Trajtimi sëmundje Lyme në spital


Në mjekësinë moderne, ka shumë sëmundje infektive që të reduktojnë ndjeshëm cilësinë e jetës. Nuk ishte përjashtim dhe sëmundje Lyme, të cilat, edhe pse nuk diagnostikuar shpesh, por shumë e rrezikshme për shëndetin. Para se të flasim për komplikime, është e rëndësishme për të sqaruar etiologjinë dhe patogjenezën e këtij procesi të sëmundjes jashtëzakonisht të pakëndshme. Pra, sëmundja Lyme quajtur natyrën infektive të sëmundjes, e cila është shkaktuar nga funksionet vitale në trupin e njeriut spyrohetov Borrelia burgdorferi patogjene. Ky mikrob është aq aktiv në një të njohur një medium organike, të cilat edhe mund të provokojë lezione të gjerë të sistemit musculoskeletal, sistemin nervor, muskujve të zemrës dhe lëkurës. Pra, efektet e sëmundjes Lyme mund të jetë më e papritur dhe për të eleminuar sëmundjen në vetvete nuk është aq e thjeshtë. Sipas praktikës mjekësore, kjo sëmundje infektive tenton të kronicitetit, ndërsa shpesh kujton rifillimi tij papritur. Infeksioni primar ndodh kur ticks infektuar kafshoj njerëzit. Si rezultat i trazirave patogjenët Borrelia burgdorferi nga tik-tak pështymë depërtojnë në trupin e njeriut dhe të aktivizohet. Çfarë ndodh në trupin e infektuar? Të gjithë vetëm një ditë mikrob disa shumohet me shpejtësi, duke prekur jo vetëm lëkurën individuale, por disa organeve të brendshme vitale. Kjo mund të jetë truri, myocardium ose nyje, dhe për çdo simptome të veçanta karakteristike foci.


Duke folur për alarmet, njeriu i parë pak ditë dhe në dijeni për ekzistencën e një sëmundjeje të tillë serioze, sepse, në fakt, asgjë nuk pengon atë, dhe jam i kafshimit shënoni nuk shkon pa u vënë re. Megjithatë, kjo nuk është gjithmonë si simptoma të theksuara të sëmundjes Lyme shfaqet pas disa ditësh, Profili pasurinë e saj dhe gamë të madhe. Megjithatë, në disa fotografi patogjene klinike, duke dominuar në trupin e njeriut, nuk shfaqet për një kohë të gjatë, ndërsa i ashtuquajturi gjumë". Por kjo nuk është gjithmonë e përkeqësimit herët a vonë të thyejnë ritmin e zakonshëm të jetës dhe shëndetit në mënyrë të konsiderueshme më keq përgjithshëm. Diagnozë të saktë ndihmon gjak dhe konsultim të detajuar me një specialist. Kështu, në bazë të testeve laboratorike dhe ankesave specifike mjeku përcakton jo vetëm pafundësinë e patogjen të veprimit, por menjëherë të emërojë skemën e trajtimit kompleks. Është e rëndësishme që të kuptojnë qartë se në qoftë se sëmundja Lyme është diagnostikuar, trajtimi duhet të jetë i menjëhershëm. Por simptoma të rëndësishme për të i kushtoj vëmendje për të mos kandiduar procesin patologjike? Para së gjithash, duhet të theksohet se vendi i kafshimit shënoni ndodh pothuajse menjëherë pak ënjtje dhe skuqje të lëkurës, dhe ky vend është gradualisht në rritje në dimensionet e tyre, ndonjëherë duke arritur në diametër dhe 60 cm. Një tipar dallues i sëmundjes Lyme është një njolla të kuqe buzë, e cila në mënyrë të konsiderueshme ngrihet mbi shtresa e lartë e veshje e guaskës. Nëse skuqje zbehet me kalimin e kohës, forma e rrethit është një periudhë e gjatë kohe. Nëse lëkura nuk diçka e pakuptueshme dhe nuk është trajtuar, pastaj pas disa javësh lëkura do të rimarrë ngjyra e saj natyrore. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se sëmundja është shëruar. Kështu, në mungesë të trajtimit në kohë të sëmundjes Lyme Borreliosis përparon vetëm, që ndikojnë në zonat e mëdha janë organet e brendshme. Sigurisht, ky proces patologjik nuk mund të shkojnë pa u vënë re, për shkak se një muaj më vonë pacienti ndjen se shëndeti i tij me siguri nuk është e gjitha e drejtë. Në këtë fazë nuk është shkatërrimi i gjerë i nyjeve, zemrës dhe sistemit nervor, dhe ka një dhimbje koke sistematike, dobësi e përgjithshme, ethe, lodhje e tepruar, spazma e muskujve dhe dhimbje torturues në fytin tim. Përveç kësaj, ekziston një ënjtje e dukshme dhe tendons skuqje dhe nyje, dhe kjo anomali shoqërohet me dhimbje të forta. Duke folur për problemet e sistemit nervor qendror, si rregull, ata shprehën paraliza e muskujve të fytyrës, pagjumësia sistematike, shurdhim dhe ndjeshmëri të dobësuar të lëkurës. Ai vuan nga kjo sëmundje dhe të muskujve kardiak, sepse pacienti ndihet qartë sulmeve aritmi, takikardia, bradycardia, si dhe vuan nga dhimbje të padurueshme në kafaz i kraharorit, dhe frymëmarrje dëmtohet. Por marramendje, depresion, çmenduri bërë banues të përjetshëm jetën e përditshme. Këto simptoma nuk duhet vetëm vigjilent, por edhe për të detyruar pacientin për të parë një specialist menjëherë për këshilla. Trajtimi kryesisht konservatore dhe përfshin përdorimin e rregullt të antibiotikëve. Nëse koha nuk fillon trajtim me antibiotikë, komplikime të rënda, të cilat edhe më tej për të kuruar shumë më e komplikuar. Megjithatë, përkeqësimi i tillë i shëndetit fund rrallë fatale, dhe sulmet e mundshme të aritmia, infeksionet gjatë shtatzënisë që shkakton një dështim. Duke kuptuar seriozitetin e gjendjes, mos prisni dhe, për më tepër, të përdorë në sipërfaqe vetë. Në këtë foto klinike duhet të veprojë vetëm rekomandime specialist që e di më mirë se si për të kuruar sëmundje Lyme. Terapi intensive caktojë në bazë të shkallës së patologjisë së sëmundjes dhe lezione karakteristikat paraqesin individuale të prekur trupin e njeriut. Në mënyrë tipike, sëmundje Lyme rënduar jashtëzakonisht të rralla, por nëse gjithçka ka ndodhur, dhe trajtimi mund të vonohet për disa muaj. Por komplikime vetëm dobësojnë sistemin imunitar.