Diabeti, sëmundje metabolike


Diabeti, sëmundje metabolike dhe kështu është. Që nga diabeti është e lidhur direkt me se sa mirë trupin metabolizes ushqim, është e rëndësishme të dini se si për të ngrënë.
Sheqeri si ushqim dhe të gjitha ushqimet që përmbajnë atë, drejtpërdrejt në shfaqjen dhe zhvillimin e sëmundjeve të palidhur. Nëse jetesës dhe aktivitetit fizik të lejojë përdorimin e të gjitha karbohidratet të konsumuar me ushqim, ëmbëlsirat në moderim, nuk e dëmtojnë shëndetin tuaj. Megjithatë, dashuria e tepruar për ëmbëlsirat me asnjë lëvizje - një arsye mbipeshë, e cila është një faktor i madh rreziku për diabet. Nëse metabolizmit të karbohidrateve u ngrit dhe filloi të grumbulluar sheqerit në gjak, në këtë rast me të vërtetë e ëmbël, vetëm thellon sëmundjen.Kjo është arsyeja pse duke filluar me udhëzimet pacient plotësisht rekomandimet vidyazykatysya e ëmbël. Aktualisht, konsumi i sheqerit për kokë banori është rreth 35 kg në vit. Edhe pse në 20 fillim ndonjëherë lënë atë 81 kg. Por ka pasur raste kur është përdorur pa sheqer (18 shekulli), dhe kur ajo u prezantua për herë të parë, u konsiderua si një delikatesë të rrallë dhe jo shumë mund të përballojë atë.

Futje fiziologjike e sheqerit të rafinuar, sipas nutritionists tona kryesore - 30-50 g, dmth 6.10 lugë sheqer në ditë. Edhe pse e ëmbël - një karbohidrate që kanë të bëjnë me ushqyesve thelbësore, së bashku me proteina dhe yndyra, por karbohidratet janë karbohidratet armiqësi. Të gjitha ushqimet janë të përbërë nga karbohidratet, proteina, yndyra dhe ujë, minerale, vitamina dhe fibra, e cila është quajtur shpesh fije dietetike. Për pacientët me diabet është veçanërisht e rëndësishme për të kuptuar rolin e karbohidrateve, dhe për shkak të sëmundjes është asgjë si metabolizmin e karbohidrateve.


Karbohidratet - një karburant kryesor për trupin tonë, ato janë:
- thjeshtë,
- komplekse.

Nga karbohidrateve të thjeshta apo lehtësisht të tretshëm të përfshijë të gjitha sheqerna - glukozë, fruktozë, saharoze, dhe të tjerët. Kur ëmbëlsira, fruta ëmbël, lëngje etj përdoret sheqeri hyn në gjak fjalë për fjalë 5-10 minuta.

Karbohidratet e vështirë apo të ngadalshëm gjenden në niseshte (miell, drithëra, patate, etj), si dhe disa fruta dhe perime. Në trup, ata ndahet karbohidrateve të thjeshta, procesi i ndarjes është një sasi të caktuar të kohës dhe të energjisë. Kjo është arsyeja pse dietologji tradicionale karbohidratet ngadalshëm konsiderohen ushqimin më të mirë për diabetikët: ata janë të ngadalta dhe jo aq shumë të rritur nivelet e sheqerit në gjak. Në veçanti, shumë mjekët rekomandojnë me forcë njerëzit me diabet të përfshijnë në dietën hikërror tuaj. Por në të vërtetë "të ngadaltë", karbohidratet janë ndarë jo shumë kohë: sheqerna të thjeshta që janë formuar, hyn në gjak tashmë në 30:40 minuta.

Në thelb, për diabetikët, kryesore një mënyrë jetese i ulur, diferenca në 20-30 minuta asgjë ndodh gjithsesi me një sheqer tillë gjak dietë është e lartë, ku ai nuk kishte arritur atje. Prandaj, hikërror, më shumë se 60% e karbohidrateve, jo produktin më të mirë për njerëzit me diabet. Sipas disa ekspertëve, nivelet e sheqerit mësipërme 5 mmol / l atë edhe kundërindikuar. Ajo është e mirë që të konsultoheni me një mjek.

Por në dietën e pacientëve me diabet duhet të jetë karbohidratet. Refuzimin e plotë ose gati e plotë e tyre është e nevojshme qoftë se ju doni të shpejt të normalizuar nivelin e sheqerit në gjak. Në të ardhmen ajo është e përshtatshme për karbohidratet tuaja dietë që në të vërtetë janë zhytur shumë më ngadalë të tjerët - ata që përmbahen në soje, bishtajore, të gjitha varietetet e lakër, zarzavate, etj Këto ushqime janë të pasura me fibra bimore ose fibra dietetike, të cilat vetë kanë asnjë vlerë ushqyese, por të cilat janë të domosdoshme për tretje të plotë. Ata ngadalësojë atë pak të ndihmojë në uljen e nivelit të gjakut glukozë jo vetëm, por edhe e kolesterolit "të keq", e cila është një nga arsyet për sëmundje kardiovaskulare.


Proteina - një substancë e nevojshme për rritjen e sëmundjes dhe riparimin e indeve. Ky është burimi i fuqisë sonë. Ata janë gjetur në mish, peshk, qumësht dhe produkte të qumështit, vezë. Proteina në procesin e tretjes janë ndarë në aminoacidet, të cilat trupi pastaj "mbledh" proteinat e nevojshme atë, dhe ndërton ato muskujt, enët e gjakut dhe indet e tjera. Proteinat janë të rëndësishme në të ushqyerit të njeriut, duke çuar një jetë aktive, shumë lëvizje.
Fat - një burim i koncentruar i energjisë, ata nuk kanë vlerë shumë ushqyese. Në yndyrna janë të nevojshme për të acideve yndyrore jeta dhe vitamina yndyrë shpjegueshëm. Në një yndyrë të pastër (yndyrë të kafshëve, gjalpë ose vaj vegjetal, ata janë në shumë ushqime -. Mish, peshk, produkte qumështi Por ata kanë nevojë për të jetuar i shëndetshëm nuk është aq shumë nevoja ditore në yndyrna nuk tejkalojnë disa gram . Shumica e njerëzve janë tani të konsumojnë më shumë yndyrë se kjo normë dhe as në formën e tij të pastër -. bimore ose shtazore yndyrna Kjo është shumë e vështirë që të njohin ashtu-quajtur "yndyrë fshehur" - gjendet në ushqime të tilla si salcice, pies, pasta, desserts, etj .p. Edhe duke bërë dietën tuaj me mençuri, ne shpesh nuk e marrin parasysh yndyrnat e mëposhtme dhe të padobishme. Pjesa e tyre mund të jetë shumë e lartë.


Uji - pjesa më e rëndësishme e të gjitha pëlhurat tona, metabolizmin domosdoshëm pjesëmarrës pa ujë një person mund të mbijetojë vetëm disa ditë. Është e rëndësishme të kujtojmë se një ditë duhet të konsumoni të paktën 2,15 litra, dhe duhet të bëjë atë pjesë të ujit, jo vetëm çaj, kafe, lëng apo komposto. Regjimi Tjetër uji mund të jetë një mjek në disa sëmundje të zemrës, veshkave, etj