Sëmundjet që shkaktojnë duhanit


Mesatare duhanpirës bën rreth 200 puffs në ditë, respektivisht në muajin e vonesave 6000 - një numër mbresëlënës. Për fat të keq, ai më pi, aq më e vështirë të hequr qafe këtë zakon. Çdo njeri është i vetëdijshëm për të fortë në dëm të pirjes së duhanit. Gjëja nikotina - ajo është e përmbajtura në vыkuryvaemom duhanit. Nikotina - një helm i fortë i cili është përdorur në bujqësi si një insekticid, që është, për shfarosjen e insekteve që dëmtojnë bimët. Duhani, i cili është aktualisht kryhet në disa mënyra, provokon një hit të drejtpërdrejtë të substancave të nikotinës në gjakun e njeriut. Pas tymit të duhanit ka hyrë në gjak, ajo hyn në mushkëri, dhe nga atje nga shtatë sekonda direkt në tru. Duke marrë parasysh sëmundjet që pirja e duhanit shkakton, mbi të gjitha, do të thotë në lidhje me efektet negative të tilla si rritja e normës së zemrës, rrit rrjedhjen e gjakut, rritjen e sheqerit në gjak, si dhe drita dhe excitability mesme të lëvore të trurit. Përveç kësaj, nikotina mund të ketë efekt laksativ në muskujt periferike dhe për të zvogëluar rrjedhjen e gjakut periferik. Rreziku i nikotinës mund të manifestohet në faktin se ata njerëz që sapo ka filluar pirjen e duhanit formuar menjëherë karakteristike për ta inhaling tymi nivel të thellë dhe aktive të nikotinës që është i pranishëm në gjak. Përveç kësaj, pasi përqendrimi i nikotinës në gjak fillon të bjerë, duhanit si shumë - përfshirë një sistem të veçantë që rregullon nikotina hyn në gjak.


Para së gjithash, pirja e duhanit ndikon në zemrën, duke shkaktuar sëmundje të ndryshme kardiovaskulare. Sëmundje të zemrës të shkaktuara nga pirja e duhanit - një sëmundje serioze ishemike. Pirja e duhanit ndikon negativisht në enët e gjakut. Çdo lloj i pirjes së duhanit, duke përfshirë pasiv, rrit gjasat e ndonjë sëmundje shkakton spazma në arteriet e vogla, rritjen e tensionit të gjakut, rritet norma e zemrës. Për më tepër, substanca në sasi të mëdha të përfshira në tymit të duhanit mund të shkaktojnë formimin e pllakave aterosklerotike - janë formuar në muret e enëve të gjakut, duke e bërë të vështirë, dhe procesi i furnizimit me gjak në trup. Çfarë tjetër sëmundje e duhanpirësve Vlen të përmendet? Pirja e duhanit komplikuar sëmundje ishemike pasojat e të cilit janë shumë të rënda. Po, semundje ishemike shkaktuar përçarje në rrjedhjen e gjakut në tru që mund të fitojnë kronike. Edhe më keq - një goditje. Përveç kësaj, mund të ketë paralizë apo ndonjë dëmtim kujtesës - të gjitha rezultat i furnizimit të pahijshme të gjakut në tru. Ka edhe sëmundje të tilla si aneurysm barkut të aortës. Zhvillimi i mëtejshëm i sëmundjes ose provokon ndarje dhe ka një këputje aneurysm. Kjo, nga ana tjetër, mund të rezultojë në vdekje. Pirja e duhanit shkakton vështirësi të frymëmarrjes - është e qartë. Para së gjithash, vuan nga pjesën e sipërme të rrugëve të frymëmarrjes dhe mushkërive. Duhanpirësit shpesh vuajnë nga bronkiti - një sëmundje të frymëmarrjes shkaktuar nga humbja e mureve bronkial. Për sëmundje karakterizohet nga gulçim dhe kollë lagësht, dhe temperaturë të lartë trupore. Shpesh duhanpirësve vuajnë nga bronkiti rëndë, formë kronike. Si për të kuptuar se zhvilluar në bronkit kronik? Flisni për bronkit kronik mund të jetë kur sëmundja vazhdimisht kujton veten e tij për dy vjet ose më shumë. Po, duhanpirësit formuar emfizemë alveolare që kur fillon sëmundja të zgjeruar. Simptomë kryesor i sëmundjes - shortness të rënda në frymëmarrje. Gjithashtu, duhanpirësit shpesh vuajnë nga kanceri i mushkërive. Përveç kësaj, pirja e duhanit shkakton sëmundje të ezofagut dhe trake dhe laring dhe faring. Nuk mund të jetë një kancer të këtyre organeve. Gjithashtu në mesin e duhanpirësve shpesh shoh njerëzit që vuajnë nga ulcera në stomak ose probleme me duodenum. Sëmundjet e tilla përfundimisht të bëhet kronike, rritje në dhimbje të forta në rajon epigastrike. Vazhdimisht duke u ndjerë përkeqësimin sezonale dhe të vjella. Përkeqësimi mund të manifestohet si gjakderdhje të stomakut dhe ngushtimi i qëllimit. Pirja e duhanit ndikon në pamjen, duke shkaktuar dhëmbët rënda yellowing dhe thonjtë. S'është nevoja të thuhet se rritja e numrit të rrudhave, të dyja të vogla dhe të thella. Kështu, formuan një "fytyrë duhanxhi-së". Njerëz gabimisht besojnë se nga pirja e duhanit mund të jetë për të humbur peshë - por kjo pikëpamje është krejtësisht e gabuar. Pasi njerëzit të ndaluar pirjen e duhanit, ai mund të merrni një Pak paund Extra, por jo më shumë. Ju mund të trajtojë ato me lehtësi nga sportive kompetente dhe dietë - ka mënyra alternative të bëjnë me yndyrë trupit të tepërta se sa pirja e duhanit. Muskujt e zgjatura duhani përkeqësohet enët - ata çmendurisht ngjeshur, pastaj indet formuar një numër të madh të çara të vogla. Dëmtim i tillë mund të çojë në pasoja negative. Kështu, qelizat e gjakut bëhet më ngjitës, sepse në formimin e mpiksjen e gjakut. Përveç kësaj, nuk janë plagët e vogla dhe sipërfaqe të qetë vrazhdësi bëhet anijeve, e cila nga ana shkakton akumulimin e grimcave yndyrë dhe gëlqere. Si rezultat i gjithë atherosclerosis në zhvillim - një sëmundjeje të rëndë. Vajzë pirja e duhanit është edhe më e rrezikshme se sa për të rinjtë. Kështu, pirja e duhanit i zgjatur mund të parandalojë një vajzë të merrni shtatzënë apo të lindë. Ndoshta fëmija i palindur do të vuajnë sëmundje të rënda - dhe të gjithë për shkak se nëna e tij ishte pirja e duhanit. Duke kërkuar për sakrifica të tilla të rënda? Zgjidhur secili ka për veten e tij. Natyrisht, përfitimet e duhanit absolutisht asnjë - një dëm vetëm. Dhe problemet që mund të shkaktohen nga pirja e duhanit - një sasi të madhe. Pra, nuk e shaka me shëndetin - kjo është një dhe duhet të vlerësojmë.