Holodnoplazmennaya nukleoplastyka koblatsyya - disk intervertebral, hernia, zgjatimi, çmimi, komente Dee


Shpesh njerëzit që vuajnë nga dhimbjet në shpinë, kërkoni ndihmë mjekësore vetëm kur formohet një kusht të pakthyeshëm - të tilla si një disk diskale - thjeshtë apo sekvestryrovannaya.
Ndërsa terapi të drogës është i paefektshëm dhe duhet të përdoret kirurgji.
Një prej llojeve moderne të trajtimit të tillë efektiv - ". Holodnoplazmennaya nukleoplastyka" Metoda përmirësuar vazhdimisht, duke i lejuar për të minimizuar komplikimet e mundshme, të reduktojë periudhën e postoperativ.


Përmbajtje

Çfarë holodnoplazmennaya nukleoplastyka?
Metoda
Avantazhet dhe efektivitetin e metodës
Indikacionet dhe Anëshkrim
Sa është nukleoplastyka percutaneous holodnoplazmennaya?
Komplikime të mundshme
Periudha Features rehabilitimit
Kostoja e trajtimit
ShqyrtimeÇfarë holodnoplazmennaya nukleoplastyka? ?


Ky termi është një grup i ndërhyrjet kirurgjikale, për të cilat shpejt me minimale pjese traumatike mënjanuar e substancës së disk intervertebral, me titull: "pulposus bërthamë" (shqip për këtë zonë është quajtur "Bėrthama", kështu që një pjesë e afat - "nukleosid - plastike").

Fjala "holodnoplazmennaya" do të thotë se pulposus plastike bërthama kryer duke përdorur plazmën ftohtë.
Gjithashtu, ky grup i ndërhyrjeve kirurgjike të quajtur "koblatsyya" (kjo është - një përmbledhje e dy fjalë anglisht «ftohtë» dhe «larguarit», që do të thotë "shkatërrim përmes ftohtë").

Metoda e zhvilluar nga dy shkencëtarë amerikanë - Hira Taplyyyal dhe Phil Eggers në 1980. Që nga ky trajtim është përdorur gjerësisht në klinika në SHBA, Izrael dhe në Evropën Perëndimore.

Metoda?


Nukleoplastyka ose koblatsyya përdoret për të hequr një pjesë të pulposus bërthamë shkatërruar, për të ulur presionin në disk intervertebral përreth indeve.

Kështu që vuajnë nuk rrënjët nervore që vijnë nga vrima në mes të proceseve tërthor e rruaza, u ankorua dhimbje.
Metoda është si vijon: makinë është shkatërruar elektrodë bipolar i cili gjeneron energji në koblatsyy procesin holodnoplazmennuyu.
Foto: gjenerator plazma ftohtë
Ta themi thjesht:core rritet në dy elektrodë fund;
në mes të një aktuale elektrike është kaluar;
diferencë potenciali ndermjet dy elektrodave shkakton ionization të lëngshme, i cili është sipas tyre, që ka ndarja e kaliumit dhe natriumit, shumë e nxitimit. Në të njëjtën kohë të formuar një shumë të radikaleve të lira;

rezultat është një shtresë e permbajtjes jonizues, e cila është e quajtur të ftohtë plazma;
plazma e tillë mund të shkatërrojë molekula organike brenda indeve.Trashësia lëngshme jonizues ftohtë fikse, në varësi të madhësisë dhe formës së skajet e elektrodë.
Jashtë fushës elektrike zvogëlon ka kundërta e formimit të përbërësve aktivë të sinteze e CO2 dhe H2O. Nëse ju bëni disa çështje në zonën e elektrodave, sulmit dhe joneve të saj aktive dhe radikalëve të oksigjenit si pasojë ai e thyen poshtë në ujë dhe dioksidi i karbonit.

Në funksion të këtij ndikimi fizik në 45-55 ° C është heqja volumetrike e indeve bërthamë pulposus vetëm, të njëjtën unazë fijor që e rrethon atë, mbetet e paprekur.

Ky proces i shpërbërjes mund të kontrollohet me anë të vizionit: kufiri i tij është i dukshëm në formën e reve, ngjyra e të cilave varet nga lloji i kripës që përdoret për të përgatitur zgjidhjen punës - kripë natriumi do të shkëlqim portokalli, dhe kalium - të lehta blu.
Me kirurg ekspozimit të tillë kryen disa "lëviz" në rrjetin divergjente në drejtime të ndryshme. Ky ind nuk është ndezur, dhe thelbi i diskut intervertebral avulluar pjesërisht, ngjyhet në një gjilpërë uritur.

Presioni Vnutrishnodyskovyy ul, dhe compression të rrënjës nervore dobësohet me kalimin e kohës hernie të tilla "tërhequr" përsëri.
Shqetësuar hernie prapa? Mëso se si për të trajtuar hernie ndërvertebrare e artikujt tonë.
Çfarë është koktsyhodynyya post-traumatik? Përgjigje këtu.

Avantazhet dhe efektivitetin e metodës?


Koblatsyya hernie intervertebral ka një numër të madh të avantazheve:Nuk kërkojnë anestezi të përgjithshme.
Nuk ka nevojë për të zbuluar strukturën kockëmadh.
Ata nuk do të formojnë plagët dhe adhesions në kanalin kurrizor, kështu compression postoperative e palcës kurrizore me të gjitha pasojat e saj është e pamundur.

Ju mund të aplikoni në disa segmente.
Dëmtimi i strukturave nervore praktikisht e pamundur, pasi pacienti mund të them kirurg veprojnë në paraqitjen e dhimbjes.
Indet përreth nuk është duke funksionuar zonë të marrin kujdes.
Humbja minimale e gjakut.
Mbetet një mbresë të madhe në trup.Foto: percutaneous holodnoplazmennaya nukleoplastyka
Ky operacion nuk kërkon shtrimin në spital nuk ka nevojë për procedura të veçanta shërim në periudhën postoperative.

Kohëzgjatja e ndërhyrjes - më pak se një orë. Efektiviteti i metodës - rreth 80%.

Indikacionet dhe Anëshkrim?


Holodnoplazmennaya nukleoplastyka përdoret në rastet e mëposhtme:Hernie diskale në mes rruaza.
Zgjatje disk.
Dhimbje në një shpinë.
Sindroma Radicular në të cilën dhimbje jepet në të gjymtyrëve të ulët.
Nëse të gjitha klasat e mësipërme të mjekimit, të mbajtur për 3 javë, efekti nuk është e lejuar.
Ne nuk mund të kryejë koblatsyyu në situatat e mëposhtme:
kanali i ngushtë kurrizore;
sekuestrimit (presje në feta) disk;
Drive merr më shumë se një e treta e diametrit gjatësore të kanalit kurrizore;
këputje e fijor unazë - një ind hryaschepodobnoy që rrethon pulposus bërthamë;
dëmtimi rrënjët e nervave kurrizore;
tumoret e shtyllës kurrizore, palcës kurrizore, rrënjët nervore;
lartësia disk ulur me më shumë se gjysma;
infeksion: a lokal, në lëkurë, ose në membranat e trurit ose korse kurrizore muskulare mbrapa, dhe procesi i përgjithshëm infektiv në trupin;

Simptomet që tregojnë një compression progresive palcës kurrizore. Në rast të nevojë për kirurgji të hapur;
shkelin koagulimin e sistemit të gjakut;
përkeqësim të gjendjes së përgjithshme të pacientit.Sa është nukleoplastyka percutaneous holodnoplazmennaya? ?


Para intervenimit pacienti nuk mund të jetë për 8-10 orë për të ngrënë ushqim.
Kryerja dhomë preoperative pacientit, ku ju do të jetë krejtësisht zhvishet dhe veshje në fustan të veçantë steril, në të cilën ai vjen për të funksionuar. Ka ajo ndihmon hequr mantelin, atëherë ai qëndron në tryezë operativ mbi kurrizin tuaj.

Pastaj vënë pacientin në një mënyrë venoze speciale kateter që do të prezantoj atij sedativë për të bërë më të lehtë për të transferuar një operacioni.
Presioni masat anesteziologu, impuls, ngopjes me oksigjen të gjakut periferik, imponon elektroda për electrocardiograms regjistrim intraoperative.

Pas duke ndihmuar kthimin e pacientit në anën e djathtë, të mbuluar bardhësi sterile, duke lënë të hapur një zonë të vogël - fushën operative. Ajo është trajtuar me antiseptics.
Në lëkurë dhe indet themelor në mes të eshtrave në shtresat injektuar anestezion lokal.

Next në pulposus bërthamë bazë vizual X-injektuar kontrollit gjilpërë. Nëpërmjet ajo kryhet elektrodë bipolar. Kjo kirurg elektrodë bën disa lëvizje që substancë ishte thelbi i shkrirë në drejtime të ndryshme.
Zakonisht kjo është absolutisht nuk ka.

Vazhdimi ndërhyrjen e 15-30 minuta. Pas 15-3 orë pacienti mund të shkruani nga uyazyka se ai nuk e kishte vërejtur ndonjë komplikime, dhe kjo nuk do të marrë në shtëpi për transportin e tyre.

Komplikime të mundshme?


Komplikimet janë të rralla, ndodhin në 1 person në 1000 e operacioneve.

Këto përfshijnë:Dhimbje Radicular që zgjat më shumë se 14 Ai (nga kjo kohë ata janë gjetur në pothuajse të gjithë pacientët, një ndërlikim nuk konsiderohet).
Dhimbje ndërmjetësi.
Distrofia simpatik: djegie dhimbje në mungesë të shenjave të rrënjëve nervore. Kjo nuk ndodh një herë, por disa ditë pas operacionit rritet me lëvizjen, stresi, efektet termike.
Hematoma që zhvillohen në muskujve mesit ose nervore të pleksus mesit.Keni gjetur disk protruzyyu? Rreth mezhpovonkovыh trajtimit zgjatje disk ju mund të mësoni nga ky nen.

Çfarë është deformuar spondylosis e shpinë? Lexoni në këtë histori.
Cilat janë shkaqet e hernie intervertebral? Shih këtu.

Features periudhë rehabilitimi?


Në shumicën e rasteve në 2 javët e para pas operacionit në shpinë dhe gjymtyrë vërejtur dhimbje në rritje.
Kjo nuk do të thotë se ndërhyrja është bërë si duhet, ose ka disa komplikime. Arsyeja një dhimbje të tillë që të zvogëlojë compression në mes rruaza - një proces mjaft i ngadalshëm.

Për të gjykuar efektivitetin e operacionit vetëm pas 16 ditësh, kur një person ka ardhur për të shqyrtuar mjek-neurokirurgu, të bëjë kontrollin e X-ray e disk intervertebral.
Analiza e fundit e efektivitetit të terapisë së kryer në 8-16 javë pas hernia koblatsyy intervertebral.

Në katër javët e para pas operacionit është e rekomanduar për të eliminuar plotësisht stërvitje, nuk ushtrojnë, madje as për të përzënë (në këtë situatë negative krijuar uyazyka për shërim disk operuar).

Jo për të kryer punën, prirje, ju mund të në të njëjtën kohë.
Uluni katër javë para mund vetëm 2 orë, gradualisht zgjeruar orarin e saj për të gjetur një pozicion ulur.
Gjithashtu në muajin e parë pas holodnoplazennoy nukleoplastyky shkallën e kërkuar të lehtësimin e dhimbjeve dhe reduktimin e ndryshimeve inflamatore është emërimi i barnave jo-steroidal anti-inflamator.
Njerëzit me mungesë të gastrit dhe ulcera peptike përshkruajë:"Nimesulid" ("NIMESIL", "NISE");

"Ibuprofen" ("Ybuprom", "Nurofen");
"Meloxicam" ("Movalis");
"Indometacin";
"Ketanov";
"Diclofenac".
Nëse ka probleme droga të tilla janë të grupit optimale koksybov "Celebrex", "rofecoxib" dhe të tjerët.
Brenda katër javësh do të kërkohet që të heqin dorë nga trajtime të ndryshme të ngrohjes në shpinë operuar.
Pra, janë të ndaluara:Balneotherapy;
masazh;
elektrike (electrophoresis).Në të kundërt, lazer dhe valët magnetike të ketë një efekt pozitiv mbi shpinë.


Nuk ka aktivitete të veçanta rehabilitimit dhe rindërtimit në periudhën postoperative është e nevojshme.
Më tej, pas 1-2 muaj pas operacionit mjeku rekomandon stilin e jetës tuaj dhe të marrë në konsideratë pikat e mëposhtme:Kontrolli i peshës trupore. Peshë të tepërt jo vetëm që rrit ngarkesën në shpinë, por gjithashtu shkakton një rishpërndarje të rrjedhjes së gjakut në mënyrë që disku intervertebral e gjakut dorëzuar më pak.
Not - shumë të dobishme për klasat shpinë kur muskujt janë duke punuar në kushte me shpërndarje të ulët dhe më uniforme të gravitetit. Ne rekomandojmë ushtrimet e mëposhtme ritëm në pishinë, për një orë, të paktën 2-3 herë në javë. Çfarë stili do të notoni, është e rëndësishme vetëm nëse ka pasur probleme me shpinë qafës së mitrës kur ka stil rekomanduar twists qafën. Për njerëzit me hernie mëparshme intervertebral në cervikal dëshirueshme për të noton në shpinë të tij.

Ushtrime çdo ditë. Ajo ndihmon në forcimin e sistemit muskulor. Kjo, nga ana tjetër, ndihmon në kalimin e ngarkesës nga shpinë ndaj poperechnopolosatuyu muskujt.Kostoja e trajtimit?


Trajtimet e çmimeve kanë shifra të ndryshme në klinikat nëpër botë.
Përhapja e saj - 90-750 mijë.
Kështu, holodnoplazmennaya nukleoplastyka - trajtimi shumë efektive që është kryesisht përdoret për trajtimin e disqeve hernie, dhe shprehet në të cilën dhimbje të rënda prapa lidhura me procese degjenerative në makinë, jo ankoruar ilaçe.

Avantazhi i kirurgjisë është invasiveness saj kishte numrin minimal të komplikimeve, mundësinë e anestezi lokale, nuk adhesions yyazytsirnosti në kanalin kurrizor.
Edhe një plus është metoda e ndërhyrjes kohëzgjatje të shkurtër, mundësia e mbante në një bazë pacient i jashtëm.

Disavantazhet përfshijnë kosto të lartë vetëm, dhe jo një numër shumë të madh të klinikave ku ata bëjnë operacionin.

Video: holodnoplazmennaya nukleoplastykaShqyrtime?


Irina, 39 vjet:

Vendosur për të hequr një metodë diskale mesit koblatsyy - është më mirë për të shkuar për kirurgji menjëherë. Nga vetë, procedura është shumë e dhimbshme, edhe pse anestezi lokale bëri. Këto ndjenja lindin, si një gozhdë të nxehtë në makinë, si ju shtrihen në torturë. Interesante, vetëm u bë më keq. Hernie nuk është diçka që nuk e ka zvogëluar, dhe madje edhe sekvestyrovalas. Tani vetëm operacion.
Alexander, 42 vjet:
Unë kisha tre hernie në shpinë, i shqetësuar dhimbje të vazhdueshme dhemb në këmbën e djathtë. Trajtimi konservativ do të marrë vetëm paratë, por nuk sjell ndonjë rezultat. Kam mësuar në lidhje me nukleoplastyky metodë holodnoplazmennoy dhe vendosi të shkojë të gjetur se çfarë dhe si. Pas 2 ditë mori operacion, gjatë së cilës ndjerë asgjë, dhe në mbrëmje kishte shkuar tashmë në shtëpi. Dhimbja jo më shumë! Tani kalojë rehabilitimin (ose më thjesht të pushojnë) dhe së shpejti do të kthehet në normale.