A është e mundur për të krejtësisht të kuruar sindromi malabsorption


Sindroma malabsorption karakterizuar nga thithjen dëmtuar zorrëve. Nuk është për shkak të mangësi ushqyese dhe të çon në zhvillimin e simptomeve klinike dhe (në raste të rënda) për lodhje të përgjithshme.
Para thithjen e ushqyesve në ndarjen e gjakut të molekulave të thjeshta mund të depërtojnë në epitelin e zorrëve. Një rol të rëndësishëm në këtë proces është luajtur me lëngje ndihmon tretjen e ushqimit (stomakut, zorrëve, pankreatik) biliare dhe lëvizjet e zorrëve peristaltic. A është e mundur për të krejtësisht të kuruar sindromi malabsorption, mendoni ju?Sindromi malabsorption zhvillohet si rezultat i shkeljes së çdo fazë të procesit. Thithjen është kryer kryesisht në zorrë e vogël, kështu kushte më patologjike që ndikojnë në traktin gastrointestinal që mund të çojë në një rënie në thithjen e ushqyesve. Malabsorption mund të përgjithësohet, duke çuar në kequshqyerja përgjithshëm apo mangësi manifeston shenja të një substance të caktuar. Shenjat klinike të abuzimit dhe mund te kuroje plotësisht atë, thithjen e ushqyesve të ngjashme me njëri-tjetrin pavarësisht nga shkaqet e tyre.


Midis tyre janë si më poshtë:diarre;
steatorrhea - alokimi i zbehtë ngjyrë, faull-nuhatje, feces të rënda (malabsorption tipike e yndyrave);
dhimbje, shqetësim dhe bloating;
humbje peshe;
lodhje;
humbja e oreksit;
nervozizëm.Në raste të rënda, pyetja nëse është e mundur për të krejtësisht të kuruar sindromi malabsorption, nuk mund të jetë ënjtje të këmbëve (duke rezultuar në një reduktim të mprehtë e proteinave në gjak) dhe dehidratim. Ata mund të zhvillojnë lloje të ndryshme të mangësi vitaminë, më shpesh - një mangësi të vitaminës B12 apo acidit folik. Këto substanca, së bashku me hekur, është e rëndësishme për proceset e gjakut dhe mungesa e madje mund të çojë në anemi.


Malabsorption dhe mund të shërohet plotësisht, ndërsa vitamina tjera dhe minerale është më pak e zakonshme, por mund të shkaktojë:
• spazma e muskujve dhe dhimbje (kalcium, magnez);
• gjakderdhje (vitaminë K);
• osteomalacia (vitaminë D);
• inflamacioni ose ulcers në gojë (dështimit multivitamin).

Për shenjat e malabsorption dhe ushqimore mungesa, një numër të testeve diagnostike, duke përfshirë:
• X-ray të zorrëve të vogla duke përdorur pezullimin barium;

• biopsia e duodenale dhe zorrë e vogël;
• vizualizimi i pankreasit nga ultrazërit ose CT.

Kryer edhe teste të shumta të gjakut dhe mund të shërohet plotësisht për të përcaktuar nivelet e caktuara të ushqyesve dhe zbulimin e anemisë. Teste të tjera për të vlerësuar nivelin e thithjen e disa ushqyesve. Këto përfshijnë përcaktimin përmbajtje yndyrë në feces dhe thithjen e Artit kërkimore vitaminë. Mukozës dhe mund të shërohet plotësisht sindromi malabsorption, përshtatur për thithjen e ushqyesve nga ushqimi. Ajo formon shumë folds.

Shumica e ushqyesve zhytur në zorrë e vogël. Enzimat lëngje ndihmon tretjen e ushqimit prishen tre substrate kryesore ushqimore - yndyrna, proteina dhe karbohidratet - me formimin e molekulave mund të kalojë nëpër epitelin e Mukoza, dhe pastaj të hyjnë në enët e gjakut të murin e zorrëve. Madhësia e molekulave të vitaminave dhe mineraleve i lejon ata që të absorbohet pa copëtim. Sindromi malabsorption është shkaktuar nga dëmtimi i mukozën e zorrëve, shkelje komponent ndarjes së ushqimit ose patologji të funksionit kontraktil së murin e zorrëve. Ekzistojnë tri grupe kryesore të shkaqeve të kësaj gjendje:

• traktit gastro-intestinal;
• Kirurgji zorrë dhe radioterapi;
• rritja e tepruar e microflora zorrëve në të moshuarit ose kundër diabetit.

Sëmundje e traktit gastrointestinal


Duke sëmundjeve që lidhen me sindromin malabsorption përfshijnë:

• semundja Crohn - çon malabsorption vitamin B12;
• sëmundje celiac - shkakton dëme në zorrë dhe për këtë arsye malabsorption e ushqyesve;
• giardiasis - një sëmundje infektive të zorrëve të vogla shkaktuar nga një parazit Giardia Lamblia;

• cryptosporidiosis - një infeksion që mund të hyjnë në trupin me ujë të ndotur;
• sëmundjet e pankreasit (pancreatitis kronike shpesh) epërsinë në prodhimin reduktuar të lëngut pankreatik, i cili luan një rol të rëndësishëm në tretje; shpesh i shoqëruar nga malabsorption e ushqyesve, sidomos yndyrna. Shkaku më i zakonshëm i pancreatitis kronike është alkoolizmi;
• Sëmundja Whipple është - një sëmundje e rrallë infektive shoqëruar me ethe, humbje peshe;

• tropikale sprue - një sëmundje e rrallë infektive që prek banorët dhe vizitorët në vendet tropikale. Pacientët të cilët kanë pasur një operacioni për të hequr një pjesë e madhe e zorrë e vogël, mund në një farë mase ka humbur kapacitetin për thithjen e ushqyesve. Megjithatë, rezervat adaptive zorrëve të lejojë që ajo të funksionojë siç duhet edhe kur ju hiqni më shumë se 50% të gjatësisë së saj. Malabsorption dhe sindromi mund të shërohet plotësisht malabsorption mund të jetë rezultat i terapisë rrezatuese në tumore malinje, lokalizuara sidomos në zonën e legenit, që shpesh çon në inflamacion dhe fibrozë e zorrëve. Normalisht pjesa e sipërme e zorrë e vogël përmban një sasi të vogël të baktereve dhe pothuajse gjithmonë bosh për shkak të peristaltikës. Zvogëlimi i intensitetit të lëvizjeve peristaltic zorrëve, si të moshuarit, kundër diabetit apo anomalitë strukturore, nxit rritjen jonormale e baktereve në zorrë e vogël, e cila zakonisht banojnë zorrë të mëdha.