A shumë njerëz sot janë të rrënuar nga dhimbje koke të shpeshta të rënda


Çdokush e di se si dhimbje koke mund të helmojnë jetën. Ajo nuk mund të koncentroheni, prishet plan, duke i detyruar që të marrë ilaçe përsëri dhe përsëri. Çfarë mund të jetë arsye dhe kur të alarmin?

Sipas OBSH-së, më shumë se gjysma e popullsisë së rritur të planetit përjetuar dhimbje koke. Ata mund të jetë episodik ose të vijnë rregullisht. Dhimbje koke të ndryshme, ato mund të jenë të mprehta dhe të dhemb, të rritur dhe pothuajse vdesin menjëherë, duke i kujtuar veten gjatë stresit. Pa marrë parasysh se çfarë natyra e dhimbjes, ajo nuk mund të lihet pambikëqyrur. Trupi i njeriut është projektuar në mënyrë që asnjë pjesë nuk do alarmin pa shkak, dhe dhimbja është e njëjtë alarmi.Dhimbje koke të gjithë botën të rënda janë terapisti më të zakonshme ankesë ose një neurolog, por, për fat të keq, ky fenomen nuk ka dhënë vëmendjen e duhur. Në shumicën e rasteve të qethur shkurt sulm marrjes së drogës dhe të harrojmë për këtë deri në alarm ardhshëm. Çfarë ju duhet të dini në lidhje me dhimbje koke për të mbrojtur veten e tyre?

Para së gjithash, ia vlen të kujtohet se dhimbje koke mund të jetë primare ose sekondare.

Në rastin e parë ajo nuk është një simptomë e ndonjë sëmundje dhe eshte nje devijim pavarur. Varietetet e dhimbje koke primare të gjitha tre. Kjo migrenë, në qoftë se ajo është diagnostikuar nga specialistët, tendosje dhimbje, ai u përball me shumicën dërrmuese të popullsisë së rritur dhe dhimbje grumbull. Këto të fundit janë më të rrezikshme. Dhimbje cluster janë konvulsiv në natyrë dhe mund të përsëritet shpesh karakterizohet si sindromi dhimbje të rënda se një person mund të marrë pjesë në mendime vetëvrasjeje. Por natyra e saktë e këtij fenomeni mund të krijojë vetëm një ekspert, pas shqyrtimit të duhur.Dhimbje koke e mesme janë shkaktuar nga sëmundjet dhe kushtet e tjera. Për shembull, për shkak të administratës kronike e drogës apo dhimbje koke të veçanta hypertensive. Në mënyrë të pavarur të identifikuar shkaku i fenomenit është e pamundur, dhe në qoftë se ata janë të përsëriten rregullisht ose të forta ndjenjë të mjaftueshme për të parë një mjek, mjek apo neurolog për ekzaminim, diagnostikimin dhe emërimin e trajtimit adekuat.Cilat janë shkaqet dhimbje koke e rregullta janë më të zakonshme?Nëse simptomë ndodh në mëngjes, i jep shtysë për uiski dhe shpesh shkon pas ushtrimit ose filxhan të pijeve caffeinated, pastaj nayiyazytsirnishe rastin e arterial hipotension. Kjo në vetvete nuk është kusht i rrezikshëm, por ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për të parandaluar rënie e papritur e presionit.


Në kundërshtim me besimin në presione të vazhdueshme të lartë hypertensive nuk ankohen për dhimbje koke të shpeshta. Zakonisht sindrom ndodh kur kamë presioni dhe shoqërohet me marrje mendsh dhe "mizat" para syve të tij. Kjo gjendje duhet të theksohet dhe të arrestojë sulmin, të tilla si dhimbje mund të tregojnë fillimin e një krize hypertensive, e cila nga ana tjetër mund të shkaktojë një goditje apo sulm në zemër.

Gjithashtu dhimbje koke mjaft të zakonshme psikogjenike. Kjo është shumë e fshehtë, sepse diagnoza është jashtëzakonisht e vështirë për shkak të ndryshueshmërisë së lartë të simptomave. Ajo mund të jetë akute dhe dhemb, të ndikojë në të gjithë kokën apo zona individuale, papritmas shfaqen dhe zhduken ose tortura pacient në ditë. Shpesh ky sindrom ndodh pas tendosje mendore, emocionale ose fizike. Trajtimi i devijimit të tillë kërkon bashkëpunim detyrueshme me psikologët profesionale dhe psikiatërve.


Gjithashtu, dhimbje koke të vazhdueshme shpesh e vetmja simptomë e sëmundjes migrenë ndodh për shkak të shkeljes së trurit enëve të gjakut ton. Shpesh sulmi fillon me atë vizion bëhet e paqartë, gjërat bëhen përshkruan paqarta dhe halo lehta. Pastaj zakonisht vjen një dhimbje koke e dhimbshme, shoqëruar nga fotofobi. Sulmi mund të zgjasë deri në disa ditë.

Vigjilent dhe të fillojë një vizitë në një mjek duhet të dhimbje koke, u shfaq në të njëjtën kohë me ethe. Ajo mund të shoqërohet me nauze dhe vjellje. Kjo mund të jetë një shenjë e meningjitit - inflamacion i meninges. Shumica e këtyre dhimbjeve shoqëruar me simptoma të tjera, personi i tillë nuk mund të prekin mjekër tuaj në gjoksin tuaj, ajo është e mbushur me humbje të vetëdijes.


Një e papritur, dhimbje koke shumë të rënda mund të tregojë një hemorragji të trurit. Në mënyrë tipike, në një rast të tillë, personi ose humbet ndërgjegjes ndjeshmëri pjesët e thyera të trupit. Ky sindrom kërkon ambulanca menjëhershme thirrjes.

Gjithashtu të jenë dhimbje koke alarm në qoftë se ata filluan papritur dhe pa shkak. Por pas sulmeve të para filluan të vijnë rregullisht dhe të rritet. Kjo gjendje mund të sinjalizojë një tumor të trurit.

Gjithashtu shkakton dhimbje të tilla mund të jenë të vendosur jashtë kokës. Sindromi theksuar dhimbje janë ndjerë parregullsi në shpinë. Për shembull, dhimbje të ulët mbrapa dhe dhimbje të nervit shiatik.


Dhimbje koke shumë të rënda shoqëruar ecurinë e sëmundjeve të tilla si sinusit dhe otitis media. Në të dyja rastet, dhimbja do të jetë mjaft e fortë. Por në inflamacion të sinuseve nofullës është e përqendruar në pjesën e përparme të kokës, vetëm pas ballit. Dhe me otitis kap hapësirë ​​okoloushnoe. Është e rëndësishme të kujtojmë se prania e inflamacionit rreth trurit është jashtëzakonisht e rrezikshme. Në përkeqësimit të vogël, paraqitja e simptomave negative, të tilla si marrje mendsh, vizion të paqartë, nauze ose të vjella, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një specialist.


Nëse rregullisht ngacmon apo dhimbje koke specifike akute, arsyet duhet për të gjetur specialist. Dhe më mirë të mos vonojë me vizitën e tij, për shkak se në disa raste koha mund të shkojnë në orën.