Spote të kuqe mbi gjuhën


Për shekuj me radhë gjuha shqyrtim ishte e rëndësishme (dhe nganjëherë e vetmja) metodë për diagnostikimin e sëmundjeve. Sot, kur prania e një sëmundje mund të elokuente them analiza laboratorike, mjekët ende thonë pacientëve: "Trego gjuhën." Dhe kjo dëshmon edhe një herë - metoda e vjetër nuk outlived dobia e saj. Duke e përdorur atë, madje edhe një person pa kualifikim mjeksor mund të dyshoni se diçka ishte e gabuar në punën e sistemit. Mendoni se çfarë mund të jetë e lidhur njolla të kuqe mbi gjuhën - goxha të përbashkët.


Infeksion viral
Shkaqet e njolla të kuqe në gjuhën shpesh e shoqëruar me infeksion:

 • Mononukleoza - sëmundje virale në të cilën goja prekur, nyjet limfatike, ethe dhe ka një ndryshim të gjakut. Nëse ju ndjeni dhimbje kur gëlltitjes, ethe, dobësi, nyjet limfatike butësi, dhe, për më tepër, gjuha e mbuluar me njolla të kuqe në formën e hemorrhages pikës (petekie), është e mundur që të sulmeve të virusit të trupit. Humbjen fjalim mucous vërejtur në 2/3 e rasteve të mononucleosis.

 • Herpes - një sëmundje e shoqëruar me viral skuqjet në pjesë të ndryshme të trupit. Po të jetë rrënja dhe maja e gjuhës suaj është njolla të kuqe që kruar, arsyeja mund të jetë vetëm zoster Nerpes, «kushëriri" virus, e cila shkakton dhenve.

 • Sarkomë Kaposi - shkaktuar nga virusi herpes dhe prek njerëzit kryesisht HIV-pozitive, i cili shfaqet në formën e tumoreve malinje në lëkurë. Nëse mishrat, rrënja apo maja e gjuhës suaj shfaq vend të kuqe me një ngjyrë kaltërosh, dhe qielli është dëmtuar mukozës dhe limfatike nyjet janë zgjeruar, sarkomë Kaposi mund të dyshohet.


 • Infeksion bakterial
  Shfaqja e spote në gjuhë të veçantë mund të tregojnë infeksione bakteriale:

 • Fruth i keq - shkaktuar nga Streptococcus dhe i shoqëruar nga një skuqje të lëkurës të vogël, ethe të rënda, dhimbje të fytit. Sëmurë shpesh në fëmijërinë e saj. Shenja kryesore se trupi është sulmuar Streptococcus - terren të bardhë me pika të kuqe, dhe ata janë të vogla, ndërsa pllakë të ngurta dhe është e vendosur afërsisht në mes të fjalës (nganjëherë duke mbuluar atë tërësisht).

 • Sifilis - Një nga simptomat e sëmundjeve veneriane: ngurta ulçerë kuqe (shankri) sepse në pjesën e prapme të gjuhës - ose më mirë, e treta e saj para.

 • Stomatit , në të cilat mund të jenë pika të kuqe nën gjuhën si ulcerat apo AFL - të vogla, me shtresë purulent. E njëjta plagë mukozale vërejtur në sipërfaqen e brendshme të faqet dhe buzët, duke shkaktuar plagë dhimbje, sidomos gjatë ngrënies.


 • Shkaqe të tjera njollat ​​e kuqe
  Në anemi (anemi) dhe mishrat bëhet shumë i zbehtë, pothuajse rozë për shkak të mungesës në trupin e qelizave të kuqe të gjakut (eritrocitet), ndërsa gjuha shfaqen njolla të kuqe të ndritshme.
  "Gjuha Geographic" migrans eritemë ose forma me gojë - një sëmundje shumë e rrallë që është i shoqëruar me shfaqjen e njolla të kuqe në gjuhën, në mënyrë të qartë të dukshme në sfondin e rims bardhë dhe nuk shkaktojnë dhimbje. Kjo foto kujton kontinentet dhe oqeanet në një hartë, kështu që sëmundja dhe ka marrë emrin specifik. Edhe pse vetë eritemë shkaktuar infeksion bakterial ose viral (mjekët nuk kanë gjetur ende një përgjigje e saktë), "gjuha gjeografike" mund të tregojnë çrregullime të ndryshme të organeve të brendshme (gastrointestinal ose sistemin kardiovaskular, për shembull). Shpesh këto imazhe paraqiten në gjuhën e grave shtatzëna.

  Duhet të theksohet se në një person i shëndoshë është zakonisht ngjyrë trëndafili pa njolla dhe skuqje, të marrë një sasi të vogël pllakë të bardhë. Nëse pasqyrë shihni diçka shumë të ngjashme, kjo ka kuptim për të kërkuar diagnozë për terapist. Nëse goja është i lënduar - duhet të vizitoni dentistin.