sëmundje e sistemit nervor njerëzor


Sëmundje e sistemit nervor të njeriut në mjekësi tibetian.
Në mjekësi tibetian sistemit nervor qendror dhe periferik me Kushtetutën Wind. Në traktatin e tij "Chzhud Chi" është shkruar në mënyrë që ajo "kontrollon të gjithë trupin" dhe një "pronar jetës" (shpjegime Tantra). Anatomike, sistemi nervor përfshin trurit dhe palcës kurrizore, sistemin autonom nervor ("kanalet e bardhë"). Shkaqet e erës sëmundjeve është injoranca që të çon në omrachenyyu vetëdijen, jostabilitet emocional dhe pasionet pakontrollueshme. Njeriu nga padituria, në fakt, nuk mund të rregullojë mënyrën e tyre të jetës dhe natyrën e ushqimit të tyre. Nuk mund të menaxhuar psikologjinë e tyre, duke çuar mendjen e tij në një gjendje të eksitim dhe kjo mund të çojë në depresion, ankth, shqetësim, nervozizëm, mendimet kaotike, trishtim. Nëse një person në këtë shtet nuk mund të përballen me ta, ajo mund të shkaktojë keqësimin dhe sëmundjeve të rënda.


Nëse një person nuk mund të kontrollojë pasionet e tyre dhe emocionet destruktive që sistemi shumë nervoz çon në një gjendje të eksitim. Ata mund të jetë një pasion për pasurim, pasion dashuri, pasion për një karrierë, të kenë një mënyrë të caktuar, statusin social, etj Të gjitha këto pasionet çojë në çrregullime emocionale, Jan - indinjatë erërat rozuyazykay dhe zgjimit emocional, pagjumësi dhe lodhje. Në qoftë se koha nuk të frenuar pasionet e tyre, Jan - shkelja në mënyrë të pashmangshme të kalojë në Yin - shtet. Në këtë rast, ashensor emocionale, tensioni nervor shkon në mungesë të përgjithshme të energjisë - të dy fizike dhe mendore, e etur të thellë, trishtim, apati.

Në tibetian kushtetutës erërat mjekësi, ka elementin e ajrit, nga natyra e ftohtë, Yin. Kështu, ajo "menaxhon tërë trupin," dhe në tërbimit të tij (jashtë bilancit), çon në lloje të ndryshme të sëmundjeve. Pakënaqësi Wind (sistemit nervor) Çrregullimet mund të çojë në dy drejtave të tjera kushtetuese (mukusit dhe biliare) dhe shkaktojnë zhvillimin e ndonjë sëmundje si "ftohtë" dhe kështu "të nxehtë".
Erërat faktorë të sëmundjes janë: uria, puna e tepruar fizik, privimi gjumë, rozyazyka temën trishtuar dhe të trishtuar, hidhërim, trishtim, mendimet rënda, nervozizëm, ndjenjat, qëndrojnë në shi dhe erës, shije të hidhur dhe të abuzimit të tjerët.

Në bazë të indinjatës Kushtetuta Wind zhvillimit të sëmundjeve të tilla si osteokondroza, parezë dhe pezmatim nervi fytyrës nervore, TIC nervor muskuj të vogla të fytyrës, ndjenja e ngushtësi dhe shurdhim në rripin e sipërme shpatull, konfiskimet, stuttering, duart dhimbje shpine, këmbët, depresioni, sindromi nevralgji lodhjes kronike, çrregullime nervor dhe mendore.
Sëmundje të tilla si pezmatim nervi dhe parezë e nervore fytyrës, nevralgji mund të ndodhë për shkak të ftohjes. Për shembull, nëse një person ra nën shi për një kohë të gjatë ishte në erë të fortë, sidomos nëse shoqërohet me eksitim emocional. Kur fytyrës pezmatim nervi nervore fytyrë prish, pika sy kënd dhe cep të gojës, vazhdimisht rrjedhin pështymë dhe lot.

Rrënjët inflamacion dhimbje të nervit shiatik osteokondroza


Osteokondroza vjetëruar mund të shkoni për të nervit shiatik - inflamacion rrënjët kurrizore nervore. Ajo gjithashtu mund të ndodhë për shkak të stresit dhe shkaktoi atij spazma e muskujve, ngritje peshe apo ndikimin e të ftohtit. Sëmundje karakterizohet nga dhimbje dhe lëvizjes së kufizuar detyruar. Ka, në varësi të zonës vendndodhja ishias lumbosacral (ishias), qafë dhe gjoks dhimbje të nervit shiatik, qafë dhe supe dhimbje të nervit shiatik. Dhimbje të nervit shiatik lidhur me inflamacion i nervore sciatic dhe karakterizohet nga dhimbje të forta, për shkak të cilat pacienti humbet gjumin dhe nuk mund të kryejnë lëvizje normale.


Keqësimi i osteokondroza e shpinë kraharorit dhe qafës së mitrës karakterizuar nga shtrëngimi tendons shuplakat dhe gishtat, vështirësi në Bending armëve, mpirje në duar, dhimbje në nyje. Gjatë viteve, trupi bends përpara ose prapa në një hark, dhe zhvillimin e sjellje pleqërie.
Si sistemi nervor kontrollon funksionet gjithë vitale të trupit, në bazë të erës shkelje mund të bashkohet me ndonjë sëmundje: sëmundje koronare të zemrës, arteriosklerozës, goditje, sulm në zemër, artritit dhe artrit, diabet, sëmundje të mëlçisë, sëmundje të veshkave të traktit gastrointestinal, tendons, joints , traktit respirator, sëmundjet e lëkurës, sëmundjet e sistemit urogjenital, etj

Trajtimi i sëmundjeve (sëmundjet e sistemit nervor të njeriut), zhvilluar Kushtetuta indinjatë era, duhet së pari të identifikojnë shkakun e çrregullimit, mendjen të qetë, psikikë përmes Simple Këshilla Rregullores jetesës; ushqyese të emërojë lëng, i pasur në shije sa i përket ushqimit me një mbizotërim të shijet e ëmbël, e nxehtë, i kripur dhe i lagësht. Ushqimi duhet të jenë të lehta, depo, perime gatuar me erëza, mish qengji dhe supë prej saj, pije xhenxhefil, etj
Kjo është e nevojshme për të komunikuar me njerëzit e mirë, mirë në kërkim, komedi të mirë, lexuar një histori qesharake; e ka për të mësuar jo për të mbajtur të keqen mbi të tjerët dhe për të falë mëkatet.

Cakto qetësimin e sistemit nervor, bimor dhe përgatitje të ngrohtë e trupit. Me rëndësi të veçantë në trajtimin e sëmundjeve Erërat luajnë një dietë e duhur dhe mënyrën e jetesës. Jeta image nevojshme për të respektuar të tjerët dhe gjumë të gjatë. Ajo duhet të jetojnë në një dhomë të ngrohtë, për të shmangur të ftohtë.