Sëmundje të shkaktuara nga çrregullime metabolike


Mbipesha - nuk është aq i keq sa disa njerëz mendojnë. Sidomos njerëzit Ka një perceptim se "njeri i mirë duhet të jetë shumë." Por, për fat të keq, problemi i peshë të tepërt nuk është vetëm një problem i karakterit estetik. Trupat tanë janë të kënaqur duke paguar një çmim të lartë për peshë ekstra. Tema e sotme rozyazyka - Sëmundje të shkaktuara nga çrregullime metabolike.
Ind dhjamor nuk është yndyrë të tepërt vetëm që na jep kaq shumë probleme. Ky ind është një pjesë e rëndësishme e sistemit riprodhues. Qelizat yndyrë përmbajnë një enzimë aromatase të veçantë, e cila është në gjendje për të kthyer hormoneve mashkullore quajtur androgens në gratë (estrogjenit). Ky i fundit, nga ana tjetër, të kontribuojë në rregullimin e proceseve të rëndësishme të sistemit riprodhues. Gjatë menopauzës, fillon një dështim gradual ovarian, dhe kjo çon në faktin se burimi kryesor i estrogjenit është ind dhjamor.Cili është rreziku?
Në gratë me peshë normale të trupit, në ditë të ndryshme të ciklit menstrual, nivelet e estrogjenit janë vazhdimisht në ndryshim me çrregullime metabolike. Ndërsa, në gratë trashë estrogjenit nivele të mbeten vazhdimisht të larta, siç është rimbushje e qelizave yndyrë. Prandaj, shkeljet e mundshme, të tilla si gjakderdhje jofunksionale mitrës ose endometrial - Përhapja e endometrium. Shansi yyazytsirnist e vezoret polycystic. Përveç kësaj, estrogjenit shkakton rritjen e qelizave ndarje. Shuma e tyre e tepërta përfundimisht çojë në rritjen e madhe e indit dhe zhvillimin e tumoreve dhe sëmundjeve të sistemit riprodhues.


Gjinekolog rekomandon:
Nëse përveç peshë të tepërt keni vënë re ndryshime në ciklin menstrual, menjëherë të konsultoheni me një gjinekolog, endokrinolog apo gjinekologun.

Endocrinologists
Mbipesha nga quajtur çrregullime metabolike, jo të gjitha rastet mund të shoqërohet me metabolizmin e gabuar, specialist - Endokrinolog është e angazhuar në këtë problem. Pesha e trupit dhe sistemi endokrin janë të ndërvarura, janë të varur nga njëri-tjetri dhe ofrimin e mundshme të ndikimit të ndërsjellë. Për shembull, shkaku shtim në peshë mund të ketë disa sëmundje tiroide. Dhe trashje është zakonisht nuk i ekspozuar ndaj dietat. Ose, anasjelltas, pesha e tepërt mund të shkaktojë ndryshime të padëshirueshme hormonale që shkelin metabolizmin dhe gjëndër tiroide.


Cili është rreziku?
Rezistenca ndaj insulines - a metabolike të shkaktuar mbipeshes formuar nga nje person me çrregullimeve metabolike. Si rezultat i kësaj shkeljeje, qelizat nuk janë në gjendje të përdorin insulinë më plotësisht. Si rezultat, trupi nuk është në gjendje të procesit të glukozës në mënyrë të plotë, dhe ajo ndërton në gjak. Si rezultat, pankreasit ndodhin ndryshime serioze dhe sëmundje në zhvillim të tilla si diabeti.

Endocrinologist këshillon:

Ju duhet të dhurojnë gjak për përqindjen e sheqerit në gjak të paktën një herë në vit, dhe në prani të peshë të tepërt, ose pjesa më e madhe e trashëgimisë - çdo gjashtë muaj. Nëse është e nevojshme, mjeku juaj mund të përveç kësaj analize të jetë glukozë, e cila është në gjendje për të përcaktuar efektivitetin e mekanizmit për lirimin e insulinës. Gjithashtu rekomandojmë kalimin Ultrasonografi vjetor tiroide, analiza klinike dhe biokimike të gjakut. Në rast të shkeljeve të rënda, mjeku mund të identifikojë provim shtesë.

Kardiolog
Ind yndyrë është trupi, dhe si muskujt dhe kockat, indet nevojë për këtë furnizimin me gjak. Ndërsa fituar peshë, indi i ri kërkon një vëllim të madh të gjakut dhe sasinë po aq të madhe të enëve të gjakut. Çdo 05 kg peshë e shtypur të kërkojë rreth 15 kilometra të enëve të gjakut. Cili është rreziku? Në njerëz mbipeshë ka nivele shumë të larta të kolesterolit në gjak, e cila domosdoshmërisht depozituar në muret e arterieve dhe ngushtimi vërejtur rrjedhjen e gjakut në zemër. Në këtë rast, zemra duhet të punojë më shumë, por ajo merr më pak energji. Nëse atherosclerosis drejtuar, në të ardhmen ajo mund të çojë në sëmundje shumë të rrezikshme kardiovaskulare tjera të tilla si hipertension, sëmundje koronare të zemrës.


Kardiolog Këshilli:
Është e nevojshme për të monitoruar nivelin e kolesterolit në gjak. Ju duhet të rregullisht të dhënë gjak. Kjo mund të paguhet në laboratorët ose në klinikë, e cila trajton njerëzit në komunitet. Dhuroni gjak ju duhet të zbrazët stomak. Një ditë më parë, ajo duhet të përjashtohen nga produktet dietë, të cilat përfshijnë përmbajtje shumë të lartë yndyrë.

Mjeku ortopedik
Si rezultat i një sërë kg shtesë rrit ngarkesën në nyje, dhe ekziston rreziku i përkeqësimit kërc delikate, e cila të sigurojë lëvizjen e gjymtyrëve. Si rezultatet e hulumtimit, ngarkesa mesatare në nyje (qëndrimin në këmbë) është vetëm 80-100% të peshës trupore. Ngarkesës rritet deri në 300% gjatë në këmbë, dhe 350-500% (të peshës së tyre trupore), ndërsa drejtimin e shpejtë të mjaftueshme dhe të ecin tutje. Kështu, stresi kryesor në nyje kanë ecur tejkalon peshën e vet nga 3-5 herë. Dhe në qoftë se ju imagjinoni një person mbipeshë 150 kg dhe sëmundjet metabolike, pastaj pasoi e tij në çdo hap, ngarkesën në nyje këmbë deri në 400-700 kg. Por në moshën e rritur, ose të vjetra, këto nyje e ngarkesës mund të lëvizin më, pasi ulur ndjeshëm elasticitetin e kërc.


Cili është rreziku?
Kjo nuk është një turp, por ajo mbaron zakonisht trishtuar - ndodh shkatërrim absolut të përbashkët. Në këtë rast, mënyra e vetme në të cilën ju mund të vënë njerëzit në këmbët e tyre ", - bëjnë kirurgji për të instaluar gjymtyrë artificiale.