formuar absces të vogël të njerëzve (absces) që thyen në zorrë, dhe në vend të saj formuar ulçerë e mukozës. Gradualisht, këto ulcerat janë në rritje, dhe zona rritet prekura. Si integritetin e murin e zorrëve është prishur, shfaqet gjakderdhje zorrëve. Entamoeba shpërndarja rrjedhjen e gjakut histolytica shkakton zhvillimin vnekyshechnoho amebiasis me formimin e abscese në organe të tjera, më së shpeshti të mëlçisë.Rreth simptomave tek njerëzit
• amebiasis mund të ndodhë për disa vjet, me përkeqësimin e ndryshimit remissions. Kohëzgjatja e periudhës së fshehur - nga 1-2 javë deri në 3 muaj ose më shumë. Kjo ndjenjë të sëmurë për një kohë të gjatë të kënaqshëm pa dehje shprehur, temperatura është normale apo rritje të lehtë.
• trazirat shpeshta karrige. Së pari ai karakter bollshme fekal, të përziera me mukozë dhe deri në 4-6 herë në ditë.
• Si sëmundja përparon numrin e zorrë zbrazjes rritet me 10-20 herë në ditë. Stol të humbasin karakterin fekal dhe është një mukusit qelqtë, e cila përzier me gjak.

• Të drejtat e pacientëve janë vërejtur apo të vazhdueshme cramping dhimbje barku, rëndë gjatë jashtëqitjes. Akute ruhet zakonisht jo më shumë se 4-6 javë. Pastaj, edhe pa trajtim specifik përmirëson shëndetin dhe përfundimin e sindromi inflamatore.
• faljen (përmirësimi i) mund të zgjasë nga disa javë për disa muaj, por pastaj simptomat e dizenteria amebiasis kthyer.
• Sëmundja merr një natyrë kronike dhe pa trajtim të veçantë zgjat shumë vite.

• Amebiasis kërcënuar aq e rrezikshme sa purulent peritonit, e cila mund të rezultojë vrimë (formimin vrimë) të murin e zorrëve. Komplikime të tjera extraintestinal përfshijnë abscese në mëlçi, dhe nganjëherë në mushkëri dhe tru.

Si për të parandaluar një njeri
• Së pari, të ndjekin rregullat bazë të higjienës, sidomos nëse jeni në pushime në vende të nxehta.
• Gjithmonë lani duart me sapun para ngrënies dhe pas vizitës në tualet.
• Pini vetëm ujë të zier ose pije në shishe. Gazuara ujë është e sigurt sepse ajo përmban dioksid karboni frenon aktivitetin e mikrobeve patogjene. Mos harroni se shkaku i sëmundjes mund të jetë enët që përmbajnë ushqime të papërpunuara dhe zhvishem para nga fruta.


Amebiasis - një sëmundje infektive e zakonshme në zonat me klimë të nxehtë. Miqtë e tij: temperatura e lartë, lagështia e lartë, dhe më e rëndësishmja - mbajtja WC johigjienik. Amebiasis është e karakterizuar nga lezione ulcerative të zorrës së trashë, mundësinë e formimit të abscese në organe të ndryshme dhe predispozitë për kurs të zgjatur dhe kronike. Diagnoza e sëmundjes përfshin analizat e gjakut, stol, studime të zorrës së trashë duke përdorur një endoscope veçantë. Për trajtimin grup përdorur 3 drogë. Ilaçet e veprimit të drejtpërdrejtë kontakti: yatren, dyyodohyn vepruar në forma tejdukshëm patogjene. Përgatitjet kundër amoebas në mukozën (ind), p.sh. erэmytyn. 3 Përgatitjet veprimet universale të përdorura në të gjitha format e amebiasis, të tilla si Metronidazole.