Periudha të dhimbshme që bëjnë


Në praktikë mjekësore, periudhat e dhimbshme të quajtur diagnozë "algomenoreya"Që ndodh mjaft shpesh. Simptomat në të gjitha grave të moshës riprodhuese rreth të njëjtën gjë, por çfarë të bëjmë në këtë situatë? Në përgjithësi, siklet në bark gjatë ardhjes së menstruacioneve tjetër është krejt normale, dhe është gjithashtu i papritur si filloi. Megjithatë, në qoftë se ka një dhimbje të mprehtë që pason sulmet që immobilizes dhe i jep një cilësi të jetës, atëherë më shumë gjasa simptome të qarta algomenoreya. Mos u frikësoni kur shënuar këtë diagnozë, sepse ajo është me siguri nuk vdekjeprurës, i nënshtrohen trajtimit konservativ. Duke folur për arsyet e menstruacioneve dhimbshme, atëherë zakonisht ata mund të jenë të ndryshme. Së pari, ekziston një predispozitë gjenetike, dmth dhimbje gjatë menstruacioneve moshën e nënës transmetuar për vajzën e saj. Së dyti, parehati të tilla shkaktuar nga i njëjti të pakëndshme dhe të dhimbshme PMS sindromi. Së treti, si një shenjë e patogjeneve mund të konsiderohen tiparet anatomike të strukturës së mitrës dhe praninë e ndonjë sëmundje të femrave. Por në çdo rast, në qoftë se ka periudha të dhimbshme që bëjnë - duhet të dinë çdo grua e moshës riprodhuese. Kur ndodh dhimbje, nuk është për të konstatuar shkakun e këtij procesi patologjike, sepse detyra kryesore - sa më shpejt që të jetë e mundur për të parandaluar sulmet e dhimbshme dhe të stabilizuar gjendjen e tij. Për trajtim të jetë efektive, duhet të çuar përpara të kontaktoni gjinekologun tuaj për të gjetur më efektive në masat rast terapeutike dhe për të identifikuar origjinën e dhimbjes. Siç thonë ata, paralajmëruar - është forearmed".


Megjithatë, para se të kalojnë në kujdesin intensiv, është e rëndësishme për të sqaruar se algomenoreya diagnostikuar fillor dhe të mesëm. Në rastin e parë, kjo anomali manifestohet në vajzave vjet e gjysmë pas menstruacioneve e parë, e cila është e lidhur me restaurimin natyrore ovulyatsiynoho ciklit. Kjo parëndësishme tkurrjen e mitrës, që shkaktojnë dhimbje, por se ata shqetësojnë vajzën me siguri nuk duhet, sepse dhimbje zhduket pas një tabletë aspirinë. Por algomenoreya mesëm është një shkak serioz për shqetësim të grave, siç është manifestuar zakonisht edhe në moshën e rritur, dhe parapriu sëmundjet e saj të ndryshme femërore, duke përfshirë Endometrioza. Në këtë foto klinike është e rëndësishme jo vetëm sulmet anestezi dhe kujdesit intensiv për parandalimin e mëtejshëm. Nëse dhimbje mujore, në të gjitha fotografitë klinike rreth asaj rekomanduar dhe të njëjtin regjim. Para së gjithash, i kushtoj vëmendje të intensitetit të dhimbjes, nëse ata janë të vogla, ajo është e mjaftueshme për të vetëm të vënë një shishe të ngrohtë të nxehtë me ujë të barkun e tij, e cila në mënyrë efikase eliminon spazma dhimbshme. Brenda një gjendje disa minuta përmirëson, gruaja mund edhe të jenë në gjendje të fle. Por dhimbja nuk është kapur gjithmonë në shtëpi, dhe shpesh të ngrohta në dorë, kështu që çfarë duhet të bëjmë në raste të tilla? Vetëm për raste të tilla në çantë duhet të jetë gjithmonë analgesics, si Analgin parëndësishëm janë të aftë, nëse nuk eliminojnë, por sigurisht të zvogëlojë intensitetin e dhimbjes. Gjithashtu, mjekët përshkruajnë barna të tilla si Naprosin, jo-kapanoneve, indometacine, phenylbutazone dhe brufen aftë të shpejt të shtypur spazma dhimbshme. Por çdo grua të vetëdijshëm për këto ndryshime në trupin e tij, duhet të jenë të përgatitur për periudhën e menstruacioneve paraprakisht. për shembull, është e njohur se vitaminë E gjithashtu në gjendje për të arrestuar këtë dhimbje, por të marrë atë për të duhur dhe më e rëndësishmja - në sasi të mjaftueshme. Po. propozuar norma ditore është 300 gram përditshme në tre ditët e para të menstruacioneve. por dhimbje në sfond, siç është paraqitur marrjen sedativë për ekuilibër moral në mënyrë që të flasin. Ajo është e mirë për të pirë Valerian tretësirë ​​ose pika Morozova, i cili menjëherë stabilizuar sfond emocionale e gruas. Kur mjekët e dhimbshme menstruacioneve gjithashtu rekomandojmë mjetet e mjekësisë alternative, por këto receta nuk kanë efikasitet të lartë, por vetëm të dobësojë dhimbje të forta. E megjithatë, shumë gra zgjedhin këtë metodë të trajtimit, si më të sigurta për trupin. Para së gjithash, ajo është në lidhje me TEAS bimor (limon, nenexhik, kamomil dhe limoni ca balsam, oe çaj) për të zbutur sistemin nervor dhe mjetet për të eleminuar dhimbjet. Shumë popullor është receta e tretësirë ​​e piper ujë: një filxhan valë zaparyty ujë ëmbëlsirë lugë ujë piper, dhe pas një çerek ore protomytysya një banjë me ujë. Mbush nën mbulesë për një orë, dhe pas lodhje holluar me ujë të zier të vëllimit origjinal. Marrë tre herë në ditë në një lugë për periudhën tjetër. Kursi i trajtimit - deri në gjashtë muaj. Vetë-masazh - një zgjidhje e shkëlqyer për dhimbje barku gjatë periudhës së ardhshme menstrual, dhe ajo mund të kryejnë në ndonjë pozitë të rehatshme. Megjithatë, efikasiteti më i madh është mirë të përdorni vajra esenciale, të cilat gjithashtu kanë një efekt qetësues në sistemin nervor. Lëvizja duhet të jenë të qetë dhe të butë, dhe gruaja duhet të ndjehen relaksim të plotë, pas së cilës vjen një lehtësim i mirëpritur. Në çdo rast, çdo grua duhet të dinë se si të shpejt të arrestuar dhimbjen gjatë ardhjes së periudhës së ardhshme menstrual. Përndryshe, reduktohet duke punuar kapaciteteve, disponimin dhe cilësinë e jetës. Pra, është e qartë se karakteristikë dhimbje - një dukuri e përkohshme, por pas menstruacioneve nuk ka dëm për të aplikuar për gjinekologu rrethit dhe të testuar për të sunduar nga sëmundje serioze në femra.