Dhimbje koke të shpeshta - Shkaqet


Dhimbje koke - është sëmundje mjaft e zakonshme jo vetëm në të rriturit, por edhe në fëmijët e vegjël. Ndonjëherë ajo shfaqet herë pas here, të tilla si ftohtë apo si rezultat i abuzimit të alkoolit. Ndonjëherë dhimbje koke mund të jetë një shoqërues të vazhdueshëm, shkaqet e të cilat janë mjaft të ndryshme.
Në thelb, njerëzit janë të prirur për dhimbje koke, të fillojnë të kërkojnë mënyra për të shpëtoj prej tij vetë, përdorimin e drogës në këshillat e miqve. Si rregull, ajo - droga dhimbje që lehtësimin e simptomave dhimbje pa dhënë efekt terapeutik mbi shkakun themelor. Le të përpiqemi të kuptojmë shkakun e dhimbje koke të shpeshta.


Faktorët e jashtëm
Dhimbje koke se jeta rregullisht helm mund të jetë rezultat i traumës kafkë. Dhimbje koke private të shkaktuara nga arsye të tilla mund të shoqërohen me marramendje dhe të përzier, dhe dëmtim vizual dhe koordinimi motorik.
Stresi, depresioni, trauma mund të jetë një Shkaqet psikologjike të dhimbje koke të shpeshta. Në këtë kohë, një person zvogëlon aktivitetin e përgjithshëm, ka phobias, ka humbur oreksin.
Disa ushqime që përmbajnë një shumë të preservatives dhe nitriteve mund të provokojë pamjen e sëmundje e në njerëz me ndjeshmëri të lartë.

Shumë kafe dhe çaj mund të shkaktojnë tensionin e lartë të gjakut dhe, rrjedhimisht, pamjen e dhimbje koke të rregullta. Mundohuni të zvogëlojë sasinë e lëngjeve në 1-2 gota në ditë.
Dhimbje koke të shpeshta - një simptomë e sëmundjes
Nëse ju ende dhimbje koke kundër mirëqenies së përgjithshme vazhdon të shfaqet rregullisht, është mirë që të konsultoheni me një mjek. Kjo gjendje e sëmurë mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të ndryshme, kështu që të jenë të përgatitur për faktin se ju caktojë një ekzaminim të plotë të X-rrezeve, testet laboratorike dorëzohet, ultrazërit dhe MRI.

Një nga shkaqet dhimbje koke, mund të jetë luhatjet e presionit të gjakut. Presioni dhimbje koke të shpeshta në tempuj dhe zonën ballore, sidomos në ndryshim të motit mund të sinjalizojë rritur (hipertension). Dhimbje nën presion të reduktuar (hipotension) mund të përhapet në të gjithë kokën, ose të ketë një lokalizimin qartë në kudo.
Migrenë - një sëmundje e kuptuar sa duhet, por supozohet se këto dhimbje koke janë rezultat i predispozicion gjenetik dhe dhimbje koke e tyre diagnostikuar si vaskulare. Dhimbje koke të shpeshta migrenë mund të jetë shumë e fortë, e cila rezulton në paaftësi të përkohshme. Në thelb, dhimbje të përqendruara në njërën anë të kokës.

Sëmundje Ent shpesh shoqërohet me dhimbje në kokë. Këto përfshijnë:

 • sinusit;

 • sinusit;

 • sinusit;

 • otitis media.


 • Në thelb ajo është dhimbje, lokalizuara inflamacion i pjesës.
  Shkaku i dhimbje koke të shpeshta në shpinë zakonisht është prania e sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk. Përmes shumicën e kohës në një gjendje pasive (në punë, në shtëpi në shtrat, në makinë dhe kështu me radhë. D.), 80% e njerëzve mbi moshën 30 kanë këtë sëmundje degjenerative. Përveç kësaj, dhimbje të ulët mbrapa mund të jetë për shkak të:

 • scoliosis;

 • lëndimet kurrizore;

 • stres të lartë;

 • çrregullime metabolike.


 • Seksi femër mund të përjetojnë dhimbje koke të shpeshta, si një manifestim i sindromi premenstrual. Shkelja e niveleve hormonale, menopauza gjithashtu çon në shfaqjen e shpeshtë e dhimbje koke.
  Si për të ndjekur rastet e dhimbjes?
  Për të kuptuar se çfarë shpesh shkakton provokojnë shfaqjen e dhimbje koke, si dhe të lehtësojë diagnozë të saktë, para se të shkojnë te mjeku e rekomanduar për të bërë një monitor të vogël. Për këtë një kohë, do të përpiqen për të regjistruar të dhënat e mëposhtme:


 • kur ka pasur një dhimbje koke, dhe ajo u pasua;

 • fuqia e dhimbjes dhe ngjarjet e lidhura (vjellje, dobësi, marramendje, dhe kështu me radhë f..);

 • presion;

 • vendosni lokalizimin;

 • pas disa operacione zvogëluar dhimbje (ose vice versa rritur);

 • kohëzgjatja e sulmit.