Burrat tredhje e lehtë, të sigurt dhe nën-shfrytëzohen metoda


Vazektomi (tredhje mashkull) - metodë të sigurt dhe me kosto-efektive se ligation Tubali tek gratë, por, për fat të keq, janë përdorur shumë rrallë.


Çdo gjë që ju duhet për tredhje - një prerje të vogël dhe të vogël birë që kryhet nën anestezi lokale. "Vazektomi tani - kjo është metoda më e sigurt, e thjeshtë dhe me kosto-efektive të kontracepcionit," - thotë Dr. Edmund Sabenyh, Drejtor i lindjes së fëmijëve njeriut, është i bazuar në Qendrën Mjekësore të Cleveland.


Për fat të keq, kjo metodë është përdorur rrallë. Vetëm 500,000 amerikan mbajti ndërhyrjen këtë vit. Kjo është gjysma e numrit të operacioneve të kryera në ligation e tubave fallopiane tek gratë, pavarësisht nga fakti se manipulimi i trupit të femrës janë 3 - 4 herë më të shtrenjta, kërkojnë anestezi të përgjithshme dhe depërtimit në zgavrën e barkut, dhe rreziku i komplikimeve nuk është e madhe, por ende e pranishme.
"Nuk është pohim i sëmurë kirurg vozyaschemsya në bark me një bisturi, i cili frikëson edhe burrat më të guximshëm", - tha Dr Mark Goldstein, Drejtor i Mashkull riprodhues Mjekësisë dhe Kirurgjisë Weill Medical College, i cili është i bazuar në Universitetin Cornell në Nju Jork.

Përveç kësaj, ka një pamje të gabuar, otbyvayuschaya gjueti kalojnë një procedurë të tillë në shumicën e pacientëve të mundshme pas ndërhyrjes reduktuar prodhimin e testosterone të tillë në një njeri, i cili në mënyrë të pashmangshme ndikon jetën e tij seksuale.

Pavarësisht mendimit të vendosur në SHBA, në vende të tjera situata është disi e ndryshme. Sipas Dr Sabenyh, pothuajse gjysma e grave në Zelandën e Re, pas 50 vjet janë vazektomi (në krahasim me SHBA, ku vetëm një 6oy). Në Kanada, Kastrimi mashkull përhapur se ligation Tubali për gratë.

Ekspertët shpresojnë se zhvillimet e fundit në këtë fushë do të ndihmonte në largimin frikën shumica e njerëzve. Metodat moderne vazektomi , është kryer pa përdorur një bisturi, u zhvillua në Kinë në vitet 1970, dhe tani është përhapur në SHBA. Ndërsa Kastrimi tradicionale bërë prerje të vogla në të dy anët e scrotum, të izoluara dhe të lidhura vas deferens, e cila shkon spermës gjatë ejakulimit. Me teknikë të re të gjitha manipulimet janë kryer duke përdorur hala hollë. Kirurgët janë kanalet ejaculatory përmes lëkurën e scrotum. "Gjetja Strait, ne bëjmë punctures të vogla në rajonin e tyre", - tha Dr Philip Vertmen, Drejtor i vazektomi dhe Mjekësisë femra Riprodhues në Los Anxhelos. Vrima mund të zgjerohet butë nga topit përgjatë enëve të gjakut, në vend të një bisturi për të shkurtuar të gjitha shtresat. Kështu, humbja minimale e gjakut. Përdorimi i instrumenteve të veçanta kirurg tërheq kanalet ejaculatory dhe kryqe e tyre.

"Pas pak edhe disa burra nuk mund të i imët Vendi i manipulimit, punctures tilla të vogla janë bërë," - tha Dr Goldstein, i cili u bë eksperti i parë perëndimor, i cili vizitoi Kinën dhe ka studiuar atë operacion të re të pajisjeve. Krahasuar me kirurgji tradicionale, një teknikë të re është i lidhur me humbjen e më pak e gjakut, dhimbje më pak postoperative dhe rimëkëmbjen e hershme pas operacionit. Përveç kësaj, ajo merr më pak kohë: pak më shumë se 10 minuta në duart e një profesionist kompetent.

Përkundër faktit se operacioni standardi është ende përdoret gjerësisht, është duke u mësuar në universitete mjekësore teknikën e kirurgjisë minimalisht invazive, në mënyrë që situata aktuale së shpejti do të ndryshojë.
Për të qetësuar më e njerëzve "të butë", disa mjekë filluan të refuzojnë painkillers hyrjes në scrotum me një gjilpërë, duke përdorur pajisje të veçanta që japin barna me lëkurën e scrotum nën presion të lartë. "Shumë njerëz kanë frikë të injeksioneve, edhe pse përdoret gjilpërë e hollë në mënyrë që pricks pothuajse nuk dukshme", - thotë Dr. Vertmen. "Painkillers mbledhur presion eliminon theksoj këtë pikë, edhe pse duartrokitje zë që i jep pajisjen, sipas disa pacientë, jo vetëm shumë i mirë."

Suksesi i kirurgjisë nuk varet se si ejaculatory kanalet jashtë, por se sa mirë ata janë të lidhur. Kirurgët përdorin teknika të ndryshme për të spermës nuk dalë në mënyra të tjera, pasi të bllokuar kanalet. Në largimin e një zonë të vogël të gypit, rreshtim brendshme koahulyuyutsya pushoni fusha, ata klyppyruyutsya dhe të ndara.
Sipas Dr Sabanyha, incidenca e shtatzënisë paparamenduara në vitin e parë pas tredhjes është 1 në 1000 raste. Dhe shpesh, kjo pacientët gabim nuk abuzojnë teknikave të ndërhyrjes. Që spermës pas procedurës disa kohë mund të ndahen në pacientë të tillë rekomandojnë përdorimin e kontraceptivëve për disa muaj, për aq kohë sa ky studim nuk ka treguar se spermë nuk përmban spermës gjallë. Shumica e njerëzve nuk do të bëjë asnjë ankesë. Për fat të keq, studimet e kryera në vitin 2006, në Qendrën Mjekësore të Cleveland, i cili përfshinte e 436 pacientëve pas vazektomi tregoi se vetëm tre nga katër burrat janë të nevojshme teste, dhe vetëm 21% e pacientëve të rekomandojë testimit të përsëritur për të marrë 2 rezultate negative.

Author: Peter Jaret, 27062008 The New York Times, Shëndeti Guide