Sëmundjet dhe dhimbje të fytit në njerëz


Shpesh kemi marrë sëmundje lehtë fyt. Pobolyt, thonë ata, dhe të kalojë. Në rassasыvaem mirë disa karamele ose sode pije në fyt. Por një qëndrim i tillë i çlirët mund të kthehet në vështirësi serioze. Ky artikull do të diskutojnë në lidhje me sëmundjen dhe dhimbje në fyt të njerëzve.
Sëmundja më e zakonshme e fyt - një i lënduar fyt, faringjit, pezmatim i fytit, grykët. Ato shkaktohen kryesisht nga mikrobet e ndryshme dhe manifestohet me simptoma të tilla si goja gërvisht dhe të thatë, dhimbje koke, skuqje të fytit dhe dhimbje kur gëlltitjes, ethe, dobësi të përgjithshme.Angjinë
Pectoris - sëmundjet më të zakonshme të traktin e sipërm respirator. Infeksioni përhapet nga pikat ajrore. Kjo mund të jetë edhe për shkak dridhura. Simptomat e sëmundjes: ethe, dhimbje koke, vështirësi në gëlltitjes, pllakë purulent mbi bajamet. Në qoftë se koha nuk të kontaktoni personin për një mjek dhe të fillojnë trajtimin e duhur, angina mund të japin komplikime në zemër, joints (reumatizma), veshkat (glomerulonefriti, pielonefrit), etj

Në shenjë e parë e një lëng për gargarë lënduar fyt rekomanduar zgjidhje njerëzore dezinfektues dobët. Nëse nuk ka droga farmaceutike mund gargarë me shëllirë, ujit të detit, tretësirë ​​e Calendula, eukalipt, supë lule moshuar, kamomil, letër e hollë, lëng holluar e rrush pa fara e zezë dhe kështu me radhë. D. Nuk ka receta si efektive e mjekësisë tradicionale.


• 1 tbsp mjaltë të tretur në 250-300 ml ngrohtë zier ujë. Shtoni 1 lugë Uthulla e Molles. Pi disa gllënjka herë në ditë, pas ngrënies.
• 50 g gjethe të thata pluhur e lulushtrydhe egra dhe (ose) raspberries pour 1 litër ujë të ftohtë, u largua gjatë natës dhe në mëngjes të sjellë një çiban, kuzhinier rreth ngrohjes ulët në një enë të mbyllur për 15 minuta, duke këmbëngulur për disa orë, filtër. Supë të ngrohtë shpëlarje fyt çdo 2 orë.
• lë finely copëtuar e aloe, derdhur sheqer në raport 1: 1. Insistojnë në një vend të errët për 3 ditë, pastaj derdh në buzë me ujë dhe të insistojnë edhe 3 ditë në errësirë. Filter, shtrydh. Merrni 1 tbsp tri herë në ditë për 30 minuta para ngrënies.


Pezmatim i fytit në njerëz
Pezmatim i fytit - inflamacion i mukozën e laring. Ajo mund të jetë akute ose kronike. Simptomat: ndjenja e thatë, fyt gërvisht; kollë e thatë në fillim, dhe më vonë me gëlbazë; zëri bëhet i ngjirur, i përafërt apo tërësisht të heshtur; ndonjëherë dhimbje kur gëlltitjes, dhimbje koke dhe temperaturë të butë. Kohëzgjatja e sëmundjes zakonisht nuk i kalon 7-10 ditë.

Trajtimi më e rëndësishmja - eliminimi i shkaqeve të sëmundjes. Brenda 5-7 ditëve pacienti është rekomanduar që të flasin. Tymi Bar, pini alkool. Pije e dobishme të ngrohtë (qumësht, ujë mineral), kamomil gargarë lëng mishi ose i urtë, Inhalations ngrohtë alkaline, të ngrohtë qafën (fashë ose compress ngrohjes), banja e nxehtë këmbë (42-45 ° C për 20-30 minuta).


Nga mjetet juridike popullore rekomanduar supë fara anise. Në një tigan pour 1 filxhan me ujë dhe i derdhni 1/2 filxhan fara anise. Vlim 15 minuta, ftohur supë, tendosje dhe përzierje me 1/4 filxhan mjaltë bli dhe vlim përsëri. Pas heqjes nga të nxehtit, shtoni 1 tbsp konjak. Pini 1 tbsp. l. çdo orë e gjysmë. Kur osyplosti votojnë 2 yolks vezë me sheqer fshij pastër dhe shtoni vaj gjalpë (eggnog). Të marrë në mes të ngrënies. Gjithashtu, kur ngjirurit e zërit hani zier ose të pjekur hudhër në një stomak bosh.


Faringjit
Faringjit - inflamacion akut ose kronik i mukozën e fytit. E kombinuar shpesh me inflamacion akut e traktin e sipërm respirator. Pacienti ndjen një sadnenyya kuptim, një gudulis në pjesën e pasme të fytit, dhimbje kur gëlltitjes (gëlltitjes më shumë pështymë se ushqimi). Fyt strep mund të shkojnë në kronike, nëse jo eliminimin e stimujve që veprojnë në mukozën e faring.

Faringjit trajtohen gargling me infuzion e bimëve: Calendula, i urtë, steamed, trumzë, Drop Cap. Receta: 2 tbsp derdh ujë të zier 500ml për 2 orë. Lani fyt për 2-3 minuta disa herë në ditë. Kundër pezmatim i fytit akute dhe faringjit efektive alkali mbytje naftës. Ato mund të bëhet me aparat për thithje ilaçi farmaceutike ose ngrohje pads konvencionale. Plotësoni 1/3 e ujit të nxehtë (jo të vluar!) Dhe të shtoni 1 lugë sode dhe vaj. Inhaling avull këtë përzierje, redukuar inflamimin e laring.