Sëmundjet e hip përbashkët vuan shumë njerëz


Përbashkët më e fuqishme e trupit të njeriut - hip. Nuk është për t'u habitur, sepse ai ka për të bërë jo vetëm një shumë e sipërme të trupit, por në mënyrë që të ndihmojë të ruajtur ekuilibrin dhe për të siguruar lëvizshmërinë e tij. Për këtë arsye, çdo siklet në zonën e legenit dhe problemet me nyje shpesh provokojnë probleme në të gjithë trupin. Përveç kësaj, këtu, nën mbulimin e legenit, janë një nga organet kryesore të trupit: traktit digjestiv, gonads, veshkat dhe të tjerët. Për shkak të kësaj shkeljeje të fortë të mbrojtjes mund të çojë në ndërprerje në funksionimin e sistemeve të mëdha për jetën e njeriut. Shumica e problemeve të mundshme me hip e tij shpjegoi "i shëmtuar" Struktura. Në thjesht simbolike, e shënuar mezi çanta kyçeve duhet të futet fuqishëm, kockave të mëdha në kokë (e cila është, për më tepër, qafën shumë të hollë). Këta faktorë kontribuojnë në rritjen e rrezikut të lëndimit në legen, sprains, thyerje dhe kështu me radhë. Z. Prandaj, është e qartë se në momentet e forcave më të mëdha të tensionit (p.sh., të punës) kërcënim këto probleme shpesh të mishëruara në realitet. "Rrethanat rënduese" për shfaqjen e patologjisë do të jetë njeri i moshuar, kur vetë kockat janë më të brishtë dhe nuk janë aq të dendur sa në rininë, e cila vetëm rrit lëndim yyazytsirnist. Frakturë hip mes pensionistëve nuk është e pazakontë.


Megjithatë, në shumë raste, burimi i dhimbjes dhe ndjesi të tjera të pakëndshme ka lëndime dhe sëmundje e hip përbashkët. Një prej tyre - arthrosis. Në këtë sëmundje fytyra e një gruaje më shumë se meshkujt. Dhe më yyazytsirnist merrni atë me të seksit të drejtë të cilët kanë jetuar më gjatë në vitet dyzet botërore. Arthrosis (vetëm emri është gjendja kur ajo zhvillon në zonën e legenit) mund grevë një si dhe dy të përbashkët hip. Megjithatë, në çdo rast, në fillim njëanshëm sëmundje. Zakonisht fillon me dhimbje në ijë, "përhapet" në pjesën e përparme dhe ana e kofshës, dhe nganjëherë - dhe në mollaqe. Kjo zakonisht nën siklet gju nuk ndodhin. Në këtë fazë të popullit sëmundjes rrallë mendojmë për vizitë në klinikë për shkak se dhimbja mund të jetë i butë. Shumë më të dukshme kjo nuk është aq e lehtë çalim. Gradualisht këmbë sëmurë bëhet më pak të lëvizshme. Është e vështirë për të ngritur gjoksin ose të marrë një anë, dhe çorape veshje apo obuvanye kthehet në një dënim të vërtetë. Është absolutisht e pamundur për t'u ulur në një karrige "mbi kalë"Për shkak se kjo duhet të jetë këmbët gjerësisht mbushin. Si progres coxarthrosis gjitha problemet tipike shtuar kriza e përbashkët të prekur gjatë në këmbë dhe çdo lëvizje (nuk duhet të ngatërrohet me potohkuvannyam e tij të zakonshme që është mjaft e zakonshme në shumë njerëz të shëndetshëm). Nëse këtë herë nuk shkoni te mjeku, pacienti vjen për shkurtimin këmbët (në forma të rralla atipike të sëmundjes është në kundërshtim - zgjeruar). Në raste të rënda, terapi konservative nuk ndihmon - mundet procedurë vetëm e saktë kirurgjikale. Në një tjetër sëmundje e përbashkët hip - osteoartrit, ose ashtu-quajtur artrit mosha - inflamacion i sëmundjes prekur vend, ka ënjtje. Kjo zakonisht ndodh për shkak të shkatërrimit të kërc kyçeve, shkaqet e sakta të cilat janë ende të panjohura për mjekësi. Specialistët, megjithatë, vuri në dukje se rreziku më i madh i kësaj patologjie janë të moshuarit dhe ata që janë mbipeshë. Provokojë një shkelje të integritetit të mund të përbashkët dhe lëndimit. Megjithatë, ka faktorë të tjerë që çojnë në ndryshime të tilla, ushtrim të tepruar, defekte gjenetike të shkaktuara nga kërc dhe çdo arsye që mund të çojë në formimin pahijshme e të përbashkët në foshnjëri dhe fëmijëri. Vetëm diagnostikuar osteoarthritis lokalizimin e dhimbjes nuk është e lehtë, sepse shpesh ka dhimbje kur ai paguan jo vetëm në të përbashkët prekur, por gjunjë, hips, mollaqe apo mollaqe. Megjithatë, ka simptome të tjera të sëmundjes. Kyçeve ngurtësi, pasi të gjatë duke qenë në një pozicion ulur ose shtrirë, ënjtje, siklet në zonën e legenit, klikoni kur ecin dhe t N. indi kërcor është në gjendje për rigjenerimin, por disa ndryshime në atë ende janë të pakthyeshme. Prandaj, në qoftë se në rast se sëmundja nuk mund restaurimi i plotë i terapisë së përbashkët ka për qëllim përmirësimin e funksionit të saj motorike. Ndonjëherë kjo nuk ka të bëjë pa kirurgji, por ajo është e mjaftueshme dhe menaxhimin konservatore:. Siguruar hip përbashkët paqe, përdorni një shkop apo shkop për uljen e barrës mbi të, stërvitje të veçantë, menaxhimin humbje peshe dhe kështu me radhë Z. Jo gjithmonë sëmundje e kyçeve të ndikojë në njerëz të moshuar. Ka disa sëmundje në të cilat të rinjtë më të prirur - për shembull, Legg-pjell sëmundje-Pertesa, pjesa më e madhe prej të cilave - djemtë 3-14 vjet. Kur ajo është e shqetësuar rrjedhjen e gjakut në kokë femurit dhe të ushqyerit e saj kërc përbashkët, duke çuar përfundimisht në nekrozë indeve lokal (nekrozë). Arsyeja e gjithë kjo ndodh - është i panjohur. Mjekët vënë përpara versione të ndryshme: stresin e tepërt, infeksion, trauma, çrregullime metabolike, lindura anomali legenit zhvendosjen e disa rruaza, në të cilën shtypja e neuroneve, që rezulton në furnizim të shqetësuar gjakut në indet. Të gjitha këto sëmundje përfshin një parim: terapi për ta do të jetë më i suksesshëm në diagnozën e hershme. Pra, nëse ne gjejmë ndonjë nga simptomat e mësipërme, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek.