A kam nevojë për të matur presionin


Krye të këtij neni lexoni këtu
Presioni i lartë i gjakut është quajtur vrasës i heshtur, sepse shpesh ju nuk e ndjeni simptoma
Problem
Në një nga pesë njerëz presionit të lartë të gjakut. Presionin e lartë të bëhet një problem kur ne moshe, shumë popravlyayemos apo pije dhe duhan. E karakterizuar shpesh nga tensioni i lartë për ata që paraardhësit e të cilëve i përkasin grupit të afro-Karaibe popullsisë dhe familja e të cilit anëtarët e vuajtur edhe nga tensioni i lartë.
Instituti Kombëtar i Shëndetit dhe cilësisë së kujdesit klinik, tha se në qoftë se ju jeni mbi 40 dhe ju nuk keni për faktorët e rrezikut, ju duhet të kontrolloni tensionin çdo pesë vjet. Në qoftë se faktorët e rrezikut ekzistojnë, kontrolloni presionin e kërkuar në vit.


Por në qoftë se ju prisni për fillimin e simptomeve dhe pastaj të matur tensionin e gjakut, pastaj harrojnë për të. Nuk është çudi presioni i lartë i gjakut është quajtur vrasës i heshtur, është që asnjë simptomë e presionit të lartë. Dhimbje koke, rovotechenye në hundë dhe marramendje të ndodhë vetëm në presion shumë të lartë. Ndërkohë, tensioni i lartë ka një efekt negativ mbi veshkat tuaja, zemrën dhe organet e tjera, duke rritur rrezikun e sulmeve në zemër, tru dhe dështimi i veshkave. Treguesit e presionit të varet se si ju ngushtuar arteriet dhe sa duhet të punojnë në zemër të pompimit të gjakut nëpërmjet tyre. Presioni është i matur në milimetra të merkurit, shkurtuar mmHg. Art. dhe regjistruar dy dimensione. Për shembull, presion normal është përcaktuar si 14090. Numri i parë tregon presion systolic, dmth presionin e gjakut në arteriet kur zemra është pompuar gjak. Presion diastolic, shifra më e ulët është presion systolic pasi indeksi tregon presionin kur zemra qëndron dhe ri-mbushur me gjak. Në trajtimin e presionit të lartë të gjakut për të ulur detyrën e saj kryesore për 13.585 lexime.


Dilemë
Ju mund të mendoni se është më mirë për të lënë tensionin tuaj vetëm. Nëse ju zakonisht mendoni se ju nuk keni faktorët e rrezikut, nuk do të ndodhë që kur lexime matur presioni do të jetë i lartë, sepse vetë procesi për ju - të theksojnë? Nuk do të këtë të çojë në atë jetë që ju duhet për të marrë tableta? A janë këto tableta të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës? Nëse ju e dini të gjithë faktorët e rrezikut në rritje presion, pse nuk parandalojnë sëmundjen, filluan të ushtrojnë dhe të ndjekin një dietë të shëndetshme?

Vendim
Problemi i dëshmive të rreme të vërtetë ekziston. Edhe matjen e presionit në zyrën e mjekut mund të jetë i pabesueshëm. Afërsisht një në katër njerëz të cilët kanë qenë të diagnostikuar me presionin e lartë të gjakut, mjeku shkruan "hipertensionit "pallto të bardhë". Kjo do të thotë se njerëzit kanë rritur presionin për shkak të stresit. Njerëzit me indikatorët e presionit të matur presion 14.090 pacientët e jashtëm duke përdorur pajisje të posaçme që mat presionin automatikisht çdo dy orë. Pacienti ishte vënë në një pranga veçantë që automatikisht inflates dhe dërgon certifikatën në pajisjen e vogël që ndodhet në dore tuaj ose rreth belit.

Nëse jeni të matur ndërtesën presion dhe shifra janë më shumë se 13 585 ju do të duhet të ekzaminohet nga një mjek për praninë e sëmundjeve të zemrës. Nëse ky presion është mbajtur për disa vjet, atëherë ndoshta ju tashmë e dëmtuar të zemrës apo veshkave, atëherë ju mund të ofrojnë për të marrë medikamente, dietë dhe të kryejnë ushtrime per te cliruar tensionin dhe të sjellë performancën në vlerat e 13.585 dhe më poshtë.
Në qoftë se ju vendosni për të marrë pilula për të parandaluar sulmin në zemër dhe infarkti ju duhet të dini se sa njerëz kanë nevojë të marrin pilula për të parandaluar sëmundje një person. Por ju nuk keni nevojë për këtë informacion, nëse ju e dini se çfarë ju duhet faktorët e rrezikut personale, të tilla si trashëgim. Hulumtuesit vlerësojnë se 700 njerëzit duhet të marrë ilaçe për të parandaluar sulmin në zemër ose goditje në tru çdo vit. Për presion jashtëzakonisht të lartë, kjo shifër bie në 15. Për njerëzit mbi 60 vjeç, kjo shifër është 18.

Si presion matje jep një lexim mjaft të saktë, kështu që përveç që ju do të dini se si të trajtohen, pastaj shkoni dhe të matur presionin, kur ju jeni 40 - nuk gjëja më budallaqe që ju mund të bëni.