Për shkak të brinjë lënduar lënë pas shkaqeve, trajtim


Dhimbje në brinjë majtë ndodh në gjoks, një person mund të ndjehen se kjo lind nga prapa. Shpesh dhimbja lind për shkak të kockave brinjë apo kërc ana e saj, nervore ndër brinjëve, muskujve ose tabelë ngjitur brinjë. Dhimbje në brinjë e majtë mund të imitoj dhimbje në zemër, e cila është arsyeja pse ajo shfaqet vetëm një mjek mund të them, ajo mund të jetë e ndryshme në natyrë - të mprehtë, gjemba ose të vazhduar, duke tërhequr dhe dhemb. Ajo mund të jetë i vazhdueshëm ose vetëm të shfaqen gjatë Restart fizik.


Nëse një person është një kohë e gjatë në të njëjtën pozitë të trupit, shpesh shfaqeshin në siklet brinjë. Është e rëndësishme për të diagnostikuar shkaku i dhimbjes, pastaj të fillojë trajtimin, ju mund të kontaktoni ortoped, neurolog, kirurgji torakale ose traumë.Shkaqet e dhimbjes në krahun e majtë

1. Dhimbje për shkak të lëndimit, dhimbje majtë brinjë, edhe pse i ashpër, por kjo nuk është e fortë, mund të dhemb në natyrë, pastaj shpejt zhduket. Vendi vrarët mund të bymehet, blanë duket, ajo nuk mund të prekin. Shfaqja e pacientit tregon se ai ka një brinjë lënduar majtë për shkak të dëmtimit, nuk shpërthenin. Të gjetur shkakun e saktë vetëm pas një CT scan.


2. Dhimbje në anën e majtë nëpërmjet thyerje është një lëndim i rëndë, ajo shkakton shumë dhimbje, veçanërisht në frymëmarrje dhe lëvizje. Gjithashtu, dhimbje mund të jetë karakteri i mprehtë, dhe kjo mbetet për një kohë të gjatë mund të japin në gjoks.


Ekzistojnë tri lloje të frakturë brinjë - lloji i plas është i pafajshëm, ndërsa vetëm nadlomlyuyetsya buzë; thyerje subperiosteal kur u largua brinjë thyer plotësisht, por ajo është një periosteum e tërë, dhe patate të skuqura mund të mbetet në vend thyerje. Llojet e tretë dhe të katërt janë më të rrezikshme - një thyerje të plotë brinjë, me anë të tij, patate të skuqura mprehtë edge mund të shkaktojë dëme të lehtë dhe organet e tjera të brendshme. Avancuara brinjë të ndara majtë ndodh kur brinjë disa thyer. Është e rëndësishme për të adresuar urgjentisht te mjeku sepse dhimbja në brinjë e majtë mund të them se ju antinjeri frakturë, ajo shkakton shumë dhimbje, të cilat mund të çojnë në shok dhe komplikacione të ndryshme.


Si zbulohet brinjë të thyera? Frymëmarrje dhimbja është më e keqe me një frymëmarrje të thellë, rozyazytsi, teshtitjes, kollitjes, në qoftë se një person ndryshon pozicionin e trupit gjatë tendosje fizike, pacienti mund të prishet dhe norma e zemrës shkon në rrugë të gabuar, lëkura bëhet kaltërosh.


Nëse dëmtuar fraktura brinjë lehtë, njerëzit mund të otharkyvat gjak.
Në rastet e dhimbjes në krahun e majtë nëpërmjet thyerje. Ne duhet urgjentisht të dorëzojë qendër trauma të viktimës, ku ai duhet të bëjë X-rrezeve, të shqyrtojë atë. Mjeku mund të përshkruajnë fashë të shtrënguar, i cili do të ndihmojë lehtësimin e dhimbjeve, të kufizuar frymëmarrjes dhe ndihmon shëruar buzë më të shpejtë. Nëse organet e brendshme të dëmtuara mund të kenë nevojë kirurgji.


Dhimbje lënë pas nga një sindrom brinjë Tyttse trajtimin e saj

Sepse sëmundja është kërc përflakur brinjë, të cilat janë të bashkangjitur në kafaz i kraharorit. Dhimbje ndërsa mprehtë, i mprehtë, shumë i fortë, dhimbje prapa gjirit mund të ndodhë, sëmundja ngatërruar shpesh me sëmundje të zemrës - angina. Dhimbje në brinjë e majtë mund të japë një shpatull, qafën dhe dhimbje krahu mund të rritet gradualisht.


Simptomat e sëmundjes:


1. kërc bymehet brinjë.


2. Dhimbje mund të rritet, duke shtypur në gjoks.


3. Herën e parë dhimbja mund të ndodhë pas traumave.


Në trajtimin janë painkillers caktuar, anesthetics dhe procedurat e ngrohjes.


Trajtimi i dhimbjeve në anën e majtë prapa nga bymehet malinje

Dhimbja është e gjatë, ajo tërheq, me gjemba dhe të vazhdueshme, sidomos në natën shfaqet kur pacienti qëndron në anën e majtë. Tumor mund të jetë shumë e gjatë, dhimbja fillon të shfaqet pas një dëmtimi të vogël. Ju mund të diagnostikojnë sëmundje me biopsi. Trajtojnë sëmundje në vendosjen e onkologjisë.


Dhimbje në buzë e majtë për shkak të osteoporozën

Në qoftë se kockave është e pamjaftueshme kalciumit mund të fillojnë procesin e shkatërrimit të kockave, ndërsa është shumë e vështirë që të shërohen. Më otseoporoz buzë e majtë lind nga plakjes, probleme me metabolizmin, endokrine pobleem, mungesa e vitaminës D. pari, sëmundja nuk manifestohet gradualisht edges fillojnë të humbasin kalcium, atëherë nuk ka dhimbje. Shkaku i dhimbjes mund të vendosen vetëm pas ekzaminimit dhe trajtimit të X-ray është bërë më së miri në një spital, kjo janë medikamente të veçanta.


Trajtimi i dhimbjeve në anën e lënë pas nga osteoarthritis

Kjo sëmundje zhvillohet për shkak të proceseve degjeneruese në shpinë përmes saj ka inflamacion, i cili irriton dhe fasha rrënjët nervore. Shumica e dhimbje të ulët mbrapa në shpinë atje, por kjo ndodh që mbulon brinjë majtë dhe gjoks. Dhimbja dhemb në natyrë, pacienti ndjen parehati në gjoks, me buzë e majtë mund të ndodhë fortë se pecking dhe dhimbje akute mund të bëhen duart e heshtur, ndjeshmëri shqetësuar në dorën e tij të majtë. Dhimbja është shumë e vështirë për të dalluar nga zemra, kështu që është e rëndësishme për të apeluar për një mjek i cili do t'ju përshkruajnë një X-ray dhe tomography llogaritur. Trajtimi i dhimbjeve në buzë e majtë të osteokondroza bazuar në terapi anti-inflamator, procedurat termike, masazh, gjimnastikë mjekësore.


Dhimbje në anën e majtë prapa, sepse nevralgji. Trajtimi i nevralgji

Nevralgji ndodh kur nervore është e irrituar dhe clamped, e cila shkon në mes të brinjëve. Shkaqet e shumë nevralgji. Dhimbje në anën e majtë mund të jetë akute, ndodh në kohë të ndryshme të ditës, është rritur duke ndryshuar pozicionin e trupit, kollitjes, teshtitjes dhe frymëzim, ajo shpejt fillon dhe mbaron shpejt.


Sëmundja mund të shërohet vetëm neurolog mjek, ai përdor masazh, fizioterapi, medikamente, ushtrime terapeutike.


Pra, dhimbje në të majtë prapa buzë mund të ndodhë për arsye të ndryshme, është e rëndësishme për të filluar trajtimin e saj, eliminimin e sëmundjeve të zemrës, sepse sëmundja është ngatërruar shpesh, brinjë karakteristike me sëmundje të zemrës.