Sëmundje të veshkave në njerëz


Sëmundjet më të veshkave, veçanërisht pyelonephritis, të shkaktuara nga bakteret (Streptococcus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Staphylococcus). Le të flasim për sëmundje të veshkave në njerëzit.
Ata mund të merrni në veshkat në dy mënyra të ndryshme:
• me anë të gjakut nga organe të ndryshme të sëmundjeve të tjera infektive. Shpesh sëmundja e veshkave është një ndërlikim i grykët, gripit, sinusit, pneumoni dhe madje edhe prishjen e dhëmbëve;
• përmes membranën mukoze në trupin e njeriut ne sëmundjeve të sistemit urogjenital (cystitis, inflamacion i vezore, në meshkuj - prostates, si edhe në sëmundjet transmetuara seksuale).Rekomandimi mbajë veshkave në të ngrohtë (jo dimrit të veshin xhaketa të shkurtra dhe pantallona me bel të ulët dhe verës nuk shtrihen në një kostum lagur banje të ftohtë rërë apo tokë) është i bazuar në faktin se ndikimi i ftohtë mbi veshkat reduktuar në masë të madhe imunitetin lokale, dhe veshkat të bëhet shumë e vështirë për t'i rezistuar patogjen. Është gjithashtu e rëndësishme për sistemin e përgjithshëm të mirë imunitar. Sëmundje renale është shumë më pak e zakonshme në njerëz të cilët çojnë një jetese të shëndetshme, nuk kanë zakone të këqija, hani normalisht dhe vazhdimisht të ruajtur imunitetin e tyre.


Të gjitha infeksionet akute të veshkave në njerëzit shfaqë simptomat karakteristike kur manifestimet e para të jetë i sigurt për të parë një mjek dhe të testuar. Kjo është e nevojshme në mënyrë që të përcaktohet cili patogjen shkaktuar sëmundje, dhe për këtë arsye të gjetur trajtimin e duhur. Ajo duhet të kihet parasysh se për secilin lloj të baktereve drejtimin grup të caktuar të barnave. Përveç kësaj, këto simptome mund të sinjalizojë sëmundje të tjera të veshkave nuk kanë të bëjnë me infeksion, të tilla si urolithiasis.


Pra, nuk do të vonojë shkuar tek mjeku nëse keni vërejtur:
• Dhimbje në rajonin e mesit, të cilat mund të jenë të dyja të njëanshme dhe bilaterale - varësi të faktit nëse një ose dy impresionuar;
• Çrregullime urinim në trup (shumë të shpeshta, ose, anasjelltas, vonesa e tij). Urinës bëhet kështu turbullt;
• rritje të mprehtë në temperatura;
• dhimbje koke, dobësi, dhimbje të muskujve, djersitje e tepruar;
• përzier dhe të vjella.

Trajtimin e infeksioneve akute të veshkave kryhet duke përdorur antibiotikëve. Është e nevojshme për të përfunduar një kurs të plotë të ilaçeve qëllim, dhe jo për të ndaluar pritja e tyre, do të mbahet një herë simptomat e pakëndshme. Përndryshe, sëmundja mund të shkojë në një formë kronike, dhe bakteret mbijetuar - shkaktojnë rezistencë të drogës. Nëse sëmundja ndodh përsëri, ajo do të shërohet shumë më e komplikuar. Ndër rekomandimet e tjera mund të këshillojë në vijim:

• Gjithmonë ndiqni dietë. Ushqimi duhet të jenë të lehta dhe jo për të dhënë një ngarkesë të fortë mbi veshkat. Përjashtuar tymosur, seasonings pikante, pije të gazuara është rreptësisht e ndaluar alkoolin;

• shumë detyrueshme pirja e lëngjeve - ujë të pastër të ngrohtë, boronicë dhe pije frutash boronicë (këto manaferrat kanë efekt antibacterial), çaji jeshil. Kjo ndihmon për të turret nga veshkat e agjentëve infektivë dhe pastron ato nga toksina formuar;
• Përdorni diuretics butë bimor të tilla si gjethe çaji, Kastrati ose bearberry, ekstrakt knotweed;

• Mos harroni të forcuar sistemin imunitar drogë Siberian xhensen, Echinacea, xhensen, lemongrass.

Kur faza akute e sëmundjes ka kaluar, ju mund të merrni akuzat veshkat ndihmë për të përballuar efektet e infeksionit dhe të qartë ata nga izoluara bakteret toksina.
• 1 lule pjesë lule misri dhe buds e thupër, 2 pjesë të lë bearberry, 4 pjesë të shikojnë gjethet trifletësh. 2 teaspoons koleksion derdh një gotë me ujë të vluar kuzhinier për 10 minuta. Prytsedyt, pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë për një javë.

• Rrënjët e majdanoz kopsht, selino aromatik, asparagus medicinale, kopër përzierje frutash në mënyrë të barabartë. 1 tbsp përzierje pluhur pour 15 gota ujë të ftohtë dhe të lënë për 6 orë. Pastaj vlim për 10 minuta, tendosje. Pirë gjatë gjithë ditës në doza të ndara.

• 5 copa bearberry gjethe, 4 pjesë të urtë barit, buds thupër 3 pjesë, 2 pjesë horsetail bar. 1 tbsp përzierje hedh 2 gota ujë të valë dhe kuzhinier për 30 minuta, insistojnë 20 minuta, kullimin. Pini një charochtsi lidhje pak supë 6 herë në ditë.