Trajtim semundja e Parkinsonit dhe parandalimin


Qëllimi kryesor i trajtimit dhe parandalimit të sëmundjes Parkinson janë lehtësim simptomë me terapi të drogës. Arritjet shkencore të viteve të fundit mund të shpresojmë se në të ardhmen mund të jetë një shërim të plotë. Është e njohur se manifestimet klinike të sëmundjes Parkinson ndodhin në shkatërrimin e 80% të neuroneve dopamine-prodhimin në substancën e zezë e trurit.
Metodat për të ndaluar këtë proces, deri më sot nuk është zhvilluar. Të gjitha trajtimet që ekzistojnë sot, vetëm mund të lehtësojë apo të eliminuar simptomat. Trajtimi Parkinson e sëmundjes dhe parandalimin e kërkojnë reflektim të veçantë.


Mangësi dopamine në trajtimin e Parkinsonit dhe parandalim të sëmundjeve, i shoqëruar nga një tepricë relative të acetilkolinės - një neurotransmitter tjetër.

Ndalimin e aktivitetit neuronal atsetylholynprodutsyruyuschyh përdorimin e drogës Anticholinergic ndihmon për të rivendosur ekuilibrin kimik në tru dhe për të reduktuar peshën e dridhjet dhe ngurtësi të muskujve. Në fazat e hershme të sëmundjes, kur ka disa funksionimi dopamynprodutsyruyuschyh e neuroneve, përshkruesit që ndihmojnë trupin për të përdorur dopamine maksimale mbetur. Mjete të tilla si amantadinë, selegiline dhe ropinirol, rritjen e numrit të dopaminës tretshëm përmes përshpejtimit lirimin e saj nga qelizat ose pengon reuptake.


Medikament kryesor përdorur në trajtimin e sëmundjes së Parkinsonit, dhe parandalimin është levodopa. Ajo është një prekursor i dopamine, e cila është shndërruar në dopamine në tru dhe indeve periferike. Nivelet e larta të dopaminës jashtë indet e trurit duke shkaktuar efekte anësore të pakëndshme, sidomos të përzier, dhe të çon në zhvillimin e çrregullimeve potencialisht të rrezikshme zemra ritmin. Kështu, levodopa përshkruar gjithmonë për parandalimin në kombinim me një tjetër të drogës (carbidopa ose benserazydom), e cila bllokon transformimin e saj në dopamine në indet periferike. Këto droga nuk kalojnë përmes pengesë gjak-tru dhe nuk ndërhyn me procesin e rëndësishëm të transformimit të levodopa në indet e trurit.


Rritja e mëtejshme e dopamine çon në një rënie në simptoma.
Levodopa është efektive në fazat e hershme të sëmundjes. Në shumë raste, personi i cili para se trajtimi nuk mund të ecin, të flasin në mënyrë të qartë dhe të hani në mënyrë të pavarur pas marrjes levodopa rifituar pavarësinë. Si sëmundja përparon drogës gradualisht humb efektivitetin. Që levodopa është prishur poshtë shpejt në trup, niveli i tij në inde ndryshon në mënyrë drastike, duke shkaktuar "fenomenin e përfshirjes - përjashtimit". Duket se në një moment një person mund të lëvizin pothuajse normalisht, dhe pas pak minutash bëhet pothuajse e ngujuar.


Ka disa mënyra për të ndihmuar qetë nga luhatjet në nivelin e dopamine në sëmundjes, trajtimin e Parkinsonit dhe parandalimin e:
• Përdorimi i formave të dozimit me lirimin e të qëndrueshme.
• Futje më të shpeshtë të dozave të vogla.
• injeksion prej dopamine agonist - apomorfines.

Pavarësisht mundësisë së lehtësuar simptomat më të rënda dhe parandalimin, sëmundja Parkinson ende të çon për të ulur jetëgjatësinë, kërko kaq këmbëngulës për trajtime të reja për këtë sëmundje vazhdon. Për të ruajtur cilësinë e jetës së bashku me trajtimin që ata shpesh kanë nevojë për ndihmë fizioterapist, terapist, punonjës social, si dhe mbështetje për të afërmit. Gjëra të tilla të thjeshta si blerjen e kallam dhe për të ndryshuar mjedisin tuaj në shtëpi mund të bëjë ndryshime të rëndësishme në jetën e pacientit. Përparimet e fundit në fushën e neurokirurgji dhe të imazhit të trurit teknika kanë shkaktuar një valë të re të interesit në trajtimin kirurgjik të sëmundjes Parkinson. Megjithatë, të gjitha metodat janë eksperimentale. Kur një nga këto transaksione, të quajtur pallydotomyey, duke përdorur teknika të skanimit janë zona të veçanta të trurit që besohet të kenë aktivitet në rritje në njerëzit me sëmundjen e parkinsonit. Përmes një vrimë të vogël në kafkë në këtë zonë mbahet elektrodë (shpesh me ndihmën e sistemeve robotik kirurgjikale). Pastaj një aktuale elektrike shkatërrojnë qelizat abnormale. Disa njerëz kanë arritur të arritur përmirësim pas transplantim stimulator elektrik të trurit; është e mundur për të arritur kontrollin e dridhje të rënda. Operacion është injektuar në një zonë të caktuar te elektrodes trurit i lidhur me një burim të vogël të energjisë. Kur një dridhje, gjenerator është aktivizuar dhe gjeneron një shkarkesë të vogël elektrike. Ajo bllokon impulset parregullt nervore që shkaktojnë dridhje.


Deri më sot, studimi i vazhdueshëm për qëllim gjetjen e shkaqeve dhe trajtimet për sëmundjen e parkinsonit. Mundësia e transplantimit dopamine - qelizat e trurit secreting nga një donator shkaktuar shumë polemika për shkak të aspektit etik të kësaj metode. Në vitet e fundit, me disa qeliza të suksesit të përdorura rrjedhin nga fetuset ndërprerë. Një opsionet e mundshme të trajtimit mund të jetë duke përdorur indeve derri. Metodat e inxhinierisë gjenetike mund të jetë gjithashtu një metodë premtuese të trajtimit, në qoftë se ajo do të ndihmojë në krijimin e qelizave të dopamynprodutsyruyuschye nga qelizat e tjera.