Kolesteroli - Trajtimi


Kolesterolit të lartë në gjak ekspozon kërcënimin e tërë trupit, sepse me kalimin e kohës, të vendoseshin në muret e enëve, teprica e saj të kthehet në pllaka që parandalojnë kryer oksigjen normale nëpërmjet gjakut. Për shkak se ajo mund të zhvillojnë sëmundje të tilla të rënda të tilla si infarkt miokardi dhe goditje në tru.

Trajtimit kolesterolitNuk është metoda më efektive që do të punojnë "vetëm". Ajo është e mirë për të zgjedhur një kombinim i ilaçeve dhe mjeteve juridike popullore dhe ndryshimet e jetesës: të hequr peshë të tepërt (nëse ka), përdorni yndyrna më pak yndyrë dhe trans, vidyazykatysya zakone të këqija. Njeriu i parë duhet të ndihmojnë veten e tyre dhe jo të presim "Pilula magjike" që do të eliminojë sëmundjen një herë dhe për të gjithë.

Fakti që vetë trupi i njeriut prodhon kolesterol, por me kalimin e kohës nevojën e trupit është ulur, dhe kjo vazhdon të jetë prodhuar në të njëjtën sasi si më parë. Dhe në qoftë se kjo peshë fitim, por ende të festës në ushqimet yndyrore, ajo është e kolesterolit të natyrshme një herë pinning më lart normale.
Task trajtim - për të reduktuar nivelet e LDL. E ashtuquajtura kolesterolit "të dëmshme" që clogs enët e gjakut dhe pastaj të bëjë ato të palakueshëm. Në të njëjtën kohë ju duhet të përpiqen për të rritur nivelin e HDL, v. Të. kjo promovon kolesterolit sekretim të kolesterolit.

Megjithatë, duhet të mbahet mend se në qoftë se kolesterol më të ulët, ajo është të ndikojë keq në tru, qelizat nervore të sistemit imunitar dhe hormonet - gjithashtu nuk perspektivën më të mirë, kështu që qëllimi i trajtimit - balancuar kolesterolit.

Lartë Kolesteroli - mjete Trajtimi popullore


Para së gjithash, ne caktojë mjetet juridike popullore dietë. Kjo ju lejon për të rregulluar rrjedhjen e barnave të kolesterolit, por në disa raste kjo nuk është e mjaftueshme.
Thelbi i saj është që vazhdimisht hani ushqime përmbajnë omega-polyunsaturated yndyrna monounsaturated dhe, kështu që hani 2 herë në javë skumbri 100g apo ton, dhe të hyjë në dietë të arra - ata i referohen të ushqimeve yndyrore, por ato janë të dobishme yndyrna të cilat janë të nevojshme për kolesterol të lartë.

Për të hequr LDL hani fibër të paktën 35 gram në ditë, ajo është në fara, drithëra, bishtajore, fruta, perime dhe bimeve.
Gjithashtu çaji jeshil dobishme - ajo ndihmon në rritjen e HDL dhe LDL ulët, por e di se ajo ul presionin e gjakut.
Në mjekësinë popullore, kolesterolit të trajtohen me herbs, lule e bli, të cilat e bëjnë pluhur dhe hani për 1 h. Litër. një ditë për një tretësirë ​​muaj, Propolisi, 7 i cili bie holluar me ujë të ngrohtë dhe pini 3 herë në ditë, dhe lakër të freskët Jonxhë mbjellje.
Besohet se efekti trajtim 100% është kolesteroli popullor që është i kombinuar me dietë.

Trajtimi i kolesterolit të lartë të gjakut përdorimin e drogës
Trajtimi i ilaçeve "i keq" kolesterolit shpesh kryhet në qoftë se pacienti ka diabet, sëmundje koronare arterie apo presionin e lartë të gjakut. Gjithashtu, ky trajtim është i nevojshëm në qoftë se gjaku i gjetur kolesterolit të lartë: Megjithatë, dietë, stërvitje dhe refuzimin e zakone të këqija (nëse ka) ka marrë më shumë kohë për të zvogëluar këtë çështje se sa tableta.
Trajtimi i kolesterolit të lartë fillon me doza relativisht të larta të statins - barnave që ulin kolesterolin prodhuar nga mëlçisë. Këto përfshijnë:


  • fluvastatin;

  • pravastatin;

  • rosuvastatyn;

  • atorvastatina;

  • Lovastatin, dhe të tjerët.


  • Trajtimi Kolesteroli drogës jo vetëm që mund të kufizojë futje e këtyre barnave, kjo varet nga prania e sëmundjeve të tjera apo zakone që përkeqësojnë situatën: për shembull, tensioni i lartë i gjakut mund të amplodymynom me atorvastatin, ose niacin me lovastatina qoftë se një test i gjakut treguan se niveli i HDL nënvlerësuar në masë të madhe duke mbivlerësuar si LDL.
    Me ritme të larta dhe të mesme të trajtimit të kolesterolit është për qëllim kryesisht në mënyrën se si për të parandaluar goditje dhe sulme në zemër. Kjo është një sëmundje serioze, të rrezikshme për jetën, dhe kështu koha në trajtimin e luan një rol të rëndësishëm: për të shpejtuar shërimin, si barërat të përshkruara (përveç statins), hiqni kolesterolit nga trupi - për shembull, acidet biliare sekvestrantы (kolestipolit, kolestiraminë, etj).