Sa e rrezikshme variçe venat në këmbë


Nëse shkalla më e lartë e ulët e sëmundjes deje manifestuar veten, është e nevojshme për të trajtuar sëmundjen. Komplikimet e kësaj sëmundjeje është shumë serioze dhe në mënyrë të konsiderueshme me cilësi të pengojë të jetës. Valvulave të veçanta në venat e këmbëve nuk e lejojnë të gjakut të ngecë në vend, të kontribuojnë në qarkullim saj uniform të gjakut dhe nuk e le poshtë. Kur ndryshimi patologjike valvulave gjaku fillon të zbresë, ndenjur në gjymtyrë të ulët - këmbët, këmbëve dhe këmbët, manifestohen simptomat e sëmundjeve kronike, të quajtur varices. Këmbët janë formuar zgjerimin Bursiform e qumështit deje qartë blu "gjarpër". Venat zgjeruar, njësitë e formuara. Nëse në fillim të sëmundjes është më shumë defekt kozmetike, atëherë përkeqësimi i lëkurës mbi nyjet përflakur, ka dhimbje. Në manifestimet e jashtme të sëmundjes, pacienti ndjen trishtim në këmbë, pulsation, rënduar gjatë natës. Venat me variçe janë të klasifikuara si primar dhe sekondar. Në fazën fillestare të ndryshimit sëmundjeve vlen vetëm për venat sipërfaqësore që shtrihen nën lëkurë shallowly. Është e shëmtuar, por jo më shumë. Në këtë fazë të sëmundjes mund të ngadalësojnë, të rregulluar me një dietë të veçantë dhe të ushqyerit shkarkohen gjymtyrët më të ulët nga stresi i panevojshëm. Sëmundje shumë të ngadaltë mjete të tilla e pamundur, por progresi është i ngadalshëm - ajo yyazytsirno.


Në fazën e mesme të shqetësimeve patologji sëmundjes tashmë venave të thella. Shpesh kjo është për shkak të defekteve të sistemit venoz. Shkaku i venave sëmundje e gjymtyrë të ulët shumë faktorë. Kryesorja në mesin e tyre përfshijnë predispozitë gjenetike për sëmundje. Dobësia e murit venoze është e trashëguar. Dhe jo domosdoshmërisht në një vijë të drejtë. Në gratë, paraqitja e ndikimit variçe kryesor ka veshur këpucë me takë që krijon ngarkesë shtesë mbi gjymtyrët më të ulët. Sëmundja mund të ndodhë në një kohë kur një grua fillon menopauza. ndryshimin e hormoneve. Në përgjithësi, më shumë gra vuajnë nga varices. Në burra ajo është gjetur në 2 herë më pak. Ndikon në pamjen e aktivitetit variçe intensive fizike, mënyrë jetese i ulur, një situatë të pakëndshme që shkakton stanjacion e gjakut - për shembull, puna në të cilën duhet të qëndrojnë vazhdimisht. Mosha, obeziteti, prania e sëmundjeve endokrine, sëmundje kronike të mëlçisë - këta faktorë janë të favorshme për zhvillimin e sëmundjes. Në njerëzit shumë të rinj ndryshime patologjike mund të shkaktojnë Valvulave venoz mesazh hapur në venat dhe arteriet e gjymtyrëve të ulëta, të quajtur fistulat. Nëse ju mendoni se sëmundja do të kalojë venë veten dhe të fillojnë sëmundje, ajo mund të japin komplikime të rënda. Pranë këmbë të ulët si rezultat i stagnimit të gjakut, duke shkaktuar dhimbje të vazhdueshme dhe kruajtje, pezmatim të ndodhë që mund të zhvillohet në ekzemë. Duke u bashkuar me inflamacion infeksion fungale të lëkurës, dhe ekziston rreziku i ulcerat trofik. Ulcerat trofike të ndikojnë dukshëm në cilësinë e jetës - dhimbje konstante ndërhyn me gjumë normalisht lëvizë. Proces shumë i gjatë shërimit të tyre. Shumë shpesh ka thrombophlebitis - inflamacion i murit të venave dhe në lumen formuar trombo - mpiksjes se gjakut. Dhimbja është konstante kur ecin në fazën akute të rritjes së temperaturës së trupit. Kur venat këputje, e cila shkakton gjakderdhje pa ndihmë profesionale mjekësore është i domosdoshëm. Pavarësisht praktikisht nuk ka gjakderdhje të tillë ndalet. Shkoni te mjeku - kirurgët enëve të gjakut - mundësisht në fazën e parë të një sëmundjeje në manifestim të jashtëm të simptomave. Identifikimi varices me inspektim vizuel, duke përdorur prekje dhe për të përcaktuar fazën e sëmundjes dhe të përshkruajnë trajtim efektiv, përshkruajnë sondazheve komplekse. Ai kthehet i dyfishtë skanimi - Ultrasonografi venoz dhe kontrast venography. Gjatë ultrazërit përcaktuar praninë e clots gjakut në venat, shkallën e venoz qenët i qartë dhe venat extension venography dhe përcakton shkallën e qenët i qartë i venave për gjak. Kohët e fundit venohrafyyu përshkruara rrallë. Në fazën e avancuar të trajtimit të merret me variçe kirurgjisë, por derisa sëmundja është në fazën fillestare, nuk kishte asnjë ndryshim jonormal në venat e thella, ju mund të bëni pa kirurgji. Nuk ka sëmundje të avancuar trajtohen nga compression dhe nëpërmjet përdorimit të drogës. Fasho elastike ngarkuar që rrisin tonin venoz, duke rezultuar në rrjedhjen e përmirësuar të gjakut në gjymtyrë të ulëta, dhe pneumomassage, e cila gjithashtu përmirëson qarkullimin e gjakut dhe heq edemë në lidhje me metodën e trajtimit compression. Droga përdoret për të ndaluar venat sëmundje e gjymtyrë të ulët të përfshijë vetotonyky - substanca që përmirësojnë rrjedhjen e gjakut venoz; Droga përshpejtuar microcirculation dhe hedh lëng gjakut; painkillers; droga anti-inflamator. Metodat efektive të luftuar sclerotherapy sëmundje - venë zgjeruar "rrinë së bashku", duke futur Lumen veçanërisht hollë gjilpërë përgatitjen e tij të veçantë; dhe kirurgjia lazer. Pas metodën e fundit në lëkurë pas 2 - 3 javë nuk është edhe dhëmbëza, dhe mund të kthehet në një jetese aktive. Me moderne venat me variçe mjekësi në këmbë jo vetëm mund të shërohet, por edhe për të eliminuar gjurmët e sëmundjes. Gjëja kryesore - koha për të parë një mjek, pa pritur për komplikime.