Grykët kronike tek fëmijët


Kronike bajame - një inflamacion serioz i bajamet në formë kronike, e cila mund të ndodhë me periudhat e faljen dhe acarimit. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se bajamet Palatine përfshirë në formimin e imunitetit të njerëzve. Bajamet Aktiviteti më i theksuar ndodh në fëmijëri, dhe të gjitha proceset inflamatore ndodhin në to, ndihmon në zhvillimin e mëtejshëm të qëndrueshëm të sistemit imunitar.
Shumë shpesh shkaku i grykët kronike është temperaturë të ulët dhe të vazhdueshme të trupit dhe të çon në çrregullime të sistemit autonom nervor. Gjithashtu, mund të ketë komplikacione të ndryshme - një reumatizmi të përbashkët, inflamacion të zemrës dhe veshkave, pezmatimi i mushkërive, duke zvogëluar mbrojtjen e trupit dhe inflamacion në mushkëri. Nëse nuk ka masa parandaluese ose të jetë vetë grykët kronike dhe pa kontroll mjekësor, kjo zakonisht çon në formimin e komplikacione shumë serioze.Simptomet kryesore të grykët kronike

Simptomet kryesore të grykët kronike janë: ënjtje në hundë dhe fyt, bajamet lënduar, dhimbje të vazhdueshme në të zhveshur, të paturit e moderuar apo akute, vihet në prizë fyt, fryma e keqe. Edhe para se simptomat përfshijnë: reagime inflamatore në fyt lëngje të ftohta dhe ushqimeve të caktuara, lodhje, dobësi, temperaturë të lartë e trupit, i cili për një kohë të gjatë nuk është e reduktuar dhe mbajtur në shenjë.


Përveç kësaj, simptomat e grykët kronike mund të jetë shfaqja e tërhequr dhimbje dhe dhemb dore dhe gju, dhe në disa raste pacienti mund të përjetojnë gulçim. Këto simptoma janë një shenjë e fillimit të bajame rëndim, sipas nevojës provimit të menjëhershme nga një mjek. Një tjetër simptomë e zakonshme e grykët kronike bëhet fyt gërvisht.


Shkaqet e grykët kronike

Shkaqet kryesore të grykët kronike përfshijnë: polyps në hundë, fyt të shpeshta lënduar dhe inflamacion përsëritur të bajamet, vegetations adenoid hipertensionit në një përkulje të fëmijëve të septum nazal, e cila çon në një shkelje të frymëmarrjes hundës. Sëmundja mund të shkaktojë adenoiditis kronike, purulent sinusit, natyrën infektive të zjarrit në organet fqinje, dhe u ul imunitetin, e cila gjithashtu çon në zhvillimin e grykët kronike.


Kronike bajame një fëmijë

Zhvillimi i grykët kronike në fëmijët e procesit të duhur në kundërshtim me bajamet Biologjike fëmijë, të cilat janë të favorshme për zhvillimin e uyazyka anatomike inflamacion kronik aktiv. Për shembull, grykët kronike një fëmijë mund të zhvillojë nëpërmjet të thellë, bronkial dendur bajamet apo të çara të ngushta përmes schilynovydnyh lëviz se shumë herë përshkojnë bajamet, rezultati është e vështirë të thahet përmbajtjen e pjesëve shumë të thella të boshllëqet. Për më tepër, grykët kronike një fëmijë të bëjë me të gjitha elementet strukturore në procesin inflamator e bajamet dhe thithje sipërfaqe rritje epiteli Madhësia lacunar me një strukturë të ngjashme promovon trupin lokale dhe fëmijës sensibilizimi-së.


Trajtimi i kronike grykët një fëmijë

Trajtimi i sëmundjes varet nga forma e saj dhe nuk duhet të jetë komplekse. Për shembull, ai përfshin: trajtimin e dhëmbëve me karies, eliminimin e inflamacion të mundshëm në hundë është rinitit, sinusit kronik ose adenoiditis. Sot ka dy metodat e trajtimit të grykët kronike, Ajo konservative dhe kirurgjikale. Megjithatë, në shumicën e rasteve, mjekët përpiqen të përdorin të gjitha metodat e mundshme të trajtimit konservativ, për të mos mbështetet në kirurgji. Trajtimi Konservatore të përshkruara për sëmundje kompensohen format, me formë decompensated, dhe kur ka contraindications për trajtim kirurgjik, këtë koagulimit të gjakut, sëmundjet e gjakut, tuberkulozi aktiv apo diabeti.


Zakonisht në trajtimin kompleks konservativ përfshin: reduktimin e hypertrophy dhe edemë, pastrimi infeksion bajamet, të rritur imunitetin lokale, heqja është ind allergization mesme, rivendosjen pronat imunitar bajamet. Edhe në trajtimin e grykët kronike tek fëmijët përfshijnë: ultratinguj thellë riorganizimi i lacunas e bajamet dhe bllokimet e mëtejshëm dhe largimin e plehut, e cila është kryer nga mjekët me një përgatitje të veçantë në rast se përmbajtja e mangësitë në mënyrë aktive aspyryruetsya.


Kjo kanalizime tejzanor ndihmon në shtypjen e proceseve inflamatore në boshllëqet e bajamet, kështu që madhësia e boshllëqeve ulur ndjeshëm. Veçanërisht efektive është konsideruar fizioterapi, e cila përfshin përdorimin e lazer terapi, e cila ka veprim antibakterial dhe anti-inflamator. Gjithashtu përdoret në trajtimin e ujitjes së mukozën e zgjidhjes bajamet slozhnosolevym e mineraleve, i cili synon për të rritur imunitetin dhe ka anti-alergjik në natyrë. Efekti rezulton pozitiv në trajtimin formë kronike e grykët në fëmijët është caktuar përdorimin e drogës imunostimulues. 
R3r3r3100.