Kolesteroli dhe homocysteine ​​- miqtë apo armiqtë
Gjithcka mbi kolesterolit


Çfarë është kolesteroli dhe se si ajo është e nevojshme për trupin?
Si kolesterolit të tillë - një alkool ujë pazgjidhshëm dhe ai gjithashtu kërkohet trupin si karbohidratet, kolesteroli është përdorur si membranat qelizore për ndërtimin e saj dhe për të prodhuar hormonet, acidet biliare dhe vitaminë D3. Problemi lind vetëm kur një tepricë.


Si kolesterolit merr në trupin tonë?


Kolesteroli është gjetur në prodhimet shtazore për shkak të reklamave, bie shumë në sy se "vaj luledielli ynë nuk ka kolesterol" Ju mund të kaloni kaluara veshët - ajo nuk mund të jetë a priori. Por unë duhet të them se tretet nga ajo që ne hamë, Zoti na ruajt 10%! Mëlçisë sintetizon vetë kolesterolin, me rreth 80%. Ai ka nevojë për atë! Në fund të fundit, me ndihmën e eritrociteve përditësuar, trombocitet, ind lidhës. Ndonjëherë, kolesterolit të lartë sugjeron formimin e tumorit, që nga rritja e trupit të tij fillon të sintetizojnë sasi shumë të madhe të kolesterolit, pasi kolesteroli është edhe një ind ndërtues.
Cili është dëmi kolesterol trupi?


Fakti se kolesterolit në gjak është i lidhur me HDL dhe densitet të ulët. HDL kombinon me kolesterolit në mëlçi dhe transportohet në mënyrë të sigurtë përpunuar atje, por të ulët-dendësia lipoprotein kolesterolit transferuar së bashku me anijet dhe kanë efekte negative në endothelium e murit të enëve të gjakut. Ajo rezulton se kolesteroli i lartë nuk është e mirë për trupin.

Në përgjithësi, secila me kolesterol vet individuale, jo të gjitha mund të klasifikohen në grupe, si në të gjithë metabolizmin e ndryshme, kështu që trajtimi, nëse është e nevojshme, të caktohet vetëm pas një vlerësimi të plotë. Në fund të fundit, një person mund të ekzistojë dhe të problemeve të lindura. Këtu është një shembull. Kolesteroli është kryer nga proteina e transportit, i cili përbëhet lypoproteyda densitet të ulët, dhe kësaj proteine ​​transporti, mendoj se ka një defekt gjenetik, atëherë ajo nuk është e perenesetsya aty me shpejtësi që është e nevojshme, kështu që nuk ka ndërtuar këtë membranë si duhet, një herë ai nuk e ka ndërtuar këtë membranë si duhet, ajo do të akumuluar në trup. Në këtë rast, në një moshë të caktuar që mund të çojë në rezultate katastrofike.

Të gjithë duhet të kuptojnë se kolesteroli duhet të trajtohet me shumë kujdes, për të monitoruar nivelin e tij. Në qoftë se një person ka kolesterolit të lartë, ajo nuk duhet të mbetet indiferent për këtë fakt, nuk e lënë atë pambikëqyrur. A duhet të rrisë mjeku zakonisht përshkruajnë statin. Cilat janë statin? Imagjinoni një substancë, e cila fillon për të formuar kolesterolit - do të jetë 22 reagimi para se në fund formuar, dhe statin veprojnë në enzimë në fillim, duke shkatërruar kolesterolit.Një kolesterol të ulët ndikon në trup?


Kolesterol të ulët rrit rrezikun e vdekjes të moshuarit. Ky është përfundimi, shkencëtarët nga Universiteti i Hawaii. Ndërsa shkencëtarët nuk mund të shpjegojë gjetjet. Por kjo tashmë është e qartë se lufta kundër kolesterolit në të moshuarit duhet të ushtrojë kujdes.


Kolesterolit të lartë është e rrezikshme për ata që janë të rinj?


Shenjat e para të arteriosklerozës tashmë mund të zbulohen në 25-30 vjet, Përveç kësaj, metabolizmin e kolesterolit mund të jetë i lindur. Dhe pastaj kërkon të vazhdueshme monitorimin e nivelit të saj. Ruajtur një nivel të kolesterolit normale është një nga mënyrat kryesore për të parandaluar sëmundjet e zemrës. Kjo dispozitë në kardiologjisë dhe mbetet në fuqi sot.

Çfarë armë të mundshëm kundër kolesterolit?
Regjistrohu peshën e trupit. Thikë të mirë, aq më shumë trupi prodhon kolesterol. Vitamina C, E, kalcium në mënyrë të konsiderueshme rrit nivelin e lipideve të lartë densitet. Mos harrojmë për çaj, oriz dhe krunde tërshërë.


Kujdes Homocysteine;


Kohët e fundit, shumë njerëz janë duke folur për homocysteine, veçanërisht rolin e saj në zhvillimin e arteriosklerozës. Çfarë është homocysteine?
Ne mund të themi se kolesteroli ka një konkurrent - homocysteine. Ndryshe kolesterolit nuk është e përmbajtura në të produktit, dhe është formuar në trup nga amino acidi esencial - metionine. Rritja e homocysteine ​​me një mangësi të vitaminave B dhe acidit folik. Por një rritje e saj krijon probleme në trup: ajo është futur për herë të parë në endothelium (mur) e enëve të gjakut dhe të dëmtojë atë, dhe pastaj "rasti është marrë kolesterolit.Cilët faktorë, përveç mungesës së vitaminave, të rritur homocysteine?


Kjo faktorët gjenetik të shkaktuara nga çrregullimet e enzimeve. Në këtë drejtim, të shqetësuar metabolizmin e homocysteine ​​dhe rritjen e saj të nivelit. Mos harroni pacientët e moshës dëmtuar funksionin renal të cilëve, që nga homocysteine ​​excreted kryesisht nga veshkat.
Dhe çfarë ndikimi ka një nivel të lartë të homocysteine ​​në trup?
Në shenjë të vitaminës A mangësi, niveli i saj më i lartë ndikon në sistemin koagulimit, duke krijuar pereduyazyka për ndodhjen e shtetit trombotike, frenim të sistemit protyzhortalnoyi puna. Nuk është një vicioz rreth vzayeyazytsidnosyn shumëllojshmëri homocysteine ​​e koagulimit, i cili kërkon më tej një ekzaminim të plotë klinike dhe laboratorike. Pajtohem se homocysteine ​​nuk është aq e lehtë!A ka standarde për nivelet homocysteine ​​në gjak?


Duke pasur parasysh faktin se edhe shuma të vogla të homocysteine ​​mund të japin një efekt të fortë të mjaftueshme në enët e gjakut, nuk ka praktikisht ka rregulla. Pas përqendrimit në gjak në 1000 më pak se kolesterolit, dhe më shumë dëme është pothuajse e njëjtë faktor. Edhe pse, natyrisht, standardet laboratorike janë.
Le të mendojmë për diagnozën


Si ata folën për problemet e sistemit kodrina, të cilat parametra laboratorike duhet të i kushtoj vëmendje të pacientit në vendin e parë?


Në indeksin e prothrombin, thrombin dhe trombocitet. Në qoftë se këta tregues janë brenda kufijve normale, ne mund të banojë në, por në qoftë se jo, në klinicisti përpiqen për të analizuar se çfarë mund të jetë i lidhur. Në homocysteine ​​është një tipar - pengojnë veprimin e antikoagulant natyrore (antitrombina - III) në këtë mënyrë të ndihmojë në rritjen thrombin në gjak dhe aktivizimin e koagulimit. Por nëse kjo do të çojë në gjendje trombotike duhet analizuar më tej.

Në përgjithësi, çdo pacient, veçanërisht gjatë 45-50 viteve, duhet të jenë të interesuar në një ekzaminim të hollësishëm laboratorik dhe vendosmëri në kohë të kolesterolit në gjak.