Sëmundjet e shpinës dhe të shpinë në njerëz mbi moshën 40


Kjo është e rrallë për të takuar një person mbi dyzet vjet, nuk është e njohur ose nuk është duke vuajtur nga dhimbje prapa. Faktorët që shkaktojnë dhimbje, ethe, ngritje peshe, moshën, ndryshimet hormonale. Prapa dhimbje mund të ndodhë nga blu, dhe lokalizimi i saj mund të jenë të ndryshme, varësisht nga shkaqet të cilat kanë shkaktuar. Ndonjëherë tërhequr, dhemb dhimbje lind në gjoks me infeksion banale virus, si toksina janë lëshuar viruset që prekin nervat ndër brinjëve, duke shkaktuar sulmin akute të nevralgji. Shumë më kërcënuese shenjë - në rritje dhimbje në shpinë e majtë, i jep shpatullën e majtë, nofulla, duke shkaktuar frikë. Kjo dhimbje mund të jetë një shenjë e zhvillimit të infarktit të miokardit. Nuk ka dhimbje më pak dramatike dhe intensive përsëri shkakton lëndim në shpinë. Por në qoftë se dhimbje prapa u zhvendos në pjesën e poshtme dhe të kap rajonin e mesit, e yyazytsirnist madhe e dhimbje barku i veshkave ose sulm banale të nervit shiatik. Dhimbje në shpinë ka njerëz më të vjetër se 40 vjet - rezultat i një shkelje sistematike të ligjeve të caktuara të natyrës, shkeljen e harmonisë së jetës. Nga një shpinë të shëndetshme varet në shëndetin e trupit, si një sistem të integruar dhe humor të përgjithshëm. Sëmundje të lidhura mbrapa direkt me sjellje të keqe. Reduktuar aktivitet fizik pas 40 vitesh, të hahet ushqim të ndotur, ndryshime të hormoneve në trup, duke zvogëluar nivelet e kalciumit në indet e kockave, që çon në ndryshime degjenerative në indet dhe muskujt e mbrapa, dhe një numër problemesh: sëmundje parat mbrapa dhe shpinë.


Pothuajse të studiuar dhe sëmundje shumë misterioze është osteokondroza çon në zhvillimin e keqe pak, dhimbje pikëllues prapa. Është malouteshitelny për pacientët pas dyzet vjet bëhet Teoria gjenetike të sëmundjes; baza e origjinës saj - formimi i gjenit mutant. Njerëzit mbi 40 vjeç janë më të prirur për efektet e depresionit dhe stresit sulmet që janë shkatërruese shpinë dhe kontribuojnë në shfaqjen e dhimbje prapa. Muskujt overexertion qafës, muskujt e shpatullave, duke çuar në ndërprerjen e furnizimit me gjak të vendeve të tyre, ndërsa stresi kronik afatgjatë ndryshon muskujve, aty nevralgji. Ulja apo edhe eliminuar plotësisht përsëri ndihmë dhimbje privimin e plotë të shprehive të pafajshëm që me kalimin e viteve bëhet një bandë e sëmundjeve. Studs dhe takë të lartë janë të lejuara vetëm dy orë në ditë, përndryshe ata të shkaktojë dëm. Kur lodhje nuk mund të bien ndjeshëm në një karrige - një traumë për muskujt mbrapa. Mjafton të ulen pa probleme. Uluni nevojë për më pak, më mirë të ecin nëpër apartament, lirisht varur krahët përgjatë trupit. Ju duhet të heqë peshat ngadalë dhe nuk ndryshohet shpesh. Pas dyzet viteve të sëmundjes shpinë mbulojnë pothuajse 50% e njerëzve të kësaj moshe. Bazuar në pikëpamjet e mjekësisë së lashtë, shpinë si pema e jetës dhe në bazë të të gjithë krijimit në botë, është e plakjes keq dhe nuk mund të përballojë ngarkesa të imponuara mbi të. Në këtë moshë, trupi ka nevojë për mbrojtje, si dhe në të rinjtë. Fokusi duhet të jepet për elasticitetin e disqe intervertebral. Për një sasi të vogël të lëngut në bërthamën xhelatinoz rrit qëndrueshmëri dhe elasticitet disqe vertebral. Në katër dekadat e disqeve në gjendje të mbulojë rreth orën, por vetëm në një natë të caktuar në mënyrë rigoroze. Vetëm një kohë të shkurtër ka procese të rëndësishme: makinë është mbushur lagështi e nevojshme; ata bymehet, dhe distanca në mes rruaza trajnuar rritet. Në moshën e mesme nga një numër arsyesh është shkatërrimi i disqe intervertebral. Në mes të procesit të amortizimit dy rruaza thyer; të gjitha Rondelet mes thatë dhe kjo çon në humbjen e elasticitetit të kërkuara. Çdo themel rruazë i madh kërc dhe kockave indeve është rritur, duke çuar në formimin dhe zhvillimin e osteoarthritis - sëmundjet e XXI ndonjëherë. Për fat të keq, në fazën e tanishme të zhvillimit të mjekësisë nuk është në gjendje për të parandaluar këtë proces. Kur osteokondroza, që dalin në mesit, dhimbje përhapur jo vetëm në të gjithë rajonin, por edhe ndihet në ijet, mollaqe. Pacienti e vështirë për të qëndruar në këmbë, vështirësi në këmbë, gjithmonë ndjeni dhimbje. Në fushën e shkatërrimit është shpinë rëndësishëm gjymtim. Ju mund të përjetojnë komplikime të rënda - hernie intervertebroreve. Në këtë rast ka thyerje të plotë të unazës fibroze. Ky disk core menu. Pacientët ndihen të mprehtë, dhimbje të shtënat në gjymtyrët dhe lakim të shpinë ndodh si përgjigje ndaj dhimbjes. Në pacientët e moshuar se 40 vjet postcastration osteokondroza, ekziston një numër i comorbidities. Hernie diskale trajtohen mirë ushtrimet që forcojnë të gjitha muskujt e pasme. Është e nevojshme për t'u kujdesur për kushte të drejta të plota të punës, të krijojë një shtrat të vështirë për të fjetur. Kur pozita e saktë e shpinë subluxation vertebral është tërheqja. Rul druri zëvendësuar jastëk konvencionale të siguruar pozicionin e duhur gjatë gjumit të gjitha rruaza qafës së mitrës; kjo bën efektin ortopedike. Ju duhet rregullisht kryejnë ushtrime të relaksimit që lehtësimin e tensioneve, në të njëjtën kohë përmirësimin e qarkullimit, ton sistemin nervor. Osteokondroza mund të çojë në probleme serioze; sidomos gratë rrezikuara pas dyzet vjet. Në mungesë të mprehtë hormon përshpejtuar shkatërrimin e disqe intervertebral shkakton deformim kurrizor dhe dështimin e organeve të brendshme. Në këmbët mund të vënë metodat tradicionale të edukimit fizik, kalcium, mumje. Sëmundjet e shpinës dhe shpinë akumuluar gjatë viteve, por nuk trajtohet shpejt. Shumë shpesh ata formojnë comorbidities. Trajtimi duhet të jetë gjithëpërfshirës dhe të mos dëmtojnë trupin. Kjo çelësi i suksesit.