Pse kanë një dhimbje koke në ballin Çfarë ndodh nëse ballin dhemb
Dhimbje në ballin mund të tregojnë për sëmundje të ndryshme. Për shembull, pezmatimi i sinuseve, problemet dentare, alergji, migraines, stresi mund të jetë një shkak për dhimbje në ballin.

Çfarë sëmundje mund të shkaktojnë ankesat e pacientit se ata kanë një ballin lënduar

Shkaqet e dhimbjes në hollin mund të jenë:

1. Dhimbje koke, që rezultojnë nga stresi të tepruar mendore apo lodhje. Masë e tillë dhimbje nga qafa tek zverku, zona e përkohshme, subjekt i një apo të dy sytë. Dhimbje koke të tilla në ballin mund të kombinohet me një humbje të koordinimit, marramendje, vjellje. Burimi siklet është e vendosur në pjesën e prapme të kokës dhe qafës, ajo mund të zbulohen lehtë me prekje. Kjo dhimbje mund të përshkruhet si shtypëse, budalla, ai është shoqëruar nga një ndjenjë e ngjeshje apo, duke shpërthyer të hapur. Në mënyrë tipike, dhimbja është e përqendruar rreth kokës, në ballin dhe sytë, në rajonin e përkohshme dhe zverku. Shumë pacientë thonë se kreu "në qoftë se presioni kapak të shtrënguar."


Dhimbje koke të tilla në ballin e shkaktuar nga muskujt e tepruar qafë tensioni dhe muskujt e kokës, e ndjekur nga ndjeshmëria në rritje dhimbje. Shkaku i dhimbjes mund të zgjatet tensioni apo stresi. Pacientët ankohen se ata dhembje ballin, zakonisht vuajnë nga ankthi apo depresioni, ata kanë probleme psikologjike.
2.
Sinuziti mund të jetë arsyeja që pacienti ka ballin të fytit. Në këtë rast, pacientët njoftim tensionin ose siklet në sinus prekur, i shoqëruar nga përkeqësimi i frymë përmes hundës. Pacienti vërehet fotofobi, lacrimation, shkarkimin nazale, në anën e prekur hundën e thyer. Dhimbja është nganjëherë ndjehet si të përhapur, nuk ka vend të veçantë, dhe nganjëherë të përqendruara në rajonin e ballit dhe të përkohshme dhe shfaqet rregullisht në të njëjtën kohë. Temperatura e trupit në këtë mënyrë zakonisht rritet, shpesh ethe.

3. Arsyeja se pacienti ka një dhimbje koke në ballë mund të rritur presionin intracranial. Dhimbje e tillë është gjetur shpesh në ata të cilët kanë një tendencë për të rritur ose ulur në presionin e gjakut.
Në këtë rast, dhimbja mund të karakterizohet me shkallë të intensitetit të ndryshme dhe të ndodhin në ballin, zonën tokësore dhe zverku ose mbuluar gjithë kokën. Kështu, një reduktim ose rritje në presionin e gjakut (për shkak të ndryshimeve të motit, lodhje, stres), të shoqëruara me dhimbje koke.

4. sinusit gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje në ballin (sidomos në mëngjes), përkeqësim të frymëmarrjes hundës dhe shkarkimin nazale nga flegër prekur. Dhimbje shpesh shumë të mprehtë, nevralgji kujton. Në disa raste, sinusit shoqëruar me fotofobi, dhimbje në sy dhe një shkelje e erë. Pacientët thonë se dhimbja është ulur pas sinus pastrimin dhe intensifikuar përkeqësim si dalje. Gripi akute sinusit karakterizohet nga ethe, ndryshojnë tonin e lëkurës e sinuseve, mjekët gjithashtu regjistrojnë praninë e edemë dhe ënjtje në ballin dhe qepallë e sipërme që lindin si pasojë e shkeljes së qarkullimit lokal të gjakut.

5. Shpesh ankesat e pacientëve se ata kanë një dhimbje koke në ballë të lidhura me inflamacion të membranave të ballore dhe sinuseve ethmoid, dhe zhvillimin e pezmatim nervi apo nevralgji të degës së parë të nervore trigeminal. Dhimbje tilla lind ne formen e sulme, ndersa temperatura e trupit mbetet normal mukusit dhe nazale çlirohen. Sulmi mund të shoqërohet me lacrimation, skuqje e ballit, ndjesi të dhimbshme që ndodhin kur presion mbi vetull.
6. Infeksioni mund të shkaktojë dhimbje të ndryshme, por më shpesh pacientët ankohen për dhimbje koke të forta. Kjo dhimbje ndodh gjatë dehje dhe ethe. Pacientët e përshkruajnë atë si një dhimbje e shurdhër në ballin.

Shpesh, dhimbje koke të rënda ndodh kur tyfah, malaries.
Meningjiti akut është shoqëruar shpesh me një dhimbje koke të mprehtë dhe të vjella dhe sindromi meningeal (e ashtuquajtura triadë e simptomeve të meningjitit).
Gripi zakonisht shoqërohet me dhimbje në ballin, tempujt dhe harqe vetull. Këto dhimbje janë shoqëruar fillimisht nga sëmundje dhe dobësi, të dridhura, dhimbje të muskujve dhe një ndjenjë e dobësisë. Pacientët ndonjëherë sytë e dhimbshme të lëvizur, të transferojë shkëlqim verbues. Ata ankohen për kollë dhe "kruarje" kafaz i kraharorit (tracheitis).

Ethe ethe tropikale gjithashtu shkakton dhimbje koke të rënda që janë natyra retroorbytalnыy, ajo shoqërohet me dhimbje në muskuj dhe nyje.
7. dhimbje e papritur e njëanshme e ndjenja gurgullimë që përhap në ballin dhe sytë e quajti rreze apo grup. Këto dhimbje të shkaktojë dhe sytë e përlotur kuqe. Ato zakonisht ndodhin në meshkuj më shumë se 30 vjet, shumica e pacientëve kanë varësinë ndaj nikotinës. Provokojnë një sulm mund të filloni cigare, gotë alkool apo ndryshimit të klimës. Dhimbje të padurueshme trare, ata torturojnë njerëz natën dhe ditën, duke marrë ilaçe dhimbje të sjellë lehtësim për një kohë të shkurtër. Deri tani e diskutueshme në lidhje me natyrën e dhimbjes, por roli kryesor është luajtur nga problemet me enët e gjakut, si në rastin e migrenë, i cili është i shqetësuar aktualisht shumë gra.

8. Migrenë shoqëruar me dhimbje të papritur, intensive, pulsating dhe të njëanshme në ballin dhe tempuj, u jep të gjithë pushtetin në rajon dhe zverku rajonin e syrit. Sulmet e përsëritura herë pas here migrenë janë të shoqëruara shpesh me nauze dhe vjellje. Kjo sëmundje është e trashëguar shpesh.
9. Mononatryevыy hlyukamat dhe shtojcave tjera dietë mund të shkaktojnë dhimbje në ballin.
Çfarë ekspertët do të ndihmojë të përcaktuar shkakun e dhimbjes në hollin:
Vetëm një mjeku me përvojë mund të përcaktojë shkakun e dhimbjes në ballin. Në disa raste, një mjek, dentist, neurolog i përgjithshëm otolaringolog dhe duhet të bëjë një diagnozë së bashku. Identifikimi shkakun e dhimbjes vetëm mund profesionale, por në fuqinë tuaj për të lehtësuar dhimbjen për herë të parë pas paraqitjes së saj.