Çfarë gargarë me anginë


Angjinë - një inflamacion i indeve të faring, ku zakonisht trupi "sulmuar" streptokokeve. Pectoris ndodh virus, por ajo është shumë raste të rralla.
Të hequr qafe këtë sëmundje infektive në mënyra të ndryshme - antibiotikët përdorimit, sprays për ujitje lokale, antipyretics, TEAS bimor, etj, por themelet e trajtimit, natyrisht, është duke marrë ato pije të bollshme të ngrohtë dhe gargarë.
Shpëtoj e mikrobeve duke përdorur pije - një mënyrë shumë efektive, ajo ndihmon trupin që redukton numrin e baktereve, kështu që nëse ju nuk e injorojnë trajtimet themelore, ju mund të përshpejtojë shërimin dhe për të parandaluar komplikimet.


Purulent pectoris - gargarë?


Gargarë me anginë duhet të jetë 15.2 çdo orë për ushqim. Zgjedhja e një çështje preference personale, për shkak të Streptococcus ndjeshme për shumë drogë dhe para. Ju gjithashtu mund të kombinohen radhë të drogës me ilaç popullore për të mos mbingarkoj organizmin me mjete kimike. Nëse sprays trajtimit janë përdorur, atëherë ndiqni skemën e mëposhtme:

 • Gargling.

 • Ngrënia, pirja.

 • Ujitja llak fyt.


 • Kjo është një skemë e madhe kundër zhvillimit të baktereve.

  Furatsillina
  Gargarë me angina furatsillina - jo një gjë e lehtë kur duke përdorur tabletë. Ata gjatë për të shpërndarë në ujë, kështu që në qoftë se ato janë përdorur për zgjidhje, copëtuar parë 1 tabelë., Hidh një gotë me ujë të vluar dhe i hedh pluhur rezulton. Në pectoris rënda duke përdorur Tabelën 1. 1/2 filxhan ujë.
  Përdorni zgjidhje përgatitur ujore është shumë më e lehtë - ajo holluar në sasi prej 1: 5000 dhe i gatshëm për përdorim.
  Chlorhexidine
  Gargarë me angina chlorhexidine - një nga më të popullarizuar do të thotë është e njohur antiseptik, e cila është përdorur në fusha të gjerë të mjekësisë. Avantazhi është e qartë: ajo është një lëng pa ngjyrë që është në kontakt me mukoza nuk është djegur, dhe kjo është një mundësi e rëndësishme për ata me dhimbje shumë të lënduar. Dy mungesa e rëndësishme e chlorhexidine - kjo në asnjë mënyrë nuk mund të gëlltiten dhe hidhërim paholluar hap rrugë.

  Përqendrimi korrespondon me pije - 01% dhe 02%. Tretësirë ​​ujore e chlorhexidine gatshme për përdorim: Hidh në një enë një lloj mjet në gojën tuaj dhe shpëlarje 5 minuta.
  Propolisi
  Gargarë me tretësirë ​​Propolisi angina po aq efektive, por një mjet. Ajo është ideale për shpëlarje në ditët e sëmundjes, sepse jo vetëm që ka antiseptik, por edhe pronat e shërimit. 15 pika e Propolisi tretësirë ​​alkoolit shpërndajë në një gotë me ujë të ngrohtë dhe një do të thotë gati.
  Sode
  Gargling me sode buke me anginë të njohur që nga kohërat e lashta, por ende relevante. Kjo është mënyra më e thjeshtë e sjellë lehtësim sëmundje tjetër ditë, dhe nëse zgjidhja sode shtoni 1 ch. L. kripëra, atëherë ajo do të jetë edhe më mirë, sepse këto janë dy fonde serioze sanitization. Por minus shtimin e kripës, sepse ajo, ndryshe nga sode, një djegie dhe mund të djegur dhimbje të fytit.

  Pra, për t'u përgatitur për gargling sode, derdh një gotë 1-2 h. Litër. sode dhe plotëso atë me ujë të valë.
  Supë kamomil
  Për të zbutur mucous me bajame, fyt pije kamomil - krijoj një çaj qese çaj farmaci kamomil (ju mund të përdorni qese bar, por ajo është më e shpejtë), për të bërë një çaj kamomil të fortë. Le të qëndrojë, ndërsa i ftohtë për 20 minuta, pas së cilës ata mund të gargarë.
  Vodkë
  Nëse fytit gargarë vodka - një hap të rrezikshëm, sepse ju mund të djegur Mukoza, i cili është tashmë i ngacmuar. Por në qoftë se kërcënimi i të ardhmen rrit dhimbjen nga gargling vodka nuk do të ndalet ju, dhe nëse ju nuk merrni pilula, ju mund të shkoni dhe të marrë këtë hap. Për pije vodka nuk është holluar. Megjithatë, është e sigurt të them, sipas mjekëve që gargling vodka më efektive në ngrohjes krem ​​për trupin dhe dezinfektimin e laring. Kur një plagë vodka gargarë fyt nuk është e nevojshme, sidomos kur antibiotikët janë përdorur.