Pancreatitis kronike - simptomat dhe trajtimi


Pancreatitis kronike - sëmundjet e pankreasit, i cili në rëndim është aktivizimi i enzimave dhe si rezultat, autolysis (zgjidhja) indet e gjëndrës. Numri i pacientëve me pancreatitis kronike në dekadat e fundit është rritur disa herë, dhe kjo është kryesisht për shkak të mënyrë të gabuar të jetës.
Shkaqet kryesore të sëmundjes janë:

 • dominimi në dietën e skuqur, e tymosur, ushqimet pikante dhe yndyrore;

 • ngrënë ushqime me preservatives, sweeteners, shije dhe enhancers shije;


 • abuzimi me alkoolin;

 • konsumi i dobët i alkoolit;

 • pirja e duhanit.


 • Simptomat rëndim i pancreatitis kronike


  Pancreatitis vrerit lidhur me cholelithiasis dhe qortojë quajtur kanalet biliare në gjëndra, kryesisht për shkak të abuzimit dietë. Simptomet e pancreatitis kronike biliar me:

 • fryrje (bloating);

 • përzier dhe të vjella;

 • ndjenjë e trishtim, dhimbje të përhershme ose paroksizmal në kitara e majtë e sipërme dhe rajon epigastrike;

 • mazeobraznыy karrige të paqëndrueshme;

 • humbja e oreksit, peshës trupore;

 • neveri të ushqimeve yndyrore.


 • Mënyrë patologjike gjendja e pankreasit ndikon e abuzimit të alkoolit. Në këtë kërcënim të veçantë janë libacionet birrë shpeshta dhe përdorimi i pijeve me cilësi të dobët. Simptomet e pancreatitis kronike alkoolike janë të ngjashme me shenjat e pancreatitis tëmth. Përveç kësaj, vërehet simptomat specifike të mëposhtme:

 • spote cyanotic në fytyrë, barkut dhe anësore pjesë të trupit;

 • të identifikuar hemoragji në zonën kërthizës;

 • pamjaftueshmëri renale;

 • ethe;

 • konfuzion.


 • Trajtimi tradicional i pancreatitis kronike
  Trajtimi Strategjia rëndim i pancreatitis kronike varet nga manifestimi i simptomave. Nëse ka shenja të theksuara të sëmundjes, kërkojnë shtrimin në spital të menjëhershme. Pas shqyrtimit të ekspertëve mund të vendosë për të kryer një operacion për heqjen e gurëve të tëmthit. Por më shpesh caktuar për trajtim konservativ, i cili përfshin:

 • Replacement Therapy - mjekim, funksion kompensues dobët sekretore e pankreasit;

 • Agjentët antisecretory që reduktojnë prodhimin e lëngut të stomakut;

 • analgesics dhe antiemetics;

 • antimicrobials për parandalimin e komplikacioneve infektive;

 • Mbështetja ushqyese - fuqi të dhëna dhe lëngjet intravenoze.


 • Kur simptomat e pancreatitis kronike tregon një dietë të rreptë që përjashton yndyror, aromë, tymosur, ushqime të skuqura; pije alkoolike dhe të gazuara. Gjithashtu, mjekët rekomandojnë vidyazykatysya pirjen e duhanit. Gjatë mprehje ndaluar vezë, salcice, perimet papërpunuar. Overeating është e papranueshme!

  Trajtimi i mjeteve juridike popullore pancreatitis kronike


  Mjekësisë tradicionale për të parandaluar sulmet e pancreatitis rekomanduar TEAS bimor dhe infuzione me efekt choleretic. Një nga recetave të përfshijnë:

 • mëndafshi misri;

 • kamomil farmaci;

 • Calendula;

 • karamele mente.


 • Në aciditet të ulët duhet të shtoni gjethe delli.
  Next:

 • Marrë në proporcione të barabarta bar grimcuar.

 • 1 lugë çaji koleksion brewed katër gota ujë të vluar, të vendosur në 15 - 20 minuta në një banjë me ujë.

 • Në fund të supë infused 40 minuta dhe filtruar.


 • Pije merret tre herë në ditë për 15 minuta para ngrënies. Ky ilaç holluar 1/4 filxhan 3/4 filxhan ujë. Vini re se infuzion është ruajtur në frigorifer deri në 5 ditë.