Sëmundjet e simptomave të veshit të brendshëm


Në sëmundja më klinike tregojnë praninë e infeksionit të veshit, i cili provokoi procesin zonën karakteristike patologjike. Megjithatë, diagnoza mund të jenë të ndryshme dhe varet nga shumë faktorë. Në moderne ENT-praktikë ka shumë diagnoza lidhen me veshët sëmundjes. Ata mund të përshkallëzohet në çdo moshë, dhe pacienti dorëzuar një shumë të shqetësimit dhe dhimbjes akute. Në përgjithësi, problemet tipike të shkaktuara nga infeksionet e veshit të jashtëm ose të mesme, të cilat në mungesë të trajtimit në kohë vetëm progres. Çfarëdo sëmundje vesh, simptomat janë gati të njëjta në të gjitha foto klinike dhe kryesor në mesin e tyre është dhimbja e fortë pulsating dhe natyra përsëritura. Mes dhimbje të forta që rrjedhin dhimbje e keqe në fyt dhe goja, dhe nuk është një ndjenjë që e lëndon një pjesë të fytyrës. Por në çdo rast supozimet nuk zëvendësojnë diagnozën, kështu që është e rëndësishme për t'u testuar për të dini saktësisht se cila sëmundje duhet të merren. Më shpesh diagnostikuar sëmundjen veshit të mesëm, sidomos në fëmijëri. Në këtë rast, otitis media, ku procesi patologjik ndodh vetëm nëse të gjitha bakteret të marrë në veshit të mesëm tuba ekskluzivisht evstahyevыm. Ajo është në fëmijëri tubacione karakterizuara ende në rritje, kështu që nuk janë në gjendje për të hequr të lëngshme, si rezultat, diagnoza e keqe "Otitis media". Cilat janë simptomat e kësaj sëmundjeje? Veshit të mesëm ndjen dhimbje të ngrirë, humbje dëgjimi të përkohshme dhe kumbues zonën karakteristike të pakëndshme. Përveç kësaj, ka një rritje të shpejtë në temperaturën e trupit, të paktën - diktim veshët e tyre. Pagjumësia është gjithashtu e mundur në sfondin e dhimbje të forta, rritje ankthi, depresioni dhe nervozizëm. Është trajtuar sëmundjen nëpërmjet terapisë intensive me antibiotikë dhe trajtimi mund të vonohet dhe 10 ditë.


Sëmundjet e veshit të brendshëm karakterizohet nga varietet e saj, por në praktikë ENT, me diagnoza më të zakonshme të tilla si labyrinthitis, sëmundje Meniere dhe otosclerosis që kërkojnë trajtim të menjëhershëm. Patologji tipike janë të shërueshme vetëm diagnoza e hershme, përndryshe nuk ka operacion është e nevojshme. Koha për të njohur këtë sëmundje është e pranishme, është e rëndësishme të dini simptomat themelore. Në mënyrë tipike, kjo është e fortë marramendje, i dobët, nauze, vjellje, humbje e papritur e dëgjimit dhe humbja e dukshme e bilancit. Kjo është një nga sëmundjet më të vështira në praktikë ENT, dhe mungesa e trajtimit mund të çojë edhe në vdekje. Pra, nëse sëmundja përkeqësohet, veshi i brendshëm nevojë urgjente për të shpëtuar. Por gjithashtu nuk duhet të përjashtojnë sëmundje e jashtme e veshit, e cila në foto më të madhe klinike janë otitis jashtme. Në këtë foto klinike është një inflamacion i shpejtë i kanalit të veshit, i cili duhet të jetë nga veshit të jashtëm të daulle e veshit. Arsyet e saj tradicionale - depërtimi i fungale apo infeksion bakterial, si rezultat i dëmtimit mekanik të lëkurës. Kjo mund të ndodhë pastrimi kur pakujdesshëm të veshit dhe për të hequr squfurit të panevojshme, kështu që paguan për të marrë kujdes ekstra kur berezhnost dhe higjienën personale. Në mënyrë tipike, otitis externa nuk shkaktojnë komplikime të rënda shëndetësore, dhe kalon vetëm brenda një periudhe të shkurtër kohe. Për të përcaktuar se është një punë e lehtë për shkak se pas manipulimit të veçantë duket puffiness dhe skuqje të pjesës së jashtme të veshit. Gjithashtu të përjashtuara janë jo shkarkimi i qartë shoqëruar me kruarje dhe dhimbje që është manifestuar shpesh në lëvizshmërinë e mandibulat. Pas shqyrtimit të këtij informacioni, çdo pacient duhet të kuptohet qartë se sëmundja më e rëndë është një proces inflamator që ndodh është në veshin e brendshëm. Fakti se ky rajon është më e ndjeshme dhe si të afërta me lëvore cerebrale. Mjekët janë duke u përpjekur sa më shpejtë që të jetë e mundur diagnozë të saktë dhe për të filluar terapinë intensive mjekësore për të shmangur plotësisht operacion jashtëzakonisht të padëshirueshme. Detyra e pacientit - për t'iu përgjigjur menjëherë të gjitha shenjat paralajmëruese dhe të kërkojë ndihmë të kualifikuar otolaringolog. Me veshët më të mirë për të mos shaka, sepse të pakujdesshëm "ajo do të jetë" mund të kthehet ndërlikimet më të papritura shëndetësore. Por ajo që kërcënon këtë inflamacion? Kështu, në mesin e komplikime është të sigurojë humbjen e plotë të dëgjimit, përkeqësimi mastoidit dhe meningjitit zhvillimit. Në rastin e parë, një njeri gjithmonë mbetet me aftësi të kufizuara, dhe ky i fundit mund edhe të vdesin papritmas. Pra, në gjendje të keqe të tillë më mirë të mos për të sjellë, sepse të gjitha sëmundjet e veshit në një fazë të hershme trajtohet në mënyrë të përkryer metodë konservative. Pra, kur siklet në veshët nuk është e nevojshme për të aplikuar trajtim kombëtar, më mirë të konsultoheni me mjekun menjëherë. Ekspert kompetent një diagnozë të saktë, pas një ekzaminim të plotë dhe pastaj të përshkruajnë trajtim. Kur inflamacion i veshit të brendshëm të bëjë pa terapi antibacterial është e vështirë, për shkak se mjeku përpiqet të përshkruajnë antibiotikët më efektive. Në mënyrë tipike, një trajtim jo zgjat më shumë se 10 ditë dhe gjatë kësaj kohe ka ndryshime të rëndësishme në shëndetin e përgjithshëm. Pra, simptomë e parë e pacientëve me dhimbje të veshit është një karakteristikë e fortë e zonës që nuk shkojnë larg, ditën apo natën. Sëmundjet e veshit - kjo nuk është shaka, kështu që ju duhet të paguani vëmendje të veçantë për gjendjen e saj anormale. Në këtë rast ka vetëm një mënyrë për të dalë - menjëherë të kontaktoni mjekun tuaj për ndihmë.