Sëmundja pulmonare obstruktive kronike


Bronkit kronik, emfizemë dhe sëmundjet pulmonare obstruktive kronike (COPD) është një sëmundje progresive ngadalë karakterizuar nga pema pjesërisht i kthyeshëm ose patologjive pakthyeshme bronkiale. Sëmundjet e tilla kërkojnë trajtim të kujdesshëm, si shkaqet më të shpeshta të vdekjes.
Faktorët e rrezikut për COPD
Faktori kryesor rreziku për sëmundje konsiderohet pirja e duhanit, duke përfshirë pasiv, ku ka zhvillim të shpejtë të çrregullimeve të pakthyeshme penguese. Është shumë e rrezikshme të ajrit njeriut mushkërive, mbeturinave të ndotura industriale, gazrat dhe produktet e djegies. Quite të ndikojë uyazyka shëndetësore të klimës së pafavorshme, uyazyka motit dhe sëmundjeve infektive.


Faktorët kryesorë të rrezikut natyrore përfshijnë pluhur organike dhe inorganike, gazra toksike dhe avull, ndryshime të mëdha në temperaturën dhe skica. Sëmundja pulmonare obstruktive kronike është përkeqësuar zakonisht në sezonin e lagësht dhe të ftohtë dhe të vdekshmërisë më të lartë vërejtur në dimër.
Nëse koha nuk trajtojnë bronkit, si rezultat i përsëritjes së saj mund të formohet COPD, e cila përfundimisht do të çojë në pasoja katastrofike. Duhet të theksohet se sëmundja shpesh kontribuon në predispozicion gjenetik.

Foto klinik i sëmundjeve të mushkërive

Problemet mushkërive shpesh lindin në moshën e rritur dhe janë të shoqëruara me gulçim, kollitjes, wheezing dhe prodhimit pështymë. Simptomat më të theksuara në mëngjes.
Sëmundja pulmonare obstruktive kronike e karakterizuar nga shenja e mëposhtme klinike:
- gulçim si rezultat i aktivitetit fizik;
- rritur gulçim në pluhur, substanca irrituese dhe ajrit të ftohtë;
- Kollë nadsadnyy joproduktiv;
- zgjerimin e skadimit;
- wheezing thatë në tym;
- Simptomet e emfizemë pulmonare.


Gjatë sëmundjes pulmonare obstruktive
Sëmundja pulmonare obstruktive kronike është një fazë fillestare akute dhe ecën ngadalë, shoqërohet me rritjen kollës dhe rritje numër Muço-purulent pështymë. Gradualisht, ajo është bashkuar frymarrje, zhvillimi i të cilave provokon reaktivitet bronkial.
Nga fillimi i sëmundjes dhe çrregullime të rënda të frymëmarrjes mund të zgjasë disa dekada. Një numër i madh i pacientëve vdesin si rezultat i përparimit të dështimit të frymëmarrjes, e cila është shkaktuar nga zhvillimi i inflamacionit në mushkëri dhe bronke. Në mënyrë që të vlerësohet si duhet prognozë të sëmundjes, është e nevojshme për të mbledhur të gjitha të dhënat që mblidhen manifestimet klinike të pengim bronkial. Me rëndësi të veçantë është paguar për të përcaktuar vëllimin e ajrit në të detyruar espirator që mund të tregojë përparimin e sëmundjeve të mushkërive.


Trajtimi i SPOK
Para së gjithash është e nevojshme për të eliminuar faktorët që kontribuojnë në zhvillimin dhe përparimin e sëmundjes, e ndjekur nga trajtimi të drejtpërdrejtë eliminimit të inflamacionit bronkial dhe rivendosjen reaktivitetin e tyre imunitar dhe të kryejë një protyvoretsydyvnuyu përfundim dhe terapi mbështetës.
Është kusht jashtëzakonisht e rëndësishme që mund të përmirësojë prognozën e sëmundjes, është një komplet jo duhani. Getting shpëtoj e trajtimit të varësisë duhet të marrë në vendin e parë, si një mënyrë të shpejtë për të reduktuar në mënyrë të konsiderueshme normën e rënies së detyruar espirator.

Grupet kryesore e barnave bronkeve që përdoren në trajtimin e COPD, është një beta-sympathomimetics, antikolinergjike, agoniste adrenoceptor dhe Theophylline. Shuma e kujdesit dhe zgjedhjen e ilaçeve të nevojshme varet nga rrjedhën dhe ashpërsia e sëmundjes. Bronchodilators thithur janë përdorur kryesisht si aerosols matje ose pluhurat e thatë. Në efikasitetin e ulët të trajtimit të përshkruara terapisë kombinuar mbytje.

Në periudhat e rikthim të sëmundjes pulmonare obstruktive kronike, kur pacientët kanë përzgjedhje të bollshme e purulent pështymë, dhe simptomat e dehjes përshkruajnë antibiotikët. Kjo ilaçe përzgjedhur duhet të plotësojnë kërkesat e caktuara:

- ndikimi ne infeksionit;
- akumulim substancë aftësia në bronke;
- rezistencë të ulët;
- minimizuar rreziqet toksike dhe alergjike.

Si droga anti-inflamator për pacientët e rekomanduar paqëndrueshme, emetuar si aerosols. Kjo mund të jetë lëng hudhër ose qepë ekstrakt bredhi, eukalipt gjethe, Kastrati dhe condensate. Kur formë purulent e sëmundjes dhe rifillimi shpeshta shpesh përshkruajnë droga ymmunorehulyruyuschye tilla si Levamisol, T-aktivin.

Fix efektin e ilaçeve, priren procedurat fizioterapi si ultratinguj, kafaz i kraharorit UV, trajtimin frekuencë ultra-të lartë dhe inductothermy. Një rol shumë të rëndësishëm në parandalimin e COPD luan një trajtim spa në bregdetin jugor ose në qendrat e specializuara shëndetësore lokale.

Parandalimin e sëmundjeve të mushkërive
Mënyra më e mirë për të mbrojtur mushkëritë e tyre, sigurisht, është për të ndaluar pirjen e duhanit. Aktualisht, ka shumë mënyra për të ndihmuar të lënë duhanin painlessly sepse njeriu modern nuk është më një problem.

Është gjithashtu e rëndësishme për të shmangur irritues të tilla udhë ajrore si avujt kimike, ndotja e ajrit dhe pluhuri, të cilat vetëm mund të përkeqësohet simptomet.
Dhe, sigurisht, mos harroni vaksinimin vjetor gripit, pasi ajo shkakton rrezikun sëmundje të mushkërive të ndryshme, bronkit dhe acarimin e tjera pulmonare, e cila mund të çojë në pasoja shumë të rënda. Mos harroni se duke u kujdesur për shëndetin tuaj, ju zgjat në mënyrë të konsiderueshme jetën e saj, e cila nuk ka sëmundje të shkurtër pafalshme.