Pse lënduar shpinë shkakton dhimbje të forta në shpinë
Shtyllën kurrizore - një element duke e skeletit njerëzor. Shpinë ka një strukturë komplekse dhe përbëhet nga 32 ose 34 rruaza, lidhur me kërc, ligaments dhe nyje. Absolutisht të gjithë stresi fizik dhe emocional, pothuajse të gjithë ata që përvojës njerëzore, janë reflektuar në gjendjen e shpinë.
Dhimbje në shpinë - një nga simptomat më të zakonshme të një numri të madh të sëmundjeve që lidhen drejtpërdrejt me elementet e saj apo patologji tjetër të organeve të brendshme. Shkaqet më të zakonshme të dhimbjes në shpinë është një plagë degjenerative e rruaza dhe elementet lidhëse (të tilla si dhimbje të ulët mbrapa, spondylosis dhe spondylitis), sëmundjet e organeve të legenit apo reagimeve psikosomatike në situata të vështira. Në të gjitha rastet e tilla duhet menjëherë të konsultoheni me një specialist. Në mënyrë tipike, në lidhje me dhimbje në shpinë kthyer në kirurg, trauma apo neurolog.


Osteokondroza intervertebral shkaku më i zakonshëm i situatave që dëmtojnë shpinë. Sëmundja shkaktohet nga një proces parësor degjenerative në disqe intervertebral, e cila nga ana çon në zhvillimin e ndryshimeve të ndryshme në kockave dhe ligament shpinë aparatit. Osteokondroza ndikon në sistemin musculoskeletal dhe sistemin nervor. Sipas një studimi statistikor të mjekësisë botërore shumicën e njerëzve për 40-45 vjet vuajnë nga një formë e osteokondroza intervertebral. Në formën akute të sëmundjes lëvizshmëri të kufizuar dhe të drejtave të performancës. Dhimbje të forta në shpinë mund të shkaktojë të drejta të plota imobilizimi dhe kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Manifestimet intervertebral osteokondroza janë shumë të ndryshme - nga dhimbje akute mbrapa për ndjenja siklet në shpinë. Faktorët nxitje priren të favorizojnë Ngritja e peshave, lëvizjet e të mprehta ose i vështirë, tendosje e muskujve, qëndrim më të gjatë në një pozicion të pakëndshme, hipotermi, stresi, stresi.
Simptomat janë të ndarë në vertebrale (që lidhet direkt me segmentet mosfunksionim vertebrale-motorike) dhe эkstravertebralnыe (lidhur me impulset patologjike nga segmentin prekur e shpinë).

Sindromi kryesore Tipar vertebrale është një mosfunksionim i rruaza apo disqe intervertebral. Këto shkelje përfshijnë zhvendosjen dhe rënie e disqe intervertebral spondylezы (rritje kockëmadh buzë të organeve vertebral) spondyloartrozы. Lezione të ngjashme të shtyllës kurrizore të ndryshme shpesh manifestohet në formën e herniation disk vende të ndryshme.
Disk diskale është një këputje disk shkaktuar nga stresi të tepruar apo trauma. Si rezultat i këtij hendeku pulposus bërthamë bulges në kanalin kurrizor që të çon në goditjen e nervave dhe enëve të gjakut të palcës kurrizore, duke shkaktuar dhimbje të rënda në shpinë.

Gjithashtu, dhimbje prapa mund të shkaktohet nga mobiliteti jonormal në segmentin kurrizore. Ky fenomen quhet paqëndrueshmëria e shpinë. Karakteristikat kryesore të sëmundjes janë dhimbje në shpinë, ose një ndjenjë të shqetësimit të vazhdueshëm në qafë. Simptomat mund të jenë të vazhdueshme apo të përsëritura, dhe të rritet si rezultat i aktivitetit fizik. Tendosje të zgjatur muskujt e qafës të çon në lodhje dhe ndjesi të dhimbshme. Si rezultat, ka muskujt kequshqyerja, ul tonin e tyre, ka nevojë për fonde shtesë të bllokoj qafën.

Эkstravertebralnыe sindroma intervertebral osteokondroza shkaktohen nga dhimbjet e ndryshme shfaqet. Në mjekësinë moderne, studioi dhe përshkroi një i madh neyrosudynnyh numër, musculo-tonik, sindroma neurodystrophic dhe nervore.
Nga shkaqet neurologjike e dhimbjes përfshijnë sëmundjet shpinë si tservikalhiya, dhimbje të nervit shiatik, dhimbje mesi, lyumbahyya, nervit shiatik.
Dhimbje mesi është një nga format më të zakonshme të sëmundjeve neurologjike që rezultojnë në dhemb shpinë. Simptomë kryesore është konsideruar si një dhimbje e papritur të mprehtë, të ashtu-quajtur "dhimbje mesi", e cila ndodh kur lëvizjet e papritur ose heqjen e peshave. Gjithashtu dhimbje mesi mund të shoqërohet me dhimbje gjatë pulsating, rënduar nga një frymëmarrje të thellë ose kollitjes. Forma akute e sëmundjes mund të zgjasë nga disa orë deri në disa ditë dhe në mungesë të trajtimit në kohë është lëvizshmëria e kufizuar dhe të paaftësisë.

Lumbodynia shoqëruar edhe nga dhimbje në shpinë dhe të duket si një pasojë e hipotermi, qëndrimit të zgjatur në një pozitë të palakmueshme, aktivitetit fizik. Dhimbje e shurdhër dhemb është mjaft e gjatë, rrit në këmbë dhe për të rritur ngarkesën në zonën e dëmtuar. Rastet e zakonshme prekur zonën dhe rritur dhimbjen me lëvizjen e shpinë mesit në mollaqe dhe këmbët.
Në manifestime të ndryshme të osteoarthritis, ka disa sëmundje të tjera që shkaktojnë dhimbje prapa. Një nga më serioze është osteoporozën. Sëmundja karakterizohet për të moshuarit dhe veçanërisht për gratë pas menopauzës. Shkaku i sëmundjes - kullimin e kalciumit nga kockat, kockat duke shkaktuar të bëhen më pak të fortë dhe të humbasë elasticitetin. Pas menopauzës, nivelet e estrogjenit grave në trup zvogëlon në mënyrë dramatike, duke rezultuar në forcë të reduktuar në mënyrë të konsiderueshme e kockave. Veçanërisht të prirur për osteoporozën dhe kockave nyje, hip, parakrah dhe rruaza. Si rezultat i këtyre ndryshimeve trauma vogël (rënie ose goditje) mund të shkaktojë thyerje serioze. Thyerje compression e rruaza të jetë e mundur, edhe në mungesë të lëndimit, nën ndikimin e peshës së tyre trupore. Njerëzit e moshuar pas shëtitje të gjata ose të gëzojnë pazar ushqimore ankohen se dhemb shpinë apo hip. Raste të tilla kërkojnë trajtim të specializuar të shpejtë, si rëndim të sëmundjes në të moshuarit mund të çojë në pasoja të pakthyeshme.

Gjithashtu, dhimbje prapa mund të shkaktohet nga anomalitë kongjenitale të tilla si shtesë ose të humbur në disa pjesë të rruaza të shtyllës kurrizore. Kjo zakonisht mesit, e cila i mungon një ose rruaza (desakralizim lumbosacral) ose një rruazë është i tepërt (lyumbalizatsiya shpinë lumbosacral).
Ka defekte të ndryshme mezhsustavnыh pjesë rruazë në kllapa, duke çuar në deformim të tyre dhe ndryshimet. Sëmundje të tilla si spondylolisthesis dhe spondiloliz të shkaktojnë dhimbje në shpinë.

Mjaft të përhapura kur dhimbja në shpinë të shkaktuara nga sëmundjet e ndryshme të organeve të brendshme. Kjo patologji zakonisht legenit - inflammations ndryshme dhe tumoret e mitrës dhe vezoreve tek gratë, sëmundjet e prostatës tek burrat. Gjithashtu, këto simptome mund të kenë sëmundje të ndryshme në veshka, fshikëz fshikëz e tëmthit, urolithiasis, ose inflamacion të uretrës. Raste të tilla ndodhin rregullisht në praktikën mjekësore dhe shpesh çojnë në zapuskanyyu sëmundje, pasi pacienti diagnostikuar gabimisht në sëmundjet e shtyllës kurrizore dhe mund të korrigjojë zgjedhjen për këshilla profesionale.

Shënim faktorët psikosomatike që shkaktojnë dhimbje në shpinë. Këto simptome mund të ketë neuroza, stresi dhe depresioni. Kjo është tregon mbrojtëse në përgjigje të reagime psikosomatike personi. Në të njëjtën kohë, dhimbja zakonisht rritur stresin ose depresionit, e cila çon tek më të rënda të pacientit. Trajtimi specialist në kohë në raste të tilla është me rëndësi jetike.