Ormond shkakton sëmundje, simptomat, diagnoza, trajtimi


Sëmundje Ormond së (fibrozë idiopatike retroperitoneale, fibrozë zacherevnyy) - një compression progresive (zakonisht të dyja) mbresë ureteral (fibroze) indeve. Shpesh ka mbyllja e plotë e lumen.

Deri më sot, shkaqet e rëndësishme të kësaj sëmundjeje nuk është sqaruar plotësisht
Shkaqet e mundshme të Ormond sëmundjes

- Zhvillim në bazë të sëmundjeve inflamatore të organeve gjenitale femra

- Kolangiti dhe cholecystitis

- Ileitis

- Pancreatitis

- Limfangita- Vasculitis granulomatoz

- Hematoma formuar në hapësirën retroperitoneale për shkak të dëmtimi

Përveç kësaj, hulumtuesit paraqitur hipotezën ymmunoallerhycheskuyu shfaqjes në retroperitoneale fibrozë indeve yndyrë
Simptomat


- Dhimbje konvulsiv shurdhër në rajonin e mesit

- Dhimbje në bark dhe testiseve

- Humbja e oreksit dhe lodhje

- Rritja e presionit të gjakut

- Rritja ESR

Si sëmundja përparon Ormond mund të shkaktojë komplikime të tilla si dështimi i veshkave dhe hipertensionit nephrogenic
Diagnostics


Diagnoza është bërë në bazë të rezultateve të shqyrtimit dhe imazhin nxjerrës urography e traktin e sipërm urinar. Me ureteropyelohrafyy reaksionar për të përcaktuar gjendjen e traktin e sipërm urinar të zgjidhte nëse ka një rënie të mprehtë në funksionin e veshkave. Gjithashtu për vlerësimin e anatomike - shtet funksional i veshkave përdorur metodat radioizotopi (stsyntyhrafyl dhe renography isotopic) dhe për të krijuar një transformim të saktë hydronefrotycheskoy foto aplikuar ultratinguj e veshkave

Trajtim


Trajtimi varet nga prevalencën dhe lokalizimin e sëmundjes, prania e infeksionit urinar dhe shkallën e kalimit të urinës. Në shumicën e rasteve, pacientët caktuar për kirurgji.

Në periudhën postoperative për të shtypur zhvillimin e indeve fijor kortikosteroidet në vend që përdoren gjatë (hydrocortisone 25 mg në ditë për 2-3 muaj). Paralelisht, terapi tjetër të caktuar rozsmoktuvalnu (aloe, lidasa)
Parashikim

Në mungesë të trajtimit të duhur të sëmundjes Ormond motit të kundërt, si dhe përmes progresion të dështimit kronike të veshkave për shkak të rritjen e transformimit hydronefrotycheskoy vdekje të mundshme. Pas një operacioni prognoza është më e favorshme, por përsëritje të mundshme të sëmundjes.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. sindromi Hastrokardialnyy: shkaqet dhe trajtimi
2. ushqimore distrofia, simptomat, trajtimi
3. kolit. Simptomat dhe trajtimi i kolit