Për shkak të dhimbjes dhe crunching gju


Shumë shpesh një person është tilted, duke ecur ose mbledhje mund të dëgjoni crunching dhe kërcasin gju, shumë prej tyre nuk i kushtoj vëmendje për atë, sepse ata kanë përveç kriza duket edhe dhimbje në gju. Është e nevojshme në këtë rast, të jetë i sigurt për të paguar vëmendje të lëkurës gjunjët. Në qoftë se ajo është e thatë dhe të ashpër, thuhet se një person i mungon vitamina ose nëse ka depozita kripë. Ne duhet të shihni një mjek menjëherë, sepse në qoftë se koha nuk të kuruar problemin.


Kushti i vetëm mund të përkeqësohet këmbët do të bymehet, dobësohet dhe bëhet dhimbje të padurueshme për shkak se muskujt e dobësuar dhe kërc kyçeve kështu bëhet shumë e hollë dhe humbet elasticitetin e tij.Gju përbashkët është konsideruar si një nga pjesët më të navantazhuvanyh të skeletit të njeriut dhe të ekspozuar ndaj lëndimeve të vogla. Më shpesh një person bie pikërisht mbi gju, edhe hitet e tyre. Dhimbje dhe kriza mund të jetë sëmundje për shkak të përbashkëta.


Pse ka dhimbje dhe gjunjët crunching?

1. Për shkak të peshë ekstra në gju të ketë ngarkesë të fortë, të rëndë dhe të vazhdueshme.


2. Për shkak se njeriu ngre rëndë, ju nuk mund të heqë një peshë më të madhe se 5 kg, për shkak se ju mund të vënë kërc dëmtuar.


3. Në vajzave dhe grave duke veshur takë të lartë, ju nuk mund të ecin mbi ta gjatë gjithë ditës.


4. Nga ushqimeve të dëmshme, kur një person përdor një shumë e ushqimeve të ëmbla ose të kripura. Mos harroni se gju nyje kërkojnë vitamina dhe minerale është e mirë për të ngrënë sa më shumë fruta dhe perime.


5. Kur ulur dhe mënyrë jetese i ulur. Nëse një person nuk është duke ecur, ajo fillon ndërprerë qarkullimin, me struktura kërc krejtësisht të deformuar dhe muskujt dobësohet.


6. Dhimbje dhe crunching përmes lëndimit të gjurit.


7. Në dhimbje e gruas ri lind nga osteoarthritis.


8. Shfaqja e dhimbje për shkak të predispozicion gjenetik.


9. Dhimbja për shkak të problemeve endokrine apo infeksion.


Diagnoza dhe dhimbje në gju përtypje

1. Kuptojnë shkakun e dhimbjes mund të ndihmojë në X-ray ose Arthroscopy.


2. Ajo është e mirë për të përcaktuar gjendjen e përbashkët - Tomografi e kompjuterizuar.


Si për të hequr qafe dhimbje dhe kriza e gju?

1. Vizitoni sauna është ajo ku ju mund të plotësisht të relaksoheni nyje lodhur dhe të lehtësojë tensionin në muskuj.


2. Bëni aplikacione të dobishme. Për ta bërë këtë, të marrë krunde gruri, pour qumësht dhe vënë slurry rezulton në gju. Mbylle gju të compress letër të veçantë, kravatë shall tij, leshi të mirë, të mbajë 30 minuta, pije me ujë slurry, të jetë i sigurt për të ngrohur dhe lyej krem ​​zbutës që ushqen lëkurën.


3. Një mjet i shkëlqyer është paketat shumëllojshmëri. Ju duhet të marrë ndonjë vaj perimesh - 5 lugë lëng portokalli ose limoni të - një lugë gjelle. Për të vënë çështjen në përzierje të përgatitur dhe të lënë për gjysmë ore. Pas heqjes nevojën për të compress masazh duke përdorur lëvizje rrethore e duarve gjunjë dhe të mbyllë mirë ata.


4. Ndihmon relaksoheni dhe dush të ngrohtë, e ndjekur nga një duhet të fshij bërryla apo krem ​​apo edukate vaj.


5. Është mirë të ndihmojë dhe kremra, ju duhet të marrë një lugë gjelle sode buke, një litër ujë. Pastaj njomet fashë në këtë përzierje dhe të aplikoni për 20 minuta në gju. Pas locion lyej gju vajra të ngrohtë ulliri. Këto kremra duhet të bëhet çdo ditë, një javë.


6. Kriza Shumë mirë e dhimbje në gju dhe ndihmon stërvitje në mëngjes. Shkëlqyer ndihmë ushtrim - gërshërë dhe biçikletave.


7. Ju nuk mund të hiqni dhimbje një tabletë, trajtimi duhet të integrohet në një gju marrë ushqyesve. Rivendosur rrjedhën e gjakut në të përbashkët.


8. Shumë mirë për të notuar, nuk mund të angazhohen në volejboll dhe basketboll.


9. Është e rëndësishme që të kalojnë nëpër kursin terapi fizike. Sigurohuni që të përdorni një pomadë e cila përfshin një bletë dhe gjarpër helm. Në dhimbje të forta në gjunjë mjekët përshkruajnë qetësues, ju lutem.


10. gju përbashkët mund të trajtohen me hirudotherapy.


11. Mos harroni se një person duhet të marrë një ditë për të paktën gjysmë litër ujë të pastruar ende.


12. dhimbje e mirë në kriza gju dhe për të ndihmuar ushqime të pasura me kalcium - djathë, datat, kajsi, fiq.


13. hequr dhimbjen gju duke përdorur droga jo-steroidal anti-inflamator. Duke përdorur këto barna mund të lehtësojë ënjtje dhe rivendosjen e lëvizshmërisë në joints. Këto barna përfshijnë Tylenol dhe aspirina.


14. Në shtëpi ju mund të trajtoni dhimbje në gju, duke përdorur të ftohtë, sepse ajo do të vihet në 15 minuta. Përsëriteni këtë procedurë zgjat deri në katër herë në ditë. Me ftohtë mund të ngadalësojë rrjedhën e lëngshme dhe të ngrijë nervore. Ju lehtësimin e ënjtje dhe dhimbje.


15. gjunjë Fixing për të mbështetur kupë.


16. Në dhimbje shumë të rënda, gju heqë mirë.


Për shkak të një përtypje gju?

Crunching gjunjët lind për arsye të ndryshme:


1. Nëse dëmtuar, shkatërruar ose shtrirë ligament në gju, atëherë ata përtyp.


2. Në rastet e pjezë këputje, kur ata janë të shqyer.


3. Nuk është një kryq në kneecap në rast se ajo ka pësuar zhvendosje. Shëndoshë vjen nga fakti se indet në kupë gju fërkim dhe rrëshqitje.


Parandalimi i dhimbjes dhe një përtyp në gju

1. Ruajtja e një jetese aktive.


2. Ushtrimi duhet të jetë i moderuar.


3. Rregullo peshën e trupit.


4. Angazhimi në terapi fizike.


5. normalizohen në dietën tuaj.


6. Shqyrtimi në kohë.


Kështu, dhimbje dhe përtyp gju mund të ndodhë për arsye të ndryshme, është e rëndësishme të dini se për shkak të asaj që ata ishin, dhe të fillojnë trajtimin. Ne duhet të kujtojmë se dhimbje dhe kërcitja është shpesh rezultat i lëndimit, ajo mund të aplikohet dhe në fillim dhe dhimbje në gju do të jetë një muaj nga etj Dhimbje në gju mund të tregojnë probleme serioze me trup për shkak të jetesës të gabuar. Nëse trajtimet e mësipërme nuk ju ndihmojë është e rëndësishme që të konsultoheni me ortoped ndoshta keni nevojë për një trajtim serioz. Është e rëndësishme për të hequr menjëherë kryqin dhe dhimbje në gju, kështu që nuk ka pasur komplikime, dhe ju ka humbur lëvizshmërinë në gju.