Pse shkakton dhimbje dhemb fshikëz e fshikëzës
Dhimbje në fshikëz - një simptomë që shoqëron sëmundje të etiologies ndryshme. Me siguri kjo është një manifestim i sëmundjes së trupit, por të rrezatojë dhimbje në këtë fushë gjithashtu mund të në sëmundjet e prostatës, veshkave, uretrës dhe uretër, sistemi riprodhues, kërbishtin.
Prandaj është e nevojshme për hetim të plotë për të gjetur dhimbjen shkakton. Në qoftë se kjo nuk qëndron në gjendjen e fshikëzës, ju duhet të plotësoni anketën.
Nëse vuani nga sëmundjet kronike në fushën, që dhemb fshikëzës, mund të tregojë një shkallë të konsiderueshme të dëmtimit të organeve. Natyra e dhimbjes mund të jetë e përhershme ose e lidhur me aktin e urinimit. Dhimbja është ndjerë në legen në zonën pubike. Kur dhimbje gjatë urinimit mund të përkeqësohet për shkak të shtrihen nga muret e fshikëzës dhe zakonisht arrin kulmin e saj në fund të aktit. Nëse është kështu, ndoshta diagnostikimin inflamacion akut të fshikëzës. Nëse dhimbja e lidhur me lëvizjen e njeriut dhe të largohem kur pacienti është i qetë, është e mundur për të dyshuar praninë e gurët e fshikëzës që po ndryshojnë pozicionin e tyre gjatë aktivitetit fizik, plagosë muret tashmë përflakur mukoze të trupit.Sëmundjet që shkaktojnë dhimbje në fshikëz:
Patologjia e fshikëzës.
Uretër Patologjia dhe uretrës.
Sëmundjet e veshkave.
Inflamacion të prostatës.
Procesi inflamator në uretrës.
Pezmatimi i organeve pelvike në femra. Nëse gratë janë shpesh fshikëz lënduar, sëmundjet e sistemit nxjerrës përveç sugjeron inflamacion të sistemit riprodhues. Prandaj, kur iu referuar gruas urolog gjithmonë merr një rekomandim për një zyrë gjinekologjik konsultimit të përjashtojë një diagnozë të mundshme.

Pezmatimi i coccyx.

Foto klinike e dhimbjes në fshikëz
- Dhimbja që nuk është e lidhur me urinim dhe atje me rritjen e aktivitetit fizik apo, për shembull, duke tundur në transport, tregon zhvillimin e urolithiasis. Moving në zgavrën e gurët e fshikëzës dëmtojë murin e tij, duke shkaktuar dhimbje. Meshkujt, sidomos në moshë të re, dhimbje në këtë sëmundje jep penis glans. Prandaj është e nevojshme për të përjashtuar formimin e gurëve në fshikëz, nëse fëmija ankohet për këtë lloj dhimbje pa ndryshime të dukshme në gjendjen e kokës (phimosis, balanoposthitis, etj). Në këtë rast, testimi i detyrueshëm në spital. Prania e gur në fshikëz është shënuar zakonisht nga pamja e leukociteve urinës dhe eritrociteve. Dhimbje të jashtëzakonshme forca në fshikëz dhe mbajtjen akute urinare mund të zhvillohet në adenomës prostatës urolithiasis komplikuar. Kjo është shpesh për shkak të lumen mbivendosje konkrementom të uretrës. Natyra e dhimbjes me një të rënda se pëlqimet e pacientit për çdo rezultat, madje edhe në kirurgji, vetëm për të hequr qafe burimin e dhimbjes. Size presion fshikëz përmbajtjes rritet, shënimet e pacientit në urinim të fortë dhe të pafrytshme. Gjithashtu shpesh dhemb fshikëzës në pacientët që vuajnë malignancies intensivisht në rritje.

- Dhimbje në fshikëz gjatë urinimit mund të jetë rezultat
cystitis origjinë të ndryshme. Nëse pacienti ka inflamacion përhapur e mukozës së fshikëzës, në rritje siklet me rritjen e presionit Madhësia fshikëzës ndërton në urinë atë. Ajo është e vendosur në fazën më akute të në fund të urinimit dhe menjëherë pas saj, pas valë për plotësimin e mëtejshëm të fshikëzës. Në rastin e formave komplekse të dhimbjeve cystitis Haunts një pacient pothuajse vazhdimisht. Shkurtër-term dhimbje ndodh në fund të urinimit, zakonisht tregon një cystitis sheechnыm sëmundje. Kur urinim dhe disa kohë pas muskul unazor të fshikëzës dhe uljen fuqishëm irriton mukozën përflakur. Simptomet kryesore të cystitis është një rritje e urinimit, dhimbje me të, përmbajtja purulent në urinë.

- Dhimbje në fshikëz, e cila manifestohet gjatë urinimit mund të jetë një tsistalgii simptomë. Simptoma të tjera janë gjithashtu të ngjashme me efektet e cystitis, por simptomat subjektive fundit luan simptoma kryesisht subjektive të cystitis, por në këtë rast mungon ose i pranishëm në shkallë shumë të vogël të inflamacionit të fshikëzës. Gjithashtu, nuk ka shenja të piuri. Megjithatë dhimbshme megjithatë mund të jenë mjaft serioze. Tsistalgii diagnostikuar nga ankesat e simptoma të ngjashme me cystitis, dhe në mungesë të ndryshimeve të mësipërme janë zakonisht gjatë cystoscopy.

Në gratë, dhimbje në fshikëz shpesh shkaktohet nga problemet në sferën seksuale. Në veçanti, këto procese inflamatore të tilla si perymetryt, adnexitis, parametrit. Depërtojnë në fshikëz nëpërmjet sistemit riprodhues, një burim të infeksionit ndryshimeve inflamatore në indet mukozale dhe trupit.
- Në cystitis akute, dhimbje të forta mund të shkaktohet nga gurët në veshka. Për dhimbje të tilla përfitime tipike deri në fund të urinimit. Kjo gurët e fshikëzës mund të formojë edhe në fëmijëri. Boys mund të ankohen për dhimbje në kokën e penisit, i cili zvogëlon pak në compression, dhe vështirësi urinimi. Ajo karakterizohet nga shenjat që e fshikëzës formimin gur. Kalimi përmes uretrës, këto arsimit dhe kripë të irritojë dhe të plagosë Mukoza, për shkak të kësaj nuk ka dhimbje.

- Ajo dhemb dhe kancerin e fshikëzës në pacientët me këtë organ. Rritje tumor fshikëz mund të shkaktojnë qelizat shumë të dhimbshme dhe malinje shkatërrim, të shoqëruar nga cystitis e mesëm, dhe jeta mjaft pacienti kthehet në miell.
- Më të zakonshme, sipas statistikave, shkaku i dhimbjeve në fshikëz konsiderohet adenoma e prostatës (ndonjëherë - urethral ngushtim). Vështirësia urinim, pavarësisht nga prania e dëshirave shumë të forta, dhimbja është shumë i mprehtë. Kjo gjendje quhet mbajtja akute urinare. Raspyraemыy brenda fshikëzës përgjigjet për çdo kontakt, prekje shkakton dhimbje të forta. Vjen për faktin se trupi është qartë e dukshme mbi vaginë me inspektim vizuel.

Një problem i madh në zhvillimin e dhimbjes në fshikëz është forcimi pas trupin e tyre natyrore plotësuar në urinë. Në aktin e urinimit dhe menjëherë pas dhimbje mund edhe të përkeqësohet, por pas duke shkuar poshtë. Edhe një herë përmbajtjen e fshikëzës fillon për të vënë presion mbi muret, siklet kthye. Nëse urina është përshpejtuar edhe, situata bëhet e padurueshme. Në analizën e urinës zbuluar leukocyturia. Ky model është tipik për inflamacion të fshikëzës, dhe për cystitis (qafës së mitrës ose difuze).

- Nëse fshikëz lënduar së bashku me dhimbje në bark, si rezultat i shoku traumatik mund të sugjerojnë fshikëz këputje. Një tjetër simptomë e kësaj gjendje është një thirrje të vazhdueshme për të urinoj, në të cilën në vend të uretrës pika e urinës nga rënie e gjakut. Në qoftë se pas një farë kohe ka simptomat karakteristike të peritonit, atëherë ruptured fshikëz brenda peritoneum.
- Fibër okolopuzыrnoy inflamacion mund të shkaktojë dhimbje të fshikëzës si dhimbje e shurdhër. Klinike plotësohet me ënjtje mbi pubis, prekje të prekshme. A nuk e ngatërruar atë me përmbajtje të shtrirë nën autoritetin. Të dallojnë këtë fenomen duke përdorur kateteri konvencionale.

Nëse fshikëz lënduar, i referohen ekspertëve të mëposhtme:
oncologist;
urolog;
gjinekolog (andrologist).