Për shkak se ajo dhemb shpatullën


Levave është një pjesë shumë e rëndësishme në trupin e njeriut. Shpesh njerëzit zhvillojnë dhimbje në supet, ajo mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme. Mos harroni, në qoftë se ka një shkelje të nevojës së tyre për t'u trajtuar menjëherë, sepse ajo mund të rezultojë në atrofi të muskujve dhe si rezultat i kësaj, ju nuk mund të veprojë dorë. Prandaj është e rëndësishme për të kuptuar kohën, për shkak të një supe lënduar atë? Dhimbja mund të ndodhë për këto arsye.


1. Një tendenity kur tendons përflakur e sup përbashkët, kjo është një shkak shumë i zakonshëm i dhimbje në supet. Kjo ndodh në njerëz të cilët janë të ekspozuar vazhdimisht për aktivitet fizik. Pse sup fillon të dhemb? Pas fërkim kundër pjezë kockave, shpesh kur duke luajtur golf në sharrim druri. Një nga simptomat më të zakonshme janë dhimbje dhe acarim shumë të rënda.2. Pas tendenity përflakur biceps pjezë në muskujt supe, e cila fillon nga sup, bërryl dhe përfundon zonë. Dhimbja është e përhershme, ndodh më prekje dhe lëvizjen e shpatullën. Edhe mbi supet e ënjtje globulare ndodh për shkak të këputje gilcë në muskul.


3. Pas bursit, kjo sëmundje zhvillohet pas stresit të rënda fizike. Përveç dhimbje në shpatull, është një ënjtje e fortë, e cila në përkulje të lartë të përbashkët ndodh qese të butë.


4. Dhimbje në supe ndodh për shkak se depozitat kripë në pjezë, i cili kalon nën teh shpatullën, klavikul. Ai është shumë i fortë dhe dhimbje të vazhdueshme në shpatullën e tij. Si për të identifikuar sëmundjen? Dhimbje mund të përcaktojë nëse krahu ashensor, sup devijuar 90 gradë përfundimisht vendin e saj në bagazhin. Më shpesh kjo ndodh në mes të 40 dhe 50 vjet. Kjo sëmundje mund të përcaktohet duke e bërë X-ray, në qoftë se në fillim të zbuluar këtë arsye nuk mund të provojë me dhimbje në fazat e hershme të sëmundjes, kjo nuk do të lindin.


5. Dhimbja lind për shkak të lëndimit, i fryrë, anomali, deformime kongjenitale sup. Nëse nuk humerus paperpunuar ndryshim pas rënies sate, të armëve e sipërme mund të krejtësisht të bien jashtë, muskujt përbashkëta hendekut gilcë formuar përgjegjës për rotacionin dorë. Në vjeshtë shpesh bien në duart, e cila është arsyeja pse funksionalitetin është sup thyer.


6. Për shkak se osteoporozën (probleme me metabolizmin e kalciumit në eshtra, ind demoluar) sëmundja shpesh ndodh në njerëz të moshës për shkak të përbashkët në shpatullën e tij. Kjo është për shkak të kësaj supe lënduar. Lëndime të tilla janë tipike për atletët profesionistë, dhe zhvendosja e përbashkët shpatullën në to është për shkak të një aksidenti.


7. dhimbje sup mund të jetë për shkak të paqëndrueshmërisë e sup përbashkët, ajo më shpesh ndodh në ata që janë përfshirë në Bodybuilding. Ajo gjithashtu i shoqëruar me dhimbje në bërryla, gjunjë, më të ulët mbrapa. Cilat janë shkaqet e shfaqjes së tij? Një ndrydhje në shpatull kur shtrirë dhe rrokje barbell mbi kokën e tij apo ngritje e supeve me shtangë dore. Gjithashtu ndodh për shkak të stresit në muskujt e çanta kyçeve. Dhimbja mund të ndodhë për shkak të britmat e rrethit kërc që luan një rol të rëndësishëm në mbështetje të pjezë.


8. Dhimbja në supe për shkak të problemeve me organet e brendshme, ndodh kur gjoks fryrë, sulm në zemër, pneumonia, pectoris, radiculitis qafës së mitrës, patologjitë e ndryshme të mëlçisë.


Gjithashtu sindromi shpatull fytit mund të jetë për shkak të ngushtimit të hendekut pjezë kaltsionoza parakrah, inflamacionet e ndryshme të përbashkët sup, hernia, sëmundje nevrohennoy, artrit, sup Arthrosis.


Shkaqet e dhimbje në shpatullën shumë, kështu që kanë nevojë për ndihmën e një profesionist i kualifikuar për të ndihmuar të përcaktuar diagnozën. Ajo është e mirë që të kthehet te mjeku-ortoped, sportive mjek që e specializuar në nyje të mira.