Ftohtë alergji - Trajtimi


Shkaqet e sakta të alergji të ftohtë, mjekët nuk e themeluar ende. Ne vetëm dimë se ajo është më së shumti prek gratë dhe njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare, prishjen e dhëmbëve, që kanë probleme me sistemin e tretjes apo krimbat pushtuese trupin.

Ftohtë alergji SimptomatNë përgjithësi, kjo sëmundje shfaqet në moshë të re apo të mesme. Ndër veçoritë karakteristike të vini re të ftohtë alergji:

 • rinitit alergjik, që do të mbahet menjëherë pas gjetjes në një dhomë të ngrohtë;

 • pamja e njerëzve të pamend karakteristike (urtikarie) pas ekspozimit ndaj një mjedis të ftohtë;

 • kruajtje të rënda në ekspozim të prirur për pjesët e ftohta të trupit;

 • dhimbje koke;

 • në raste të rënda - Angioedema, rënie të presionit të gjakut, bronchospasm.


 • Ftohtë Alergji - Shkaqet


  Ndër faktorët që ndikojnë në zhvillimin e sëmundjes, thonë se tendenca për të alergjive ushqimore, dispepsi dhe infeksioneve të shpeshta. Shpesh një nga shkaqet e alergjisë në të ftohtë mund të jetë nisur karies. Por, si në rast të ndonjë alergji, faktori më me ndikim është ulur imunitetin.

  Si për të trajtuar alergji të ftohtë


  Para trajtimit, mjeku do të bëjë analiza për alergji të ftohtë që tregojnë shkallën e reagimit të ftohtë. Mbaje si kjo: për lëkurë të thatë bërryl e brendshme të dorës për disa minuta të vënë një copë akulli. Nëse faqja aplikimi njolla akull formuar ose ënjtje të shoqëruara me kruarje, mund të bëjë një gjetjen e një alergji të ftohtë. Trajtimi i mëtejshëm përfshin një sërë masash për të trajtuar simptomat, parandalimin e alergjisë dhe veprimeve, duke përfshirë forcimin e sistemit imunitar të ftohtë. Trupi i plotë i inspektimit për parazitët, prishjen e dhëmbëve dhe sëmundjeve që lidhen me traktin gastrointestinal do të ndihmojë të gjeni një mënyrë për të korrigjuar trajtim.

  Alergji të ftohtë në fytyrë
  Trajtimit alergji të ftohtë në fytyrë, mbi të gjitha, duhet të përfshijë parandalimin e puçrra fytyre. Për këtë qëllim, para se të shkojnë të ftohtë duhet të marrin masat e mëposhtme:

 • Aplikoni në fytyrë yndyrë krem, t'i jepte për të absorbuar në lëkurë.

 • Përdorimi chapstick përmban lanolinë.

 • Hat dhe shall duhet të mbulojë pjesën më të madhe të fytyrës. Është më mirë për të përfunduar një mjedis të ngrohtë hundë shall dhe cheeks për të mbështetur zonat më të ndjeshme të fytyrës.


 • Nëse një reaksion alergjik është i pashmangshëm, ju duhet:


 • Merrni një agjent antihistamine.

 • Aplikoni në fytyrë krem ​​ose vaj nga alergjitë. Më mirë në qoftë se ajo do të jetë një metodë jo-hormonale të kontracepsionit apo vaj hormon gjenerata e fundit e penetrimit të ulët të steroid në gjak.


 • Alergji në duart e ftohta
  Nëse jeni alergjik në të ftohtë "ndikimin në duart e tij, mund t'i mbrojë ata doreza të ngrohta dhe një krem ​​yndyrë. Aplikoni krem ​​nevojë për gjysmë ore para se të shkojnë jashtë. Doreza duhet të bërë nga një material, mundësisht shtresë të dyfishtë. Rash në duart trajtohen mirë krem ​​hormoneve nga alergji të ftohtë.

  Alergji për këmbët e ftohta
  Manifestimi i një alergji ndaj këmbët e ftohta i jep arsye për të menduar në lidhje me këpucë të ngrohta. Këmbët para se të shkojnë jashtë duhet gjithashtu duhet të trajtojë krem ​​dhe "njeri i llastuar". Për këtë ju mund të veshin disa palë çorape pambuku: (Nuk ka aditivëve sintetike) dhe leshi. Duhet të theksohet se të gjitha rrobat alergji duhet të jetë natyrore dhe shtresa. Skuqje alergjik në këmbë duhet të trajtohen të njëjta do të thotë se në dorë. Krem i alergji të ftohtë mund të jetë edhe hormonal dhe origjinën jo-hormonal.

  Ftohtë alergji - mjete Trajtimi popullore


  Healers popullore rekomandojmë disa mënyra për të hequr qafe e simptomave të ftohtë të alergjive. Këtu janë disa prej tyre:

 • Para se të shkojnë jashtë në të ftohtë duhet të pini një filxhan çaj të nxehtë apo supë. Pra trupi të mbajë ngrohjes gjatë.

 • Për lehtësimin e kruarje dhe të reduktuar siklet nga një skuqje të lëkurës alergjik, ju duhet të marrë një dush të ftohtë.

 • Në rast të edemë alergjike duhet të pini llogore thupër. Ajo i ndihmon të normalizuar metabolizmin kripë e trupit dhe për të zvogëluar edemë.

 • Hiq alergjik bronkit ndihmë Thithja zierje e duckweed dhe kafshët. Për ta bërë këtë, 8 g e bimëve të thata derdh 200 ml ujë të vluar dhe të insistojnë 1 orë. Përzierje Ndani në 4 pjesë të barabarta për katër seanca mbytje.