Sëmundje celiac - simptomat


Në molekulat e proteinave gluten, venyn, hordeyn, sekalyn përmbante pjesë alkool-shpjegueshëm quajtur gliadin, i cili është toksik për sëmundje celiac.

Diagnoza: sëmundje celiac



Sëmundja ka disa emra të tjerë:

 • Enteropatia gluten.

 • Sëmundje Hertera.

 • Sëmundje djalë.

 • Infantilism zorrëve.

 • Sëmundje Heybnera.


 • Origjina e sëmundjes celiac është e përzier:

 • faktorët trashëgues (për autosomal dominuese);

 • genesis alergjik;

 • proceset autoimune.


 • Sëmundje Celiac mund të ndodhë në tri forma:


 • Klasike (tipike).

 • Atipike.

 • Fshehur.


 • Sëmundjet e tipit klasik është tërësi më pak e zakonshme, ndërsa atipike Sigurisht sëmundje celiac është rreth 70% e të gjitha rasteve të sëmundjes. Për më tepër, foto klinik i sëmundjes është si më poshtë:

 • sindroma hemorragjike;

 • çrregullime endokrine;

 • Pezmatim i lëkurës Duhring;

 • osteoporosis;

 • infertilitetit; Ligt;
 • vonuar zhvillimin seksual;

 • diabet tip 1;

 • mëllenjë;

 • hekur mangësi anemi.


 • Në formën e heshtur e sëmundjes celiac ndodh subklinike (pa ndonjë manifestimeve) dhe rrallë diagnostikuar.

  Simptomet e sëmundjes celiac


  Patogjeneze e sëmundjes celiac karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje barku zorrëve dhe dhimbje barku;

 • diarre;

 • kapsllëk të zgjatur;

 • të vjella;

 • Mungesa e oreksit rritje periodike të;

 • dhimbje të kockave;

 • thyerje të paarsyeshme dhe arbitrare;

 • apati;

 • kruhet;

 • anemi;

 • gjakderdhje;

 • parametrat parregullt peshë dhe lartësi (shumë të vogla);

 • Incidenca shpeshtë i ARI dhe ARI.


 • Në forma të avancuara të sëmundjes dalluar simptomat e mëposhtme të sëmundjes celiac:


 • vonuar mendor;

 • insulinë-e varur e diabetit mellitus tipi;

 • hepatit;

 • artrit;

 • Ulçera zorrëve;

 • stomatit;

 • epilepsi;

 • skizofrenia;

 • tumoret e traktit gastrointestinal.


 • Sëmundje celiac - diagnoza


  Diagnoza fillestare e sëmundjes është të shqyrtojë ankesat e pacientit si dhe një analizë të gjendjes së saj mendore.
  Diagnoza e mesme e sëmundjes celiac:

 • Testi Hlyutenchuvstvytelnыy zorrëve.

 • Endoskopisė.

 • Një biopsi e zorrëve.

 • Feces kërkimore.

 • Testi enzimatik gjakut për sëmundje celiac me zbulimin e antitrupave të gliadin.


 • Si për të trajtuar sëmundje celiac?


  I vetmi trajtim efektiv për sëmundje celiac është i rreptë gjatë gjithë jetës gluten-free (gluten-free) dietë. Ajo duhet të përjashtohen nga drithërat dietë:

 • gruri;

 • thekër;

 • elbi;

 • kënaqur.


 • Me qëllim të monitorimit të produkteve me përjashtim të gluten fshehur:

 • suxhuk;

 • produkte gjysëm-të gatshme;

 • dhe produktet koll;

 • Disa tableta shell;

 • konservuar, etj


 • Lista e ushqimeve të lejuara për sëmundje celiac është mjaft e madhe:

 • Frutat dhe perimet.

 • Oriz, sojë, miell misri.

 • Mish.

 • Peshku.

 • Yndyrna me origjinë bimore.

 • Bishtajore.

 • Hikërror.

 • Vezë.

 • Produktet e qumështit, etj


 • Produktet që nuk përmbajnë gluten, zakonisht shënohet me një shenjë të cilën përshkruan kaluan gozhdë në rrethin e kuq.
  Përveç dietë, sëmundje celiac emërohen vitamina, probiotics dhe enzimat për të normalizuar tretje. Për të forcuar sistemin imunitar dhe trupin si një e tërë, është e këshillueshme për të marrë kalcium dhe hekur, për masazh dhe gjimnastikë.
  Pasojat e sëmundjes celiac:


 • Crregullimi i metabolizmit.

 • Beriberi.

 • Humbur.

 • Hekur mangësi anemi.

 • Tumor kancer.


 • Në përputhje të plotë me dietë dhe futje e drogës të destinuara sëmundje celiac nuk rriten në kompleksitet, dhe trupi do të shërohen brenda 3-4 javësh.