Pse lënduar gjoksin gjatë laktacionit


Për shëndetin tuaj gjithmonë duhet të ndjekin, por sidomos me kujdes gjatë ushqyerjes me gji. Gjatë kësaj periudhe, gjinjtë janë shumë të prekshme. Nuk është instaluar ende laktacionit lactostasis shoqëruar shpesh dhe nipples janë të prirur për plasaritje. Produkte zakon çdo ditë për të shqyrtuar gjirit. Mos injoroni dhimbjen dhe ka qenë vula! Marrja e masave në kohën e duhur do të ju sigurojnë një gji të suksesshëm. Pse lënduar gjoksin gjatë laktacionit dhe se kjo mund të thotë?
Ndonjëherë probleme të vogla, por i bezdisshëm mund të parandaluar një proces të tillë të rëndësishëm si ushqyerjes me gji. Për shembull, plasaritur dalë. Arsyeja kryesore për formimin e çara - një të pasakta shul një fëmijë. Nëse goja juaj merr vetëm dalë, atëherë fëmija gjiri lëvizjet si "chews" Është. Pak hodhi poshtë gjoks, dhe ju shihni dalë deformuar. Nëse gojë të gjerë të hapur me dalë merr rreth okolososkovыm, lëndimi nuk kishin asgjë për të frikës, edhe në qoftë se ushqimi është i vonuar. Fëmija është i gatshëm të marrësh gjoksin? Kontributet në dalë goja e tij në mënyrë që buzë e poshtme e areola zhdukën nën sfungjer të ulët.Me të drejtë faqe gjiri është një raund, ju nuk dëgjojnë "ata që chomps" tingëllon. Çarje kanë tendencë për të dalë ditët e para pas lindjes. Zakonisht në këtë kohë, nëna ime është ende në spital. Jetë i sigurt që të kthehet Ti mjekun. Parandalimi i mirë dhe trajtim të çara - banja ajrit. Midis feedings Qëndro për 10-15 minuta pa një bra. Gjirit nuk obmыvay, si pikat e qumështit të thata të formuar një plivochku mbrojtëse. Nëse ju nuk e dini se çfarë lënduar zemrat gjatë laktacionit - shih mammologist.


Ju mund të vëreni një gjoks të mbushur me vula. Shpesh ata janë të vendosura në kancerin e jashtme gjysmërreth. Ndonjëherë ato janë mjaft të tensionuar dhe të dhimbshme. Po laktostazы manifestohen shpesh kanë muajt e parë të të ushqyerit. Arsyeja për pamjen e tyre - zbrazjes pabarabartë dhe jo të plotë të segmenteve individuale të gjirit dhe skica. Nëse nuk ka skuqje, dhe ju ndjeheni mirë, atëherë lactostasis mund të përpiqet për të përballuar të tyre.

Në një fazë të caktuar të zhvillimit e vetmja mënyrë e mundshme e trajtimit - një operacion. Trajtimi i hershëm i lejon një mjek pa të dhe nuk do të shfaqet pyetje pse dhimbje gjoksi gjatë laktacionit. Kjo është arsyeja pse ju duhet të dini kur ju lindin siklet dhe parehati në gjoks, gjinjtë mund të bymehet ose anasjelltas, mund të lirohet të lëngshme - bisedoni me urgjentisht mammologist. Dashur gjoksin e tij dhe të kujdeset për të, gjithmonë duhet të bëni të rregullt vetë - 4-5 ditë pas menstruacioneve çdo muaj. Besohet se zonat më të shpejtë dhe më të mirë drenazhuar janë kanceri, i cili "sheh" fëmijën hundëz gjatë të ushqyerit. Experiment: foshnja mund të ushqehet në duart shtrirë pranë tij, hedhjen e tij në barkun e tij! Nëse fëmija nuk mund të përballen me vëllimin e qumështit në zemrat tuaja, dhe laktostazы vazhdojnë, provoni ztsidzhuvatysya. Ndoshta keni nevojë për ndihmë masazhator mammologist profesionale dhe, në qoftë se ju keni pyetje, pse të lënduar gjoksin gjatë laktacionit.


Shkaku i mastitë - një baktere që shkaktojnë inflamacion. Migrojnë më shpesh për shkak të një defekti të lëkurës - të çara në nipples. Lactostasis krijon inflamacion ka për të mërkurën. Inflamacioni i gjirit është manifestuar nga të rënda akute dhimbje, ethe dhe skuqje e inflamacionit. Në këtë situatë, ju nuk mund të zgjatem, dhe vetë vetëm mund të përkeqësojnë situatën! Menjëherë ti kthehu ndihmë nga kirurg. Mjeku do të shqyrtojë gjëndër dhe të rekomandojë trajtim. Inflamacioni i gjirit - inflamacion purulent karakter.