Sëmundje Celiac - një sëmundje e cila ne duhet të mësojmë të jetojmë


Sëmundje Celiac është një nga sëmundjet më të zakonshme kronike në Evropë, ku në mesin e çdo 250-300 njerëz tregojnë 1 nga sëmundje celiac. Shumë më e vogël shkalla mesin amerekantsev - 1 pacient në 5000 njerëz. Por në mesin e aziatike, kineze, afrikanë rastet e sëmundjes celiac janë tepër të rralla. Çfarë është kjo sëmundje në mënyrë?
Sëmundje Celiac është një çrregullim gjenetik që ndikon në zorrë e vogël. Kjo rezulton në procesin e thithjen e ushqyesve nga ushqimi përkeqësuar në mënyrë të konsiderueshme. Pacientët nuk mund të tolerojë ushqime që përmbajnë proteina gluten, pasi që përdorimi i tyre të çon në hollimin e mureve të zorrëve të vogla më tej. Forbidden është proteina në grurë, kënaqur, elb, thekër. Sëmundja konsiderohet si autoimune, pasi ajo është sistemi i imunitetit dhe të provokojë çrregullim të tillë. Le të përpiqen për të verbalisht portretizojnë foto që zhvillohet në pacientët me sëmundje celiac. Sipërfaqja e brendshme e Villi vogël zorrëve janë pak paltsepodibni e cila është caktuar funksionin e thithjen e ushqyesve në gjak. Nëse Villi janë dëmtuar (dhe kjo është ajo që ndodh në këtë rast), trupi nuk ka marrë mjaft e substancave të nevojshme, dhe sasia e ushqimit të përdorur nuk ka asnjë vlerë. Humbje të çon në formimin e spoteve të vdekur në brendësi të zorrëve. Ky vend mund të jetë një ose më shumë.Së pari diagnostikuar celiac Samuel Guy - Londër mjek-spital në 1888. Një shkak i sëmundjes u emërua vetëm në vitin 1950 nga pediatri holandez Willem digë. Dhe trajtimet e parë efektive përmes përputhje me një dietë gluten-free arrihet vetëm pas dy vjetësh - në vitin 1952.


Simptomat dhe diagnoza e sëmundjes celiac në fëmijët

Në sëmundje pediatrike celiac luan një rol të rëndësishëm, si në vitet e fundit ajo është përhapur në mënyrë të konsiderueshme. Sëmundja është e vështirë për të diagnostikuar si sfond i saj i formuar nga sëmundje të tjera, duke përfshirë kronike.


Sëmundje Celiac manifestohet në mënyra të ndryshme. Ka dy faktorë të rëndësishëm që ndikojnë në pamje klinike të sëmundjes celiac: gji dhe moshën, kur fëmija filloi upotrelyat produkteve hlyutenosoderzhaschie. Vazhdueshëm gjirit nëna ushqehet fëmija, manifestimi i sëmundjes celiac është më të fundit dhe më pak e theksuar.


Përkundër faktit se sëmundja duket shumë e larmishme, ka disa simptoma të zakonshme të veçanta. Dispepsi Fëmija vërejtur, diarre kronike, ndjenja e vazhdueshme e bloating dhe dhimbje barku, humbje peshe, ngjyra stol është i dobët dhe e keqe, erë kalbur. Në pacientët kanë anemi, dmth mungesa e qelizave të kuqe të gjakut. Fëmijët që vuajnë lodhje kronike, mbetur prapa në zhvillimin, si fiziologjike dhe mendore; këto simptoma është një shenjë e lodhje, e cila është shkaktuar nga mungesa e ushqyesve. Kjo boshatisje është një problem serioz për një organizëm në rritje, për shkak se ajo kërkon substancë për rritjen e plotë dhe zhvillimin, por ai humbet ato.


Vuajtje dhe lëkurë, si skuqje e dhimbshme mund të duket. Skuqjen dhimbshme paraqiten në mukozën orale.


Për shkak të dëmtimit nervor shfaqet ndjesi shpimi gjilpërash dhe mpirje.


Nuk është një pastrim shumë i shpejtë i smalt dhëmbit, e cila u quajt dekalkatsiya.


Vajzat dhe gratë në moshë riprodhuese janë dështimet vërejtur në ciklin menstrual, e cila çoi në mungesën e peshës. Dhe infertilitetit ndikon në të dy gratë dhe burrat.


Megjithatë, disa njerëz mund të mungojnë gjatë asnjë simptomë. Kjo ndodh kur një pjesë e paprekur e zorrëve thith ushqyesve të mjaftueshme. Në këtë rast, asnjë pyetje në lidhje me atë sëmundje apo nuk është i sigurt, e lehtë dhe ajo maskuar në çdo kohë ozhzhet shprehin veten e tyre dhe të çojë në zhvillimin e komplikimeve.


Simptomat nuk janë specifike si për të diagnostikuar ajo është shumë e thjeshtë. Sëmundje Celiac ka shumë të përbashkëta me Sëmundjet të tilla, sëmundjen Crohn, kolit ulcerative, infeksionet e zorrëve, sindromi i lodhjes kronike, sindromi i zorrëve nervoz, dhe të tjerët. Diagnoza bazohet në një test të gjakut që do të zhvillohet për të përcaktuar nivelin e antitrupave në gluten. Është e mundur që analizat e gjakut do të jetë jobindëse dhe simptomat janë të pranishme, atëherë mjeku përshkruan biopsi. Kjo procedurë ka për qëllim të marrë mostrat e shtresës së sipërme të rreshtim brendshme të zorrëve. Më pas, këto mostra janë objekt i hetimeve, i cili duhet të konfirmojë apo mohojë faktin e dëmtimit të zorrëve.


Trajtimi i sëmundjes celiac

I vetmi trajtim efektiv është aderimin në një dietë gluten-free. Nëse përjashtuar plotësisht nga të gjitha produktet ushqimore hlyutenosoderzhaschie, restaurimi i pjesës së dëmtuar të fëmijës zorrëve tashmë të dukshme në disa muaj. Por edhe sasi e vogël e gluten do të shkaktojë dëme të re, kështu që dieta duhet të jetë i përjetshëm.


Megjithatë, dietë gluten-free mund të mos jetë gjithmonë e efektshme. Kjo është për shkak se zorrë është dëmtuar aq keq që shërohen nuk janë. Për këta pacientë siguron ushqyesve intravenoze. Ky shtet është konsideruar si një komplikacion i sëmundjes dhe ndodh kur filloi sëmundja.


Dietë gluten-free për sëmundje celiac

Me dietë plotësisht jashtë produktet e mëposhtme: makarona, drithëra, drithëra dhe produkte të tjera që janë prodhuar nga përpunimi grurë, thekër, elb dhe tërshëra. Mirëpo, përjashtimi i këtyre produkteve nuk do të thotë se trupi duhet të vuajnë për shkak të mungesës së disa ushqyesve. Për shembull, miell gruri ju mund të zëvendësojnë oriz ose misri miell, e cila është pjekur buka e shijshme dhe ushqyese, buns, gatuaj makarona. Këto produkte mund të blihen në dyqane specialiteti.


Për të ndjekur një dietë të tillë shumë e vështirë, sidomos fëmijët. Pas marrjes edhe sasi më të vogël të gluten mund të ketë pasoja serioze. Pedanti e nevojshme për të treguar, duke blerë drekë në kafene e shkollës, një restorant, një parti, ajo është gjithmonë kur procesi i gatimit u zhvillua pa përfshirjen personale të pacientit. Megjithatë, me kalimin e viteve ky qëndrim nuk bëhet vetëm një zakon, një natyrë e dytë e njeriut.


Celiac Parandalimi Sëmundjeve

Për shkak të kompleksitetit të sëmundjes, shumë janë të interesuar në parandalimin e sëmundjes celiac. Për fat të keq, sot distrikti ka asnjë mënyrë për të ndihmuar në eliminimin e rrezikut të sëmundjes. E vetmja gjë - mund të parandalojë zhvillimin e komplikimeve. Kjo është e mundur në rast të diagnostikimit të hershëm të sëmundjes. Për shembull, në Itali (ku sëmundja është shumë e zakonshme) kryer studim e fëmijëve 6 vjeç. Kjo ju lejon për të zbuluar sëmundjen në një fazë të hershme dhe të fillojnë për të mësuar një fëmijë për të jetuar me të.


 
R3r3r3139.