Sëmundje e duarve të pista në njerëzit


Ju shkruani se sëmundjet infektive të traktit gastrointestinal është e lidhur shpesh me të mosrespektimit të rregullave të higjienës. Në të vërtetë, transferimi i patogjeneve në ushqim është shpesh me anë të duarve të pista, të dy klientët dhe punonjësit e dyqaneve ushqimore dhe depo, restorantet dhe kafenetë, etj Le të flasim për një temë të tillë si pista sëmundje duart në njerëzit.
Vlen kushtuar vëmendje të sëmundjes së duarve të pista që kontribuojnë në përhapjen e infeksioneve dhe insektet, veçanërisht fluturon. Trupi i një mizë vendosur rreth 10 milionë mikrobet. Përveç kësaj, ai mund të fluturojnë përsëri izoluar nga zorrët në 30 mijë baktereve të bëjë me dizenteri. Tani ju e kuptoni se rreziku janë këto insekte si ata fluturojnë në kuzhinë, pazar dhe ngrënie.Një tjetër rrugë e transmetimit të sëmundjeve ngjitëse në duart e pista - ujë. Konsumimi i ujit të ndotur ose pa qëllim kapjen kur banje në ujë, ju drejtuar rrezikun e kolera, dizenteria, etj Sigurisht, bakteret e rrezikshme (Salmonella, Shigella, Staphylococcus, etj) dhe viruset (enterovirusët, Rotavirus, etj) kontraktuese mund të hyjnë në sistemin e tretjes dhe të kualitetit të dobët produkteve. Sidomos i rrezikshëm është fakti që ushqimi i ndotur nga mikrobet shpesh nuk janë të ndryshme nga çdo dashamirës në dukje, pa shije, pa erë.

Ju pyesni pse shumica e njerëzve helmuar? Le të shohim se çfarë lloj ushqimesh ata si për të ruajtur dhe të përgatitur për të parandaluar infeksionin e traktit digjestiv, dysbiosis, etj

• shumëzuar shumë shpejt mikrobet në produktet e mishit. Nga këto, më të rrezikshme janë produktet e mishit, ku një sipërfaqe e madhe për rritjen mikrobike dhe bie. Gjithashtu burgers rrezikshme pulë, si lëkurë shpendëve shpesh jetojnë Salmonella, të cilat mund të merrni në prerjen e mishit. Mish të konservuar në kuti të mbyllur gjithashtu nuk mund të konsiderohet plotësisht i sigurt. Mosmarrëveshjet botulynycheskoy coli infektuar vetëm ato produkte që janë mjedisi oksigjen pa e njeriut. Nëse ju merrni mallrat e konservuar që kanë skaduar ose ato ruhen në një temperaturë të përkohshme (p.sh. disa sezonet qëndronte në ballkon), sa mund të merrni helmim të rëndë. E njëjta gjë vlen kanaçe fryrë.


• pastiqeri me krem, i gatshëm për salads (veçanërisht nëse ata kanë majonezë) disa orë janë të papërshtatshme për përdorim në qoftë se ju mbani ato në temperaturë normale të dhomës. Vetëm të marr me vete ushqim të tillë në frigorifer.
• Çdo të drejta ushqime të ngrira (të jetë ajo peshk, ushqim deti, mish, perime, akullore) nuk shkrirë në temperaturë dhome. A atë ngadalë në frigorifer dhe kuzhinier menjëherë. Nëse dyqan ju shikoni një paketë e produkteve që janë ngrirë përsëri (p.sh. dumplings fruta apo "ngjitur" së bashku), mos e blej atë. Ajo tashmë duket mikrobet e rrezikshme.


• kokrra dhe bishtajore që në formë të thatë janë ruajtur për disa vite, pas përgatitjes duhet të hahet menjëherë ose hequr në frigorifer. Fakti që në një mjedis të lagësht (uji kur thatë produkt rrjedhur, lëng mishi ose qumështi) mikrobet rriten më shpejt dhe të mbijetojnë më gjatë.
• Ka produkte të njeriut, të cilat duhet të jenë të ekspozuar ndaj përpunimit të plotë të temperaturës. Mish të rralla (ose, të themi, mish me gjak), peshku dhe pelte-si Omelets (ose vezë të ziera) shpesh shkaktojnë salmonellozave, infeksion streptokoksike, dhe të tjerët.

• Monitorimi jo vetëm produkte të cilësisë, por edhe enët ku ata ishin gjatë sëmundjes së duarve të pista. Të gjitha pllaka, thika, prerja bordet që keni përdorur për peshk ose mish gatim, larë tërësisht.