Cholestasis - Simptomet, trajtim


Problemi i lidhur me një rënie ose ndërprerje të plotë të sekretimit të biliare, i quajtur cholestasis. Ky proces patologjik, e cila është e dëshirueshme për të hequr qafe sa më shpejt të jetë e mundur pas zbulimit. Duke ditur simptomat e cholestasis, trajtimi mund të fillojë në kohë, kështu thjeshtimi mënyrë të konsiderueshme atë.

Simptomet kryesore brenda - dhe cholestasis vnepechenochnohoKur komponentët e ndryshme të biliare cholestasis ngecë në indet, të cilat, natyrisht, nuk mund të shkojnë pa u vënë re. Në varësi të gjendjes tuaj shëndetësore, fazë e sëmundjes, karakteristikat fiziologjike të pacientit dhe disa faktorë të tjerë mund të jenë manifestime të ndryshme të cholestasis. Megjithatë, ekziston një grup i caktuar i shenjave të sëmundjes ndodh në shumicën e rasteve.

Simptomë kryesor i cholestasis - lëkurës itchy. Në shumë raste, kjo karakteristikë e sëmundjes për një kohë të gjatë vetëm manifestim i problemit. Në mënyrë tipike, kruajtje është më e keqe gjatë natës, në të njëjtën ditë pacienti ndjen lehtësim. Në një fazë të caktuar të sëmundjes fillojnë të shfaqen dhe simptoma të tjera:

 • ksantomы - arna të verdhë rreth syve, të cilat janë formuar për shkak të stagnimit të trupit yndyrë;

 • Humbja e oreksit;

 • hyperpigmentation e lëkurës;

 • verdhëz;

 • dhimbje në kuadratin e sipërm të djathtë;

 • humbje peshe të shpejtë;

 • të përzier;

 • të vjella;

 • ethe papritur;

 • urina e errët;

 • Njollë e feces;

 • cholelithiasis;

 • rritur gjakderdhje;

 • mangësi vitaminë;

 • Arsimimi purulent mëngjes në lëkurë;

 • vizion të paqartë;

 • lëkurë të thatë dhe të tjerët.


 • Ndonjëherë simptomat e cholestasis mëlçisë mund edhe osteoporozën. Arsyeja - mungesa e vitaminës D. Ka pasur raste të tilla kur cholestasis sfond zhvilluar infertilitetit tek gratë. Por për fat të mirë, ky fenomen - një gjë e rrallë.

  Trajtimi tradicional i cholestasis


  Mënyra më e lehtë për të identifikuar cholestasis, duke e bërë kimi gjakut. Gjatë sëmundjes së tij bilirubin rritet ndjeshëm. Përveç kësaj, rritja e kolesterolit dhe biliare acide. Disa specialistë për të konfirmuar diagnozën mund të aplikojnë për të mëlçisë Ultrasonografi.
  Trajtimi mund të ndryshojnë në varësi të llojit të sëmundjes. Kështu, kur vneshnepechenochnom cholestasis të arritur një rezultat pozitiv, pa ndërhyrjen kirurgjikale do të jetë e vështirë. Shpesh metodat e endoscopy përdorur. Trajtimi i cholestasis intrahepatic është drejtpërdrejt e varur nga shkaku që e ka shkaktuar sëmundjen.

  Pavarësisht nga lloji i pacientit cholestasis do të duhet të ndjekin një dietë. Në atë kohë (apo edhe më të mirë - përgjithmonë) duhet të heqin dorë yndyror, shumë i kripur dhe ushqimet pikante. Nuk është e rekomanduar për të abuzimit të alkoolit dhe kafe, mund të jetë e dëmshme perime acid dhe fruta, ëmbëlsira, kërpudha supë, mish yndyrë. Në dietë duhet të shtoni lëngje natyrale, supave të ulët-yndyrë, drithëra, djathë të ulët yndyrë.
  Droga më të mira për trajtimin e cholestasis:

 • Ursofalk;

 • Kolestiramin;

 • Geptrala;

 • Sylymar;

 • Hepastosan;

 • Hofytol.


 • Mjete Cholestasis Trajtimi popullore


  Natyrisht, në mjekësinë tradicionale kanë fonde të mjaftueshme për të ndihmuar në kapërcimin e cholestasis. Më poshtë - disa nga recetat më të efektshme dhe të thjeshtë:

 • Zierje e dobishme e lë thupër. Lugë gjelle përzierje e thatë është derdhur ujë të valë për gjysmë ore dhe të nxehta në një banjë me ujë. Filtruar dhe mënyra ftohtë pije për të ngrënë filxhan një e treta.

 • Ndihmë e shkëlqyer dhe një palë vathë panje thata. Merrni ato që ju duhet të copëtuar në gjysmë ore para ngrënies. Doza optimale - një lugë kafe.

 • Për të shërohen, brenda një muaji mund të hani tre teaspoons e mjaltë me vajra nenexhik në ditë.

 • Një tjetër recetë - një pije nga lëng i rrepkë zi dhe panxhar. Pije nevojë për këtë ilaç një herë në ditë për një gotë. Kohëzgjatja e kursit - tre muaj.