PSE dhimbje stomaku


Dhe BEHEMOTYK tjetër
Grabbed tummies e tyre,
Ata, në BEHEMOTYK,
Dhembje bark.
Ata qëndrojnë dhe ëndrra:
"E pra, ai nuk shkon,
E pra, ai nuk shkon,
Doktor Aybolit?"
Chukovski


Pain. Ndalon dhe mbron.


Kush prej nesh nuk e di se çfarë është dhimbja? Të paktën një herë në çdo dhimbje ndjenja. Definimi dhimbja nuk është shumë e vështirë, nuk është e nevojshme që të lopatë malet e literaturës mjekësore ose shumë thellë shikoni në drejtoritë mjekësore. Kur njerëzit janë të lënduar, ai vuan, dhe vetëm mendimi që vjen tek ai gjithmonë dhe në të gjitha situatat ku ka dhimbje - një dëshirë të dëshpëruar se ishte më shumë të ngjarë. Dhe kurrë nuk u shfaq.


Për fat të keq, mrekullitë nuk ndodhin në botë, si në qoftë se ne nuk na pëlqen, ai gjithmonë kthehet. Ndonjëherë më shumë, nganjëherë më pak. Çdo minutë, miliona njerëz në mbarë botën janë duke marrë ilaçe dhimbje. Njerëzimi Daily konsumon ton analgesics. Çdo vit në botë projektuar dhe krijuar droga gjithnjë e më të sofistikuara se kjo dhimbje si një dorë të hequr".
Duket krejtësisht e arsyeshme që ne të japim dhimbje duhur kundërshtim në fillim duket. E keni menduar edhe për një moment - kështu rastësisht pamjen e dhimbjes? E keqe si ne mendojmë? Mos harroni tekstet shkollore të biologjisë, duke deklaruar se "dhimbje - një funksion jetik në trupin tonë që na paralajmëron për rrezikun". Nuk ka dhimbje, i cili është i sigurt, ju mund të injorojë. Natyra në SHBA disa stimujve të tjerë, përtej pragut të dhimbjes ata i japin trupit një sinjal rreziku.
Dhimbje barku - një simptomë e shumë fytyra.


Dhimbje barku - lloji më i shpeshtë i ankesës. Arsyet mund të jenë të ndryshme, duke filluar nga sëmundjet e traktit të tretjes, worms, apendiksit është inflamacion i mushkërive, veshkave, fshikëzës, grykët dhe sëmundje respiratore akute.
Dhimbje barku mund të jetë një shenjë e sëmundjes së rëndë. Në detyrën tonë nuk është për të mësuar ju për të diagnostikuar sëmundjet komplekse të traktit gastrointestinal. Zakonisht një person vuan nga, për shembull, ulçerë stomakut, e di në lidhje me sëmundjen e tyre dhe kujton se e rekomanduar atë te mjeku. Por problemet e vogla të stomakut, askush prej nesh nuk është imun.Dëgjoni stomak.


Si për të dalluar një sëmundje nga një tjetër dhe të mos e ngatërruar çrregullime të lehtë ndihmon tretjen e ushqimit me sëmundje më serioze? Ne u japim një lokalizimin disa shembuj të dhimbjeve të barkut, të cilat shpresojmë se do të ju ndihmojë për të kuptuar situatën dhe zgjidhni taktikat e saktë të sjelljes.
Dhimbja është lokalizuar poshtë belit:
Njeriu mund të jetë sëmundje e sistemit urinar - shikojnë urinim dhe urinë;
Gruaja sëmundjet e mundshme të sistemit urinar, shtatzënisë, dhimbje të menstruacioneve, pezmatimi i organeve.

Dhimbje ka filluar në të ulët mbrapa dhe ijë u zhvendos në:
Mundësi të anomalie të sistemit urinar, urolithiasis.
Dhimbja është e përhapur në sektor të sipërme të djathtë:
Shansi i patologji të mëlçisë ose fshikëz fshikëz e tëmthit - shikojnë ngjyra, ngjyra e urinës dhe feces, natyrën e dhimbjes.
Dhimbja është e lokalizuar në qendër të lartë të barkut:
Ndoshta kjo dhimbje e zemrës (mbuluar deri gjoks dhe madje dorë); Kjo është dispepsi të mundshme për shkak të overeating, emocionale apo tendosje fizike.

Dhimbja është e lokalizuar në bel;
Çrregullime të tretjes e mundshme (gastrit) ose patologji duodenum.
Dhimbja është e lokalizuar nën kërthizë:
Kur ënjtje dhe parehati në ijë, e cila e rrit gjatë ushtrimit apo kollitjes, nuk përjashtojnë hernie;
Kapsllëk të jetë e mundur ose diarre.
Simptoma të tilla si dhimbje të vazhdueshme të barkut nuk zbutur për dy orë, barkut dhimbje kur preku, aderimit në të vjella, diarre, rrit temperaturën e trupit duhet të ruajnë seriozisht - yyazytsirno këtë apendiksit.Çfarë më shumë mund të keni nevojë?


Kur dhimbje barku inkurajohen gjithashtu për të kaluar studimet e mëposhtme:Gjaku i plotë;
Analiza biokimike e gjakut;
Analiza e helykobakteru antitrupave;
Ultratinguj e veshkave dhe organeve të barkut, organeve të legenit;
Colonoscopy;
Analiza mbi shënuesve të hepatitit viral;
Analiza e gungë fekal baktereve;
Studim Rentgenokontrastnye i traktit gastrointestinal;Dhe mbani mend - nuk ka pavarësi!
Kur dhimbje në bark, sidomos shprehur shumë, jo vetë-mjekoj, në asnjë rast nuk do të marrë qetësues, ju lutem! Heqja dhimbjen duke ulur temperaturën (dhe shumë efektive në uljen e dhimbjeve dhe temperaturën), ju komplikojë diagnozën mjekët, dhe kjo mund të çojë në komplikacione të rënda. Mos harroni, dhimbje stomaku pothuajse të gjitha rastet fenomen mjaft serioze, të cilat nuk mund të trajtohen me indiferencë, sepse organet e barkut jeni personi më i rëndësishëm. Probleme të zemrës, ndihmon tretjen e ushqimit dhe endokrine, sistemi riprodhues mund të paraqesin dhimbje barku. Prandaj, ata nuk mund të merret lehtë.