Sëmundjeve Whipple
Sëmundjeve Whipple, apo lipodystrophy zorrëve, i quajtur një sëmundje e rrallë karakterizohet nga lezionet e nyjave limfatike në membranat barkut dhe të lëngshëm. Progressive manifestuar nga ethe, artrit, kollë, diarre dhe kequshqyerja.
Shkakton sëmundje Whipple-së
Edhe në hapjen e sëmundjes Whipple kanë qenë përshkruar mikrobet morfologjikisht ngjajnë spyrohetu zbehtë ndikojnë duodenum. Së pari, ideja e një natyre infektive apeloi kundër, por akumuluar më tej faktet në favor të një natyre infektive të sëmundjes. Në vitin 1960. Marrë bacile të veçantë Tropheryma whippelii, që i përkasin aktynomytsetam, e cila është e lidhur me zhvillimin e lezioneve.


Përveç kësaj, përveç mikrobeve rol të madh dhe të caktojë çrregullimeve imunologjike, siç janë dëmtuar në raportin e limfociteve T me zvogëluar prodhimin e interferonit dhe interleukins. Për shkak të karakteristikave të makrofagjet mikrob përpijë, por humbasin aftësinë për të shkatërruar ato brenda.
Sëmundja Whipple është e rrallë në letërsi, jo më shumë se dy mijë raste, fermerët kryesisht evropianët-prekura, burra vuajnë dhjetë herë më shpesh se femrat. Mosha e fillimit - rreth 50 vjet.

Manifestimet
Sëmundja Whipple është - një sëmundje sistemike dhe simptomat e saj klinike janë mjaft të ndryshme. Ajo fillon gradualisht dhe është një kurs kronike relapsing. E para shfaqet sindromi i kyçeve, i cili manifestohet zgjati izolimin nga të gjithë të tjerët. Pas një kohe të gjatë lidhur manifestimet e sistemit të tretjes.
Lezione tipike kyçet sëmundja Whipple është artrit konvulsiv e nyjeve të ndryshme të kënaqur - nga të vogla në të mëdha. Sulmet të zgjasë deri në tetë orë dhe janë përsëritur më shumë se tri herë në javë. Ata shprehën dhe për të parandaluar të pacientit për të punuar, nyje fryrë dhe e dhimbshme. Kryesisht gju prekur, dhe nyjeve kyçin e këmbës promenezap'yastkovi. Nyjeve deformimit dhe erozioni janë vërejtur mund të jetë nodules nënlëkurës. Ndonjëherë duke shkuar për të llojit të marrëdhënieve dhe të çojë në një shkelje të lëvizshmërisë.

Modeli klasik i lezioneve - një diarre me steatorrhea - yndyrna lirimin me një karrige, ndërsa ka prystupopodibni dhimbje barku, thithjen lëndë ushqyese shqetësuar dhe humbje peshe ndodh. Për shkak të kësaj rritje vitaminave metabolike çrregullim dhe metabolizmit-ujë kripë.
Formimin ethe, të dridhura dhe djersitje të rënda, mund të rriten të gjitha grupet e nyjet limfatike. Lëkura bëhet e thatë me pigmentim, sidomos në pjesët e ekspozuara të trupit, të zhvilluar cheilitis dhe glossitis, thonjtë thyer, humbje e flokëve duke u zhvilluar, humbjen e pleurë dhe mushkërive indeve nga kollë e vazhdueshme. Prek zemrën dhe enët e gjakut, organet e glaukoma, Uveitis, dhe keratitit, simptoma neurologjike duket.

Sëmundja Whipple s zhvillohet në tri faza:
ngjarje extraintestinal fazë me ethe dhe artritin;
Çrregullime të tretjes fazë me humbje peshe dhe çrregullime metabolike;
Organizojnë manifestime sistemike.
Diagnostics
Diagnoza e shumë manifestimeve klinike është e vështirë. Këto metoda rutinë të hetimit nuk ka zbuluar ndonjë anomali të dukshme në fazat fillestare dhe ndryshim të rëndësishëm në manifestimet e zorrëve të përshpejtuar ESR, rrit qelizat e gjakut të bardha dhe trombocitet, CRP.
Një rol të rëndësishëm në diagnozën e dhënë Studimi morfologjik i biopsi të zorrëve, në përgatitjet shfaqin shkopinj bakteret veçanta. Ofron ndihmë në diagnostikimin PCR.

Trajtim
Sot, trajtimi me antibiotikë është zgjedhja e përgatitjeve të veçanta. Ndihmëse japin përdorimi Efekti i hormoneve, drogës për të korrigjuar çrregullime metabolike dhe probleme me thithjen lëndë ushqyese.
Prognoza për trajtimin në kohë të favorshme.
Author: Alena Paretskaya, pediatër