Ishemi kronike zorrëve
Ishemi kronike zorrëve


Ishemi kronike zorrëve të lidhura, si dhe në ngushtimin e enëve të gjakut që sjellin gjakun dhe ushqyesve oksigjen të pasur në zorrë. Ky ngushtim është shkaktuar nga progresion atherosclerosis (rritja pllaka dhe depozitave në muret e brendshme të enëve të gjakut). Por kjo ngushtimi i vazove nuk është transferuar në dështimin e tyre dhe bllokimin e furnizimit me gjak të kaluar për vite me rradhë. Prandaj, pas 60 vjet më shpesh manifestohet ishemi kronike zorrëve.


Faktorët e rrezikut


Ashtu si në sëmundjet anije të tilla, rrit rrezikun e anijeve ishemi zorrë të përfshijë faktorët e mëposhtëm:

Pirja e duhanit
Diabet
Rritja e presionit të gjakut
Nivelet e larta të lipideve të gjakut (kolesterolit, LDH, triglycerides)

Cilat janë simptomat?


Të gjitha organet e traktit gastrointestinal janë përgjegjës për një detyrë: për të siguruar tretje. Prandaj, reduktimin e furnizimit me gjak të indeve dhe organeve të sistemit të tretjes është evidente nga simptomat e mëposhtme:Dhimbje në stomak pasi të hahet
Pesha Humbje
Frika nga të hahet ose duke ndryshuar zakonet e të hahet ka dhimbje
Vjellje dhe / ose të vjella
Kapsllëk ose diarre

Të dhënat mbi problemet e sistemit kardiovaskular (të tilla si sëmundje vaskulare periferike, sulm në zemër, sëmundje koronare të zemrës apo sulme në zemër)

Jo diagnoza e thjeshtë


Për të sunduar nga sëmundje të tjera me simptoma të ngjashme, të kryer barkut CT scan, X-ray shqyrtimi i traktit gastrointestinal, disa teste të tjera që përcaktojnë pengesa vaskulare të zorrëve.

Pasi dyshimin e ishemi të zorrëve, arteryohramu të bëhet për të konfirmuar diagnozën.
Ndihmojë mjeku mund ultratinguj, tomography llogaritur apo magnetike të imazhit rezonancë hetim.Si për të trajtuar kronike ishemi mezenteriale enëve të gjakut?


Masat terapeutike janë thelbësore për të zvogëluar rrezikun e clots gjakut dhe të ishemi akute, dëmtimi zorrëve. Trajtimi përbëhet nga sa më poshtë:Anticoagulation (që synojnë reduktimin e koagulimit) p.sh. kumadin (Warfarin thins gjakut), për të reduktuar rrezikun e clots gjakut.
Angioplasty : Një kateter të vogël tullumbace përdoret për të rritur lumen anije, e cila është futur në tendë (kornizë) për të ruajtur formën

Trajtimi kirurgjik dhe operacioni bajpas përdorur për mekanike bllok të qarkullimit të gjakut shërim (эndarteryotomyya - punuar nga një vrimë në anije dhe hequr një mpiksje gjaku). Kirurgu përdor autograft (bërë nga një venë e pacientit) ose anije artificiale për të krijuar një workaround për gjak.

Terapi mbështetëse


Për të rritur efektin e trajtimit duhet të ndjekin një dietë (hani më pak yndyrë, kripë) shpesh është e vogël. Lëvizja e rregullt, monitorimin e presionit të gjakut, kolesterolit dhe glukozë të përmirësojë gjendjen e përgjithshme dhe përparimin e ngadaltë sëmundjes.Nëse ju jeni duke marrë warfarin:

Ju duhet rregullisht të dhuruar gjak në mënyrë që të dini shkallën e drogës. Mbani rezultatet e testimit për të monitoruar dinamikën e trajtimit dhe efektivitetin e saj. Doza duhet të rregullohet në bazë të rezultateve.
Ajo duhet të zayazykaty dhe veshin byzylyk të veçantë që identifikon në një situatë kritike që ishin në gjendje të shpejt të sigurojë ndihmë.
Në pacientët që marrin anticoagulants personi më shumë gjasa për të zhvilluar gjakderdhje dhe hematoma gjatë lëndimit. Kontaktoni mjekun tuaj nëse ndjeheni mirë me shëndet.

Disa droga OTC ndikojnë në veprimin e anticoagulants. Mos e merrni ilaçe të tjera pa u konsultuar me mjekun tuaj.
Pyesni mjekun tuaj për llogari karakteristika dietë. Disa ushqime të pasura me vitaminë A (Bruksel lakër, spinaq dhe brokoli) të ndikojë në trajtimin.
Mos e merrni warfarin nëse shtatzënë ose plan për ta bërë këtë. Bisedoni rreth trajtimit të përballueshme në raste të tilla.

Çfarë duhet të presin?


Në rastin e ishemi zorrëve prognozë të përgjithshëm kronike e trajtimit kirurgjik - të mirë. Në çdo rast ndryshimet pozitive të jetës (ushqim të shëndetshëm, stërvitje) nuk është bërë, procesi i ndryshimit të enëve të vazhdojë dhe përfundimisht njerëzit do të bëhet më keq.

Statusi shëndetësor Parashikimi në pacientët me ishemi akute arterial zorrëve të keqe, sepse shumë shpesh ka nekrozë e një pjese të zorrës së trashë para kohe për të kryer trajtim kirurgjik. Por nëse diagnoza e drejtë është bërë dhe trajtimi ka filluar menjëherë, në shumicën e rasteve është e mundur për të fituar një sulm akut.


Komplikime të mundshme


Seksione nekroza (vdekja) e indeve për shkak të furnizimit të dëmtuar të gjakut - ndërlikim më të shpeshta dhe të rrezikshme për jetën e anijeve ishemi mezenterike. Trajtimi kirurgjik është i nevojshëm në raste të tilla jo vetëm për të rivendosur rrjedhën e gjakut, por edhe për të hequr zonat e vdekur të zorrëve.Kur të shihni një mjek?


Bisedoni me mjekun tuaj nëse shënime:Ndryshimet e zorrëve
Ethe
Të përzier
Dhimbje barku të rënda
Të vjella

Si për të parandaluar zhvillimin / progresion?


Parandalimi përfshin ndryshimet e mëposhtme të jetesës:Ushtrim
Dietë të shëndetshme
Trajtimi i arrhythmias zemrës
Kontrolli Kolesteroli
Nivelet normale të presionit të gjakut
Ndalohet pirja e duhanitPër të zhvilluar ishemi akute të zorrëve, të kontrolluar normën e zemrës. Normalizimi i zemrës do të zvogëlojë rrezikun e clots gjakut dhe emboli, dhe kështu bllokimin e enëve të gjakut.