Sëmundjeve Whipple-së - Shkaqet, Simptomet, Diagnoza dhe TrajtimiSëmundja Whipple është një sëmundje shumë e rrallë që ndikon në zorrë e vogël dhe disa organeve të brendshme. Kjo është arsyeja pse disa nga Dr. harrojmë për ekzistencën e kësaj sëmundjeje. Megjithatë, kjo sëmundje me trajtimin e mirë e duhur jep një rezultat të favorshëm. Lipodystrophy zorrëve zakonisht ndodh tek burrat dhe mosha mesatare e tyre i afrohet 50 vjeç, por ende sëmundja Whipple është i aftë për të goditur njerëz edhe më të rinj.


Shkaqet e sëmundjes Whipple-së

Shumë dijetarë modernë besojnë se kjo sëmundje shkakton lloje të caktuara të këtij lloji bacilet Tropheryma whippelii, e cila shpejt depërtojnë, të grumbulluar dhe të shumohen në qelizat e imunitetit, dmth makrofagjet. Dhe njerëzit e shëndetshëm qelizat e tilla të shkatërrojë dhe të thithin të gjithë agjentët infektive, por në këtë rast ç'rast mikroroganizmi ende mbeten të paprekura. Makrofagjet mëtejshme grumbulluar tashmë Mukoza tonkokyshechnoy, dmth ynfyltryruyut ajo. Kjo çon në një reduktim të ndjeshëm në thithjen e substancave ndarë nga enzimat e tretjes në gjak. Transporti i tyre është ndërprerë në nivelin e zorrë e vogël, e cila është arsyeja pse në rreshtim e pikat yndyrë janë formuar, që është lipodystrophy. Dhe ata nuk dëmtojnë absorbimin e ndryshimeve të ndryshme në proteina, vitamina, karbohidrate, minerale dhe yndyrna. Atëherë procesi shkon në mezenteriale nyjet limfatike dhe pastaj limfatik ai merr për organet e tjera, ai kyçet miokrd, pleurë, cipë e zemrës, trurit. Por në pacientët individual më i përfshirë zorrë ose organet e tjera.Simptomat e sëmundjes Whipple s

Më klasik lipodystrophy version zorrëve përfshin tri faza të njëpasnjëshme, në këtë fazë manifestimeve extraintestinal, e ndjekur nga substancat malabsorption fazë në zorrë, dhe faza e fundit është manifestime të shumta të organeve, që vuan organe të shumta. Së pari, një pacient pacient duke pasur simptoma të tilla si ethe, dhimbje kalimtare ndodhin në disa nyje, e pranishme në 75% të pacientëve dhe në disa raste ata kanë nyje fryrë, lëkura mbi nyje të kuqe, ka një dhimbje ethe, muskujve, një rritje prej nyjet limfatike, gjendje e dhimbshme se mbajtja e lëvizshmërisë.


Pak më vonë, pas 1-2 vjet të fillojnë simptomat manefestirovat zorrëve si rezultat i absorbimit çrregullim të nevojshme për komponentët e trupit të ushqimit pacientit zhvilluar çrregullime metabolike. Si rezultat i kësaj, pacienti fillon të shqetësojnë deri në 10 herë në ditë diarre, fron me një karakter i mbuluar me shkumë me një përmbajtje të lartë të yndyrës dhe merr dritë ngjyrë kafe. Në disa raste ka një karrige hezitoni nëse ka shqetësime thithjen e vitaminës K, e cila ndihmon për të reduktuar koagulimit të gjakut dhe të gjakderdhjes. Pasi pacienti është bloating, cramping okolopupochnye Duke vërejtur një humbje peshe progresive janë të gjitha shenja të mungesës së mineraleve dhe vitaminave, nuk ka lodhje në rritje nga ngarkesa të vogla. Përveç kësaj, pacienti mund të jetë i përzier i pranishëm dhe humbja e oreksit.


Pas fazës së tretë të pacientit mund të ketë probleme të pranishëm dhe të tjera shëndetësore, dhe karakteri i tyre përcaktohet nga lokalizimin e të gjitha organeve të prekura nga sëmundja. Si rezultat i kësaj, pacientët të zhvillojnë lezione të ndryshme të muskujve të zemrës dhe të valvulave, çrregullime neurologjike, pezmatimi i pleurë ose bronkit, inflamacion të shfaqet struktura të ndryshme dhe membranat e syve, zhvillon humbjen e kujtesës, pagjumësi, R3r3r367. çmenduri, hemorragji nënlëkurës, pigmentim gri-kafe dhe rënie të vazhdueshme në presionin e gjakut.


Trajtimi sëmundja Whipple-së

Kur mjeku të krijojë një diagnozë të saktë, ai vazhdon të trajtimit të plotë. Një tjetër pacienti duhet të kuptojnë se trajtimi i kësaj sëmundjeje të marrë shumë kohë, dmth të paktën një vit, kështu që duhet një durim. Një përdorim i shkurtër dhe kaotik të pilula të ndryshme mund të forcojë vetëm këtë situatë të vështirë dhe shkaku rifillimi sëmundja Whipple është shërim. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se lipodystrophy terapi zorrëve përfshin dietë të lartë të proteinave, të cilat kufizuar sasinë e yndyrës, për shembull, është e rekomanduar për të ngrënë mish ligët, peshk lumi, gjoks pule, bardhë veze, hikërror dhe bollgur, produktet e qumështit, dhe disa pacientë shumë të dobësuar përshkruara edhe ushqim artificial, i cili përfshin përzierjet e veçanta dhe zgjidhjet intravenoze. Përveç kësaj, antibiotikët janë të përshkruara, ajo penicilinat, tetracyclines, rifampitsilin, dhe një kohë të gjatë sigurisht, dhe mjeku përshkruan antimicrobials, hormonet që janë të nevojshme në raste të rënda dhe Vitaminat A, C dhe D, droga kalium, hekur, magnez.


Nëse trajtim adekuat, temperaturën e trupit shpejt u kthye në normale, diarre reduktuar fjalë për fjalë në fund të javës. Megjithatë, dhimbje të përbashkët do regres brenda një muaji. Dinamika e tilla të mira nuk sinjalizojnë fundin e trajtimit. Të gjithë pacientët duhet të jetë gjithmonë nën mbikëqyrje të kujdesshme mjekësore. Për të përcaktuar shkakun e vërtetë të sëmundjes kërkohet studimeve të shumta biopsies përsëritura. 
R3r3r3118.