Sëmundjet e transmetuara nga macet njeriut


Nga të gjitha kafshët që njerëzit në kohët e lashta e zbutur, macet. Ndoshta pronarët e kafshëve të tjera të brendshme nuk pajtohen me ne, por macet janë ndër krijesat më të këndshëm dhe të bukur që mund të jetojnë pranë një njeri. Dikush pëlqen qentë, disa preferojnë hamsters apo edhe peshk heshtur, por ata që jetojnë në mace shtëpi shpesh, dhe jo pa arsye, ata neglizhohet një tipar i rëndësishëm: kafsha është në gjendje për të diagnostikuar dhe kuruar disa sëmundje edhe më të mirë ndonjë ilaç. Por këtë herë le të flasim për të cilat sëmundje transmetohen nga macet njeriut.


Ajo është e trishtuar për shumë pronarë, macja mund të shkaktojë disa sëmundje shumë serioze. Prandaj, kafshët duhet të jetë gjithmonë nën kontrollin e veterinerit, ai duhet të vaksinohen dhe të monitorojnë me kujdes gjendjen e shëndetit. Siç është i njohur për shumë njerëz, macet mund të kafshoj dhe zeroja - është një mënyrë e lindur të vetë-mbrojtjes, e cila është e rrezikshme edhe gjatë lojrave miqësore.

Nëse ju kafshoj sëmundje më të keq që është transmetuar nga macet, mund të jetë i egërsuar. Shumë kanë dëgjuar për tërbimit qenit, por edhe plotësisht të aftë për macet zhvilluar sëmundje, edhe në qoftë se manar jeton në apartament. Kjo mund të ndodhë nga kontakti me kafshë të afërmit e tyre rrugës dhe të qetë për tërbimit mund në fillim nuk e vërejnë. Për njerëzit tërbimit sëmundje jashtëzakonisht të rrezikshme transmetuar nga macet personit të pakëndshme, por tërbimit - vdekjeprurëse. Virusi gjendet në pështymë e kafshëve të sëmura dhe mund të transmetohet personit të kafshimit. Për fat të keq, shumica e tërbimit manar çon në vdekje, por bëhet vaksina në kohë mund të të ndihmojë. Ajo periodikisht macet vaksinuar kundër tërbimit të parandaluar rezultate të tilla katastrofike.


Një sëmundje e rëndë për njerëzit, shkaku i të cilave mund të shërbejë macet - patogjene toxoplasmosis cilat jetojnë në trup dhe mund të fillojnë të veprojnë, pas kontaktit me kafshët infektive. Pasojat e rënda të kësaj sëmundjeje është inflamacion i syrit, inflamacion të trurit. Një sëmundje shumë të rrezikshme për gratë shtatzëna, por isha i vogël për frytet e tyre, të cilat mund të zhvillojnë sëmundje të ndryshme serioze. Kjo është arsyeja pse gratë e komunikimit veshur fëmijë me macet në këtë kohë është e padëshirueshme.


Përveç kësaj, macet janë bartës të një numri të madh të parazitëve, disa lloje të krimbave që jetojnë në zorrë e tyre, sigurisht, race, hedhjen vezë që vijnë së bashku me feçe në mjedis. Worms mund të jetë personalisht në mbledhjes tabaka "marrë" në pads leshi mace. Worms, i njohur për të jetuar në gut kohë të gjatë e njeriut, gradualisht në rritje në madhësi të konsiderueshme nga gjiri ushqyesve.

Edhe disa parazitë që jetojnë në mace - një plesht, dhe nëse qen dhe mace pleshtat nuk jetojnë në njeriun, ju duhet të dini se macja dhe pleshtat e njeriut janë përdorur shumë, kështu që ata mund të migrojnë në pronar i përkëdhelur që të infektuar me këtë parazit . Pickim pleshti, përveç se të këqija në vetvete, gjithashtu mbart rrezikun e kontraktuese sëmundje të ndryshme infektive, është e vështirë për njerëzit. Me sa duket, sëmundjet e transmetuara nga macet, mund të jenë shumë të pakëndshme dhe madje e rrezikshme, por kjo nuk do të ndalet listën e tyre.


Në kohën e lojës ose acarim, si dhe vetëmbrojtje, zeroja mace njeri i aftë, dhe kjo ndodh se gërvishtjet mjaft të thellë dhe të dhimbshme. Por përtej kësaj, putrat macja jetojnë mikrobet që kur hyjnë në një person në mëngjes me anë të gjakut mund të shkaktojë sëmundje, i quajtur "tsarapok." Në trupin e mace mjekësor mund të përmbajnë bacile Bartonella, i cili është agjent shkaktar e sëmundjes. Për më tepër, këto gërvishtjet përflakur, ekzemë, nyjet limfatike fryrë në pacientët dhimbje koke, ethe.


Përveç parazitët dhe patogjenët në mace leshi lulëzojnë dhe problemet e tilla si kërpudhave, më e zakonshme e cila është ndoshta qere. Shumë i pikëlluar kur pronari i paraqitjes së macet shëndetshme papritmas kthehet spot me luspa, sidomos në kokë, rreth të cilit nuk ka flokë. Kjo mund të ndodhë për shkak se ajo nuk mund të dëmtojë leje mace, por jap e marr këtë kërpudhat në flokët e tyre, ju vetëm pat atë.

Për të mbrojtur veten dhe manar tuaj nga të gjitha sëmundjet e mësipërme, duhet të marrë një sërë masash të kërkuara. Para së gjithash është e nevojshme për t'iu referuar vet për parandalimin dhe rrjedhën e vaksinimit kundër tërbimit. Kjo do të ndihmojë për të parandaluar këtë sëmundje të rëndë, si në kafshët dhe njerëzit. Ne duhet të kujtojmë se përveç të qenit të bukur dhe macet janë kafshët shtëpiake, ata gjithashtu - një burim i sëmundjeve të rrezikshme për njerëzit, veçanërisht fëmijët. Sepse fëmijët shumë të rinj ende nuk është e nevojshme për të komunikuar nga afër me macet që "ecin vetëm", ​​ju duhet të shikojnë me kujdes që fëmija nuk e ka dorëzuar në macet oborr. Është më mirë për të treguar edhe një herë ashpërsi se sa për të trajtuar fëmijën nga qere apo krimba. Dhe në përfundim dua të them: nuk do të kufizojë komunikimin tuaj me kafshët, në qoftë se ju i doni ata, e di se si për t'i kontaktuar ata, të gatshëm për t'u kujdesur për ta. Sëmundjet e transmetuara nga macet sëmurë njeriun, edhe pse të rralla, por ende mund të shmanget duke bërë diçka të drejtë.