Turi sëmundje ngjitëse apo jo


Rózsa - një sëmundje infektive dhe alergjik rrezikshme, e cila është ngjitëse. Kjo është arsyeja pse në shenjat e para të sëmundjes, duhet të fillojë trajtim të menjëhershëm. Sëmundja fillon turi akute, ndërsa ka një dehje e fortë të të gjithë organizmit. Pacienti fillon ethe të forta, ka dhimbje koke, ndjenja e përzier. Vetëm një ditë pas infektimit, zona e dëmtuar e trupit, ka një ndjesi të pakëndshme djegie dhe plotësia, nyjet limfatike rajonale fillojnë të rriten. Pas një kohe fillon të shfaqet ënjtje, ethe, shoqërohet me dhimbje. Shumë janë të frikësuar për të shkuar te mjeku dhe të kërkojnë trajtim në internet nga shtypja në pyetje search engine "erizipela sëmundjes, çfarë është ajo, se si është trajtuar." Megjithatë, është e rëndësishme të kujtojmë se edhe para zbatimit të një trajtimi kombëtar, ju së pari duhet të konsultoheni me një mjek me përvojë për të ndihmuar të zgjedhin metoda të përshtatshme të trajtimit. Është e rëndësishme të mbani mend se sëmundja është erizipelë ngjitëse dhe tipar kryesor diagnostike është një manifestim i spoteve të pabarabartë të dhimbshme që kanë kufij të përcaktuar qartë dhe mund të jashtë ngjajnë flakët. Nëse sëmundja tregon deri për herë të parë, atëherë më shumë gjasa ajo do të shfaqet në fytyrë. Por në të njëjtën kohë, sëmundja më është lokalizuar në duar ose këmbëve. Një formë e veçantë e sëmundjes është bulloz, si manifestohet blisters mjaft të dhimbshme dhe karakterizohet nga rrjedhjen komplekse.


Pasi të infektuar, patogjen hyn në trup nëpërmjet abrasions të vogla apo gërvishtjet. Nuk është yyazytsirnist se infeksioni do të ndodhë në traktin respirator apo vatrave të tjera të infeksionit. Ajo duhet të mbahet mend se një sjellje të tillë në trup për shkak të ndjeshmërisë së lartë të streptokokeve ndaj infeksionit. Sëmundja është erizipelë ngjitëse është arsyeja pse, kur shenjat e para të sigurisë duhet të fillojë trajtimin menjëherë. Është e rëndësishme të kujtojmë se prania e kësaj sëmundjeje në trup apo vendndodhja kryesore në fytyrën e inflamacionit, nuk respektohet rrallë dhe dëmtimi sy. Sëmundja prek qepallat dhe mucous, duke shkaktuar konjuktivit mund të zhvillohet, por pas një kohë mund të fillojë dhe humbjen kornea. Është e rëndësishme të kujtoni që kjo sëmundje sy mund të çojë në ndryshime të pakthyeshme që ndodhin në indet e syrit, duke rezultuar në humbje mund të vijnë të plotë të vizionit. Kjo është arsyeja pse rëndësia e tillë është në kohën e duhur, dhe më e rëndësishmja, trajtim të drejtë. Fytyrat e trajtimit mund të kryhet jo vetëm nga droga moderne medicinale, por edhe besimin e njerëzve dhe metodat e trajtimit. Efikasitet të lartë të metodave të ndryshme kombëtare të trajtimit të mëposhtme: - në pjesë të barabarta të nevojshme për përzierje vodka dhe mjaltë (ju vetëm duhet të përdorin mjaltë të lëngshme). Pasi përzierje është plotësisht i gatshëm, i vendosur fashë garzë dhe të pastër atë ngopura tërësisht, dhe pastaj të zbatohet një kompresë për zonat e dëmtuara të trupit. Është e rëndësishme të mbani mend se compress duhet të mbajë të paktën një orë (gjatë ditës do të marrë 3-5 këtyre Gadgets, por në këtë rast do të jepet efektin e dëshiruar terapeutik); - Nevoja për përzierje proporcione të barabarta rrënjë Burnet, lë eukalipt, jamball, rrënjë ëmbël flamurin, lule të thata, acaroj dhe yarrow. Pasi tarifë mjekësor do të jenë të përgatitur plotësisht, ju do të duhet për të pikërisht një tryezë. lugë dhe i hedh ujë të vluar (rreptësisht një filxhan me ujë të valë). Përzierje është rreth 20 minuta, pastaj, domosdoshmërisht nënshtrohen procesit të filtrimit. Pini kjo zierje duhet të jetë në mënyrë rigoroze në? e kupës kater here gjatë ditës; - Për fasha mund të aplikohet thjeshtë patate të papërpunuara. Pra, në këtë rast duhet të marrë dy ose katër patate të mëdha (në varësi të zonës prekur), pastaj zhvishem dhe bluaj në një rende gjobë. Rezultuar llapa patate shtresë mjaft të trashë është hedhur në lëkurë të dëmtuar, dhe pastaj të fiksuar me një fashë të thjeshtë. Kjo compress duhet të bëhet brenda dy ditëve të ndryshuar atë çdo dy orë. Në mëngjesin e ditës së tretë është një përfundojë dhe të lënë për dy orë, pastaj përsëri në mbrëmje dhe është hequr pas dy orësh. Nëse është e nevojshme, ju mund të vazhdojë të bëjë një vë llapë patate dy herë në ditë, por jo më shumë; - Të ndihmojë në lehtësimin inflamacion të rënda gjethe delli e lehtë. Ne duhet gjethe delli gjethe larë plotësisht, pastaj shtyp duke përdorur një blender ose mulli (duhet pesë ose gjashtë gjethet e bimëve), dhe pastaj slurry rezulton është aplikuar direkt në pjesën e dëmtuar dhe të rregulluar përdorimin e fashë, duke lënë një kompresë për tre orë. Gjatë nevojë për të bërë pikërisht tre të kompresë; - Nevoja për të leh gjemba që duhet të pres, pastaj një lugë. lugë të mbushur me ujë (një filxhan). Përzierje është vënë në furrë dhe janë të përfshira provaryuyetsya për 15 minuta, pastaj supë është rreth 40 minuta për këtë mjekim mund të duhet të krijoj. me garzë ngjyhet në supë, të bëjë pako mjekësore që mbajnë jo më shumë se gjysmë ore. Përsëriteni këtë procedurë duhet të jetë një ditë pikërisht katër herë. Në qoftë se një procedurë e tillë përdoret siç duhet, disa ditë do të shihen ndryshimet e para pozitive dhe së shpejti do të plotësisht të hequr qafe këtë sëmundje të pakëndshme. Është e nevojshme të marrin në konsideratë faktin se vetëm me trajtim të rregullt mund të shpëtoj nga fytyra, por mund edhe nevojë për ilaçe dhe trajtim, i cili duhet të emërojë vetëm një mjek.