Kronike pancreatitis - Trajtimi


Para se të vazhdojmë me trajtimin e pancreatitis kronike, mjeku kryen testet përkatëse të gjakut, urinës dhe ekzaminimin e pankreasit nga Ultrasonografi.
Pancreatitis kronike: identifikimi i simptomave për trajtimin e duhur
Në gjakun tipike rrit ESR, reduktimin proteina. Urinalysis zbulon alfa-amylase në sëmundje akute dhe bilirubin në rast të verdhëz obstruktive. Ekzaminimi me ultratinguj tregon ndryshimin në formën e kancerit, buzë deformuar ose pamjen e nodules (cysts). Të përcaktojë funksionin e pankreasit nga analiza e stol.


Simptoma të tjera të pancreatitis kronike:

 • dhimbje në anën e majtë nën brinjë, nganjëherë përhapet në rajonin e zemrës dhe bark ka herpes apo karakter;

 • të përzier ose të vjella;

 • mbeturinat patrazuar ushqim dhe shkëlqejë në stol;

 • humbje dramatike në peshë.


 • Kronike pancreatitis - mjete Trajtimi popullore


  Ka disa metoda të trajtimit kombëtar të pancreatitis kronike pa pilula dhe ilaçe. Këto përfshijnë:

 • Ushqim të veçantë shëndetësor, i cili përfshin produkte butësisht pastruar trupin. Në trajtimin e dietë kronike pancreatitis në përgjithësi luan një rol të madh. Shumë i dobishëm në këtë rast është dietë hikërror. Enët hikërror ngrënë për një javë në pjesë të vogla 5-6 herë në ditë. Është e rëndësishme për të mbajtur ushqimin regjimit të temperaturës. Ajo duhet të jetë i afërt me temperaturën e brendshme të trupit. Hikërror gatuar (1 filxhan) kos mund të plotësoni në për natën, dhe pastaj duke e ndarë pjesën në gjysmë, të marrë 2 herë në ditë për dhjetë kurs.

 • Trajtimi i bimëve kronike pancreatitis kryejë cikle: tri herë për 7 ditë me pushime në një javë. Më efektive në trajtimin e pancreatitis kronike është një koleksion i bimëve që kanë anti-inflamator dhe "tërheq" efekt: kamomil, Calendula, gjethe delli. Si qetësuesve mund të shtohet në mbledhjen e gjethe nenexhik. Komponent trajtim të ujërave të zeza është stigma e misrit.


 • Trajtimi i metodave pancreatitis kronike tradicionale shpesh kritikuar mjekësi tradicionale. Shumë produkte të përdorura si përbërës për të bërë tinctures dhe teas për recetat e njerëzve, nganjëherë të përfshira në listën e produkteve të ndaluara me pancreatitis. Por, megjithatë, ata ndihmojnë shumë njerëz për të hequr qafe pancreatitis përgjithmonë. Një nga këto metoda është trajtimi i pranimit njerëzve të tretësirë ​​limoni - ilaç i shkëlqyer popullore për pancreatitis kronike. Për përgatitje do të duhet:


 • limon - 1 kg;

 • rrënjë majdanoz - 300 g;

 • hudhër - 1 kokë.


 • Përgatitja tretësirë ​​limoni si më poshtë:

 • Lemons qarta e këmbëve dhe me husks janë tokë duke përdorur mulli.

 • Rrënjë majdanoz dhe hudhër finely copëtuar dhe të përziera së bashku.

 • Të gjithë përbërësit janë të përziera dhe të vendosen në një enë të mbyllur për 14 ditë.


 • Përfunduar tretësirë ​​duhet të marrë një lugë çaji tri herë në ditë para ushqimit. Pini një zierje shumë të mirë mjekësi të lë currants dhe luleshtrydhe.

  Trajtimi i rëndim të pancreatitis kronike


  Në trajtimin akut mjekësor është e nevojshme për pancreatitis kronike. Në përgjithësi, administrimi i drogës kalojnë në spital. Analgesics intravenoz dhe droga që të lehtësojë vrull muskujve. Sepse pancreatitis në fazën akute është shoqëruar shpesh me të vjella të përsëritura dhe diarre, fluide droppers mëdha humbje kompensuese me zgjidhje kripur. Trajtimi Skema e pancreatitis kronike përfshin uria gjatë acarimit. Në këtë drejtim, glukozë intravenoze. Si enzimat trajtim mjekësor të përcaktuara nëse lloji i pancreatitis hyposekretornыy.

  Në rastin e emisioneve të tepërta enzimeve pankreatik, përshkruajnë barna për të ulur funksionin sekretore. Për trajtimin e pancreatitis kronike përcaktuar kryesisht nga lloji i sëmundjes. Prandaj, një mjek mund të përshkruajnë medikamente të caktuara. Trajtimi standart i pancreatitis kronike në akute pandryshuar dhe efektive. Tre Parimet që orientuan ilaç për shumë vite - uri, të ftohtë dhe të qetë - këto janë "tre shtyllat" mbi të cilat qëndron trajtimin e suksesshëm të kësaj sëmundjeje.